SAMAEL

Zasada tworzenia tematu - NAZWA ZESPOŁU + ewentualnie tytuł płyty lub inna treść jeżeli coś chcemy dodać.

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Regulamin forum
Tematy związane tylko z jednym zespołem lub jedną płytą. Wszelkie zbiorcze typu "América Latina Metal" lub "Najlepsza polska płyta thrash" itp. proszę zakładać w dziale "Dyskusje o muzyce metalowej"
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4045
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: SAMAEL

25-06-2017, 09:37

Medard pisze:
Hellion pisze:Nie no spoko, ale napisałeś, że w okresie gdy wydawali WH i BR grali black metal bo to było modne, a to przecież bzdura. Akurat debiut Samael to w chuj oryginalne podejście do black metalu.
zapēdziłem się. Jak mawiała mama piłeś nie pisz, czy jakoś tak :) przyznaję, że do Ceremony... byli mocni. Oczywiście Passage to röwnież świetna płyta, ale już zaczęli zerkać w kierunku Rammstein oraz Ministry.
OK, sam się wycofałeś z tej części o blacku. Nie do obrony, patrząc choćby na daty premier tych płyt oraz np. Mayhem czy Emperor - a to właśnie te kapele wyprodukowały późniejszą modę na taką muzykę. Co do Passage, z tym Rammstein też się nie zgodzę, przecież ten album powstał mniej więcej wtedy, gdy Rammstein dopiero zaczynało, i wcale nie było jeszcze bardzo popularne, raczej traktowało się ich jako ciekawostkę. Ministry czy Die Krupps, może już bardziej, ale nie wydaje mi się, żeby takie kalkulacje doprowadziły do powstania Passage.
smooker pisze:
dolar pisze:Bzdura. Passage był swietny w momencie ukazania się i kilka lat póżniej. Dziś puszcająć płyte to ciężko odeprzeć sie wrażeniu, ze za za sciana klawiszy zbyt wiele nie ma. Strasznie czas obeszedl sie z tym albumem.
Bzdura, puszczałem to sobie całkiem niedawno i w ogóle takiego wrażenia nie odniosłem. Wg mnie znacznie bardziej czas nadrgyzł CoO.
Też tak sądzę, Passage to była bardzo mocna płyta. Wystarczy sobie poszukać koncertu nagranego w tym czasie w Krakowie. Tak nie gra kapela, która nie czuje swojej muzyki. Tak nie brzmi słaba muzyka. Zgadzam się też, że Ceremony... chyba bardziej ucierpiało. Na tej nieszczęsnej ostatniej trasie, gdzie grali je w całości, wynudziłem się potwornie. Inna sprawa, że w ogóle dyspozycja zespołu jest obecnie słaba.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
hcpig
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9338
Rejestracja: 06-07-2008, 13:23

Re: SAMAEL

25-06-2017, 11:08

kenediusze pisze: Ceremony się ciągle broni zajebistymi riffami, wokalem i ogólnym kopem, chociaż same klawisze brzmią dość archaicznie.
+ nikt tak nie gra. Najlepszy Samael.
Yare Yare Daze
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: SAMAEL

25-06-2017, 11:22

Akurat Rammstein wydał Herzeleid w 1995 i już wtedy ją miałem. Trudno, by ludzie z Samael jej nie znali. Rammstein od początku był znany.
A Passage to rok wydania 1996.
Dodałbym jeszcze White Zombie jako inspirację Samaela.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15054
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: SAMAEL

25-06-2017, 12:39

Te inspiracje Samaela Rammsteinem trochę naciągane, bo ja tam nie słyszę jakoś zbyt dużo muzyki jednego w muzyce drugich. Równie dobrze mogli inspirować się Mortician kiedy zastosowali automat perkusyjny, "House by the cemetery" też został wydany w 1995.

