news

the newest reviews

Entropia

Vacuum ___2018
Klimatyczny jogging metal. Absurdalna szuflada? A do diabła z tym. Ta płyta naprawdę zmusza do fizycznej aktywności, zmiany przerzutki na szybszą, skakania przez kaniony i wbiegania na ośmiotysięczniki. To jest dosłownie godzinna reklama energetyków w okołometalowej oprawie. Króliczek Alcatela eksploduje w spazmach przeładowania, Lion odgryza głowę próbującego go zjeść dziecka, d...

Envig

By Human Hands ___2018
Klasyczny, motoryczny groove death metal. Ciężko walcujące się riffy, brzmiące tak, jakby zamiast strun gitarzyści założyli sobie czołgowe gąsienice, tratująca niczym batalion piechoty sekcja rytmiczna, wokalista ryczący niskim, zdartym growlem kolejne wersy żywcem wyjęte z “Na Zachodzie bez zmian” Remarque’a i unoszący się nieodzownie nad całością duch potężnego Bolt Th...

news

 • Dakhma (che) - debiutancki album w całości do odsłuchu

  2018-09-26

  Szwajcarscy black/death metalowcy z Dakhma już w ten piątek 28 września wydają swój debiutancki album "Hamkar Atonement". Płyta ukaże się na CD i winylu nakładem Iron Bonehead Productions i, jak czytamy w zapowiedziach kolektywu Hellenic Underground Committee (który współtworzą muzycy Dakhma)  znajdziemy na niej ponad 70 minut "antycznej, rytualnej, dźwiękowej dewastacji". Oznacza to dosyć ciekawy miks jaskiniowego death/black z tradycyjną muzyką irańską i innymi rytualnie brzmiącymi elementami.

  Możemy jej w całości posłuchać poniżej:


  Jak przybliża nam tematykę albumu kolektyw H.U.C.: W języku awestyńskim (używanym w starożytnej Persji, został w nim zapisany zbiór prac Zaratustry) słowo "Hamkar" oznacza dosłownie "współpracownika" lub "pomocnika" i używane jest w odniesieniu do postaci Angra Mainyu (w starożytnym perskim: Ahriman), który jest wszechwrogim i najbardziej niszczycielskim duchem. W zbiorze tekstów opisujących zoroastriańską kosmogonię i stworzenie, tradycyjnie nazywanymi Bundahishn, Angra Mainyu tworzy hordę demonów (nazywanych daeva), aby zniweczyć stworzenie kosmosu przez Ahura Mazdę (w starożytnym preskim: Ohrmazd lub Ormuzd), a każdy z daeva jest odwrotnym odbiciem Amesha Spenta (w dosł. tłum. "nieśmiertelny /który jest/ święty" - grupa boskich i nieśmiertelnych istot, które służą Ormazdzie). W ich odwrotnych działaniach w stosunku do służących Ohrmazdzie Amesha Spenta, daeva są narzędziem, przez które Ahriman tworzy całe zło na świecie. Podążając za interpretacją takich tekstów jak "Shayest ne shayest", gdzie daeva uznawane są za całkowicie prawdziwe, a nie tylko czysto filozoficzne istoty, muzyka zawarta na "Hamkar Atonement" opisuje tworzenie poprzez całkowitą destrukcję dobrych uczynków, myśli i całej pracy wykonywanej przez daeva Ohrmazdy. "Hamkar Atonement" rozpoczyna się upadkiem Ohrmazdy i zniszczeniem wszystkich świętości na ziemi, pozwalając deava'om działać bez ograniczeń i demoralizować ludzkość - co zostało bardziej szczegółowo przedstawione na płycie. Każdy z utworów prowadzony jest w innej narracji. Czasami jest ona prowadzona w imieniu konkretnego daeva, a kiedy indziej opisuje wynik ich działań na ziemi. Jest to równocześnie muzyczna podróż poprzez horror i zepsucie jakie przynoszą daeva, aż czarne morze grozy zaleje ziemię i ugasi ostatni święty płomień, pozostawiając jedynie śmierć - wielkiego, triumfującego proroka.

  1. The Glorious Fall Of Ohrmazd (Hail Death, Triumphant)
  2. Akhoman (Spill The Blood)
  3. Varun (Of Unnatural Lust)
  4. Nanghait (Born Of Fire)
  5. Spendarmad (Holy Devotion)
  6. Gannag Menog (Foul Death, Triumphant)
  7. ...Of Great Prophets

   

  www.facebook.com/dakhmacavern/
  dakhmacavern.bandcamp.com
  helunco.blogspot.com

  ironboneheadproductions.bandcamp.com/
  www.ironbonehead.de
  www.facebook.com/IronBoneheadProductions

  added by: Olo
  source: Iron Bonehead Productions

  DakhmaIron Bonehead Productions


Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.