upcoming releases

 • Vanhelgd

  DEIMOS SANKTUARIUM

  record label: Dark Descent Records
  date of release: 2018-10-12
  SWEDEN

  With the band’s unwavering style of obscurum Death / Doom heavily drenched in riffs of dejection, Mattias Frisk & co. are determined to clobber out some of the most heaviest yet forlorn extreme music in the recent years. “Deimos Sanktuarium” is a vibrant work of contempt and apathy molded in an enraptured state of beautiful grief. Featuring Year Of The Goat frontman Thomas Sabbathi arranging and performing unearthly choirs on ‘Silent Observer’.

  Recorded at Studio Underjord with Joona Hassinen (Year Of The Goat, Saturnalia Temple, Ocean Chief, etc) and mixing and mastering duties by Tore Stjerna at Necromorbus Studio (Watain, Repugnant, Desultory, etc.) and VANHELGD frontman Mattias Frisk (Ghost, Entrapment, Vampire, etc.) once again handling the odiously haunting artwork on “Deimos Sanktuarium”.

  vanhelgd.bandcamp.com
  www.facebook.com/vanhelgd
  www.instagram.com/vanhelgd

  search for Vanhelgd
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.