No ale to już zostawmy, bo obydwu kapel aż tak mocno nie słucham by się wypowiadać z całą pewnością. Pozostając przy temacie automatu perkusyjnego - tutaj akurat bohaterowie tematu polegli. Gdyby odszedł od nich perkusista i nie potrafili znaleźć następcy to ok, ale decyzja o automacie w takim przypadku jest dla mnie niezrozumiała. Już nawet nie pamiętam jak Vorph się z tego tłumaczył, ale w ich przypadku nie wyszło to na dobre.
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4045
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: SAMAEL

25-06-2017, 13:48

Medard pisze:Akurat Rammstein wydał Herzeleid w 1995 i już wtedy ją miałem. Trudno, by ludzie z Samael jej nie znali. Rammstein od początku był znany.
A Passage to rok wydania 1996.
Dodałbym jeszcze White Zombie jako inspirację Samaela.
Ja to wszystko wiem, ale nie budujmy tu jakiejś olbrzymiej popularności R+ w tych czasach, w 1995 roku to oni grali trasę po klubach jako support Clawfinger, nie byli dużą ani bardzo znaną kapelą. Zgaduję zresztą, że materiał na Passage był już w tym 1995 pewnie w większości gotowy. White Zombie to już bardziej. Problem w tym, że ja wcale nie słyszę wpływu takiego grania na to, co Samael wtedy nagrał. Nie oszukujmy się, Passage wcale się od Ceremony... aż tak bardzo nie różni.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
babayaga
rozkręca się
Posty: 83
Rejestracja: 15-02-2016, 21:09

Re: SAMAEL

25-06-2017, 14:15

Rammstein zyskał większą popularność chyba dopiero po tym jak ich dwa utwory znalazły się "Zagubionej Autostradzie" Lyncha.

Jeśli chodzi o inspiracje to w 95 roku zresztą wyszła "Demanufacture" Fear Factory. Więc chyba to ogólnie tamten moment był taki, że elektronika powoli wchodziła do metalu. Ja tam w Passage nie słyszę ani Rammsteina, ani White Zombie czy FF. Właśnie sobie puściłem ten album i dla mnie zajebiście się broni dzisiaj, pewnie dlatego, że mam do niego bardzo duży sentyment - w momencie wydania zrobiła na mnie kolosalne wrażenie (muzycznie i lirycznie).
Awatar użytkownika
dzik
zahartowany metalizator
Posty: 3558
Rejestracja: 21-12-2010, 15:52
Lokalizacja: Połaniec

Re: SAMAEL

25-06-2017, 19:57

No dokładnie, ja tam też nie słyszę zbytnio podobieństwa miedzy "Passage" Samaela, a twórczościa Rammstein.
dobry kościół to kościół spalony
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: SAMAEL

25-06-2017, 21:00

Samael to nie jest przecież jakiś chamski kopista , pisałem tylko, że idzie zgodnie z trendami, żeby sprzedaż płyt była i sale koncertowe pełne. A że Ministry i Rammstein się udało to,Samael również zapodaje techno w swojej wersji. Wzorowanie się to nie to samo, co kopiowanie. Chyba piszę na tyle jasno, że wynika to z wpisu.
Awatar użytkownika
WaszJudasz
rasowy masterfulowicz
Posty: 3229
Rejestracja: 16-11-2010, 13:18

Re: SAMAEL

25-06-2017, 21:10

Naciągane to tak czy siak.
Mózg powiększa się w czaszce, kiedy wody w rzece wzbierają. Wtenczas błony czerepu się wznoszą, przybliżając do czaszki.
Plasfodeur
weteran forumowych bitew
Posty: 1635
Rejestracja: 16-05-2012, 17:08

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:05

Medard pisze:Samael to nie jest przecież jakiś chamski kopista , pisałem tylko, że idzie zgodnie z trendami, żeby sprzedaż płyt była i sale koncertowe pełne. A że Ministry i Rammstein się udało to,Samael również zapodaje techno w swojej wersji. Wzorowanie się to nie to samo, co kopiowanie. Chyba piszę na tyle jasno, że wynika to z wpisu.
"Passage" to naturalna ewolucja po "Ceremony", te domniemania targetowania muzyki są w tym wypadku pożal się borze. Ale to w sumie ciekawe... na kim się wzorowali nagrywając rockowe "Eternal"?
Grrrówno!
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:19

Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z RAMMSTEIN czy WHITE ZOMBIE. Z dzisiejszej popularności tych grup nie należy wyciągać wniosku, że inspirowali kogoś 25 lat temu. W przypadku SAMAEL raczej należy spojrzeć na sukces kolegów z wytwórni, czyli TIAMAT i "Clouds", a także sukcesy zespołów tego pokroju: MY DYING BRIDE, THE GATHERING czy PARADISE LOST, które dokonały rozmiękczenia surowej, metalowej formuły melodyjnym plumkaniem. W przypadku SAMAEL nastąpiło to na "CoO", płyty strasznej wtedy i strasznej dziś. Gdyby nagrać ją z brzmieniem z dwójki i wywalić wszystkie te klawisze, to by się nawet broniła.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15054
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:28

Drone pisze:Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z RAMMSTEIN czy WHITE ZOMBIE. Z dzisiejszej popularności tych grup nie należy wyciągać wniosku, że inspirowali kogoś 25 lat temu. W przypadku SAMAEL raczej należy spojrzeć na sukces kolegów z wytwórni, czyli TIAMAT i "Clouds", a także sukcesy zespołów tego pokroju: MY DYING BRIDE, THE GATHERING czy PARADISE LOST, które dokonały rozmiękczenia surowej, metalowej formuły melodyjnym plumkaniem. W przypadku SAMAEL nastąpiło to na "CoO", płyty strasznej wtedy i strasznej dziś. Gdyby nagrać ją z brzmieniem z dwójki i wywalić wszystkie te klawisze, to by się nawet broniła.

Głos rozsądku. Aż dziw bierze, że jak wiele kapel wtedy zaczęło szukać muzycznego świętego graala, rozmiękczając metal, nałogowo ścinając kudły, odrzucając typowy metalowy image i nazywając to wszystko rozwojem. Przyznaję, jakaś ewolucja stylu grania wyżej wspomnianych kapel, a także wielu innych, była zauważalna, ale z perspektywy czasu właściwie żaden z nich się nie obronił. I albo poszedł do piachu albo powrócił szumnie do korzeni. Trudno zrozumieć co się wtedy kiełbiło we łbach tylu muzyków, trudno zrozumieć trendy panujące wtedy w muzyce. Całe szczęście że na drugą taką rewolucję się nie zanosi.
535

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:31

Mała poprawka. MDB, czy PL potrafiły zaskoczyć (i nadal zaskakują) surowym klasycznym riffem, wszak są to specjaliści pierwszej klasy w tej konkurencji, Samael od dawna jest gównem i niczym więcej.
[V]
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8581
Rejestracja: 07-06-2009, 16:29

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:32

Pies jebal ten zespół
If any man should attempt to criticize Braun's actions, he should be thoroughly patronized for his obviously Jewish behavior
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:43

[quote="Drone"]Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z RAMMSTEIN czy WHITE ZOMBIE. Z dzisiejszej popularności tych grup nie należy wyciągać wniosku, że inspirowali kogoś 25 lat temu. W przypadku SAMAEL raczej należy spojrzeć na sukces kolegów z wytwórni, czyli TIAMAT i "Clouds", a także sukcesy zespołów tego pokroju: MY DYING BRIDE, THE GATHERING czy PARADISE LOST, które dokonały rozmiękczenia surowej, metalowej formuły melodyjnym plumkaniem. W przypadku SAMAEL nastąpiło to na "CoO", płyty strasznej wtedy i strasznej dziś. Gdyby nagrać ją z brzmieniem z dwójki i wywalić wszystkie te klawisze, to by się nawet broniła.[/quote

Nie wiem z którego rocznika jesteś, ale ja pamiētam, że kawałek White Zombie 'More human than human' to był hit, nawet w MTV.
PL, MDB,TIAMAT dodawali elektronikē, ale nigdy nie grali industrialu, ani techno. Poza tym jednak Passage to płyta z wykopem, a tamci złagodzili brzemienie.
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15054
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:46

Obrazek


Patrzę sobie na Metal Archives aby zobaczyć ile płyt wydali po "Passage", bo mniej więcej w tym momencie przestałem śledzić ich poczynania, i zobaczyłem tą okładkę. Nooo, nawiązanie do debiutu jakieś tam jest, ale te logo......


A to chyba będzie okładka ich najnowszej płyty:

Obrazek
Plasfodeur
weteran forumowych bitew
Posty: 1635
Rejestracja: 16-05-2012, 17:08

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:50

Medard pisze:
Drone pisze:Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z RAMMSTEIN czy WHITE ZOMBIE. Z dzisiejszej popularności tych grup nie należy wyciągać wniosku, że inspirowali kogoś 25 lat temu. W przypadku SAMAEL raczej należy spojrzeć na sukces kolegów z wytwórni, czyli TIAMAT i "Clouds", a także sukcesy zespołów tego pokroju: MY DYING BRIDE, THE GATHERING czy PARADISE LOST, które dokonały rozmiękczenia surowej, metalowej formuły melodyjnym plumkaniem. W przypadku SAMAEL nastąpiło to na "CoO", płyty strasznej wtedy i strasznej dziś. Gdyby nagrać ją z brzmieniem z dwójki i wywalić wszystkie te klawisze, to by się nawet broniła.[/quote

Nie wiem z którego rocznika jesteś, ale ja pamiētam, że kawałek White Zombie 'More human than human' to był hit, nawet w MTV.
PL, MDB,TIAMAT dodawali elektronikē, ale nigdy nie grali industrialu, ani techno. Poza tym jednak Passage to płyta z wykopem, a tamci złagodzili brzemienie.
Samael też nigdy nie grał industrialu. Drone ma oczywiście rację - dość spojrzeć na współpracę z Sorychtą żeby wiedzieć, że to jedna parafia.

"Passage" to płyta z wykopem ale na "Eternal" już złagodzili brzmienie. Podobny kurs obrał Moonspell na "sin/pecado" i następnej.

Przy czym nadal stoję na stanowisku, że Samael do "Reign of light" to b. charakterystyczna i oryginalna kapela.
Grrrówno!
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:57

Plasfodeur pisze: Przy czym nadal stoję na stanowisku, że Samael do "Reign of light" to b. charakterystyczna i oryginalna kapela.
Ale oczywiście. Od razu słychać, że to ten zespół. Co nie zmienia mojej negatywnej opinii na temat ich płyt od "CoC" w górę.

Natomiast wracając jeszcze do rzekomych wpływów WHITE ZOMBIE. Te maszynowo cięte riffy były po prostu wtedy modne: można doszukiwać się i wpływów PANTERY, i PRONG, i HELMET, i DIE KRUPPS, i FEAR FACTORY, czy nawet rodaków SAMAEL z wytwórni Century Media, czyli GURD... Jeden kawałek mało znanego wtedy WHITE ZOMBIE naprawdę nie miał znaczenia.
Ostatnio zmieniony 25-06-2017, 22:58 przez Drone, łącznie zmieniany 1 raz.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Sturm
postuje jak opętany!
Posty: 545
Rejestracja: 04-01-2010, 18:10

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:57

Jeżeli chodzi o wpływy, które zaważyły na zmianie stylu Samaela, pierwotnym był zdaje się Laibach, co zresztą przyznawał jednoznacznie w wywiadach Vorph. Ale do Rammsteina też, tyle że w muzyce słychać go raczej później, w okolicach „Reign of Light”.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: SAMAEL

25-06-2017, 22:59

W życiu bym nie podejrzewał, że inspirując się LAIBACH, można nagrywać takie płyty jak SAMAEL. Ale cóż :)
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
ODPOWIEDZ