Podróże

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10420
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Podróże

12-10-2022, 23:40

Te prześcieradełka i koc to chyba standard w gorących krajach, to samo było w Maroku i Jordanii. Niemniej idea jest co najmniej niehigieniczna. Pociągi generalnie są dobre tam no ale trzeba kupić z wyprzedzeniem.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: Podróże

13-10-2022, 09:59

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
12-10-2022, 22:13

Obrazek

"Arcybractwo Męki Pańskiej"...
A to bardzo ciekawe jest.... Dobre stroje i gadżety
Czy się okaleczają?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4586
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Podróże

13-10-2022, 10:06

I czy mają swoją batiuszke?
Awatar użytkownika
Nerwowy
zahartowany metalizator
Posty: 6274
Rejestracja: 20-06-2009, 14:07

Re: Podróże

13-10-2022, 12:34

Zapominacie panowie o fundamentalnej kwestii - czy liżo czaszkie?
De Mysteriis Dom Niggeriis
Slayer to kał i ogólnie rzecz biorąc beznadziejna kapela.
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: Podróże

13-10-2022, 12:42

To już wiemy, że tak. To ewidentnie. Po insigniach ich poznacie.
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10420
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Podróże

13-10-2022, 13:25

Na pewno maja za ajebiste ekrany na no plecach. Az zal ze nie jezdza motocyklami i nie sluchaja Motorhead.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: Podróże

13-10-2022, 15:05

tego nie wiesz. :-)

Obrazek
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10420
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Podróże

15-10-2022, 17:36

Jeszcze z takich podróżniczych rzeczy to była moja pierwsza podróż ze smartfonem i nie mogę się nadziwić, ile to rozwiązuje problemów. Noclegi rezerwowaliśmy nieraz w pociągu do danego miasta przez AirBnb, kupno biletów na pociągi/autobusy - żaden problem, poruszanie się po miastach piechotą i komunikacją miejską - bajka - włącznie z autobusami które nie widniały na tablicach, co zdarzało się często (Hiszpania jest okropna pod tym względem), tłumaczenie wiadomości (Hiszpanie nie mówią po angielsku) uratowało dupę wielokrotnie, tani Uber (czasem tańszy od autobusu), bilety których nie trzeba było drukować, doładowywanie Revoluta w minutę, płatność Paypalem, zdjęcia, nawet apka do rozpoznawania roślin której używaliśmy nagminnie. No bajka. W pierwszą podróż zagraniczą stopem samotnie pojechałem totalnie nieprzygotowany (pojechałem do Rzymu, skończyłem w Amsterdamie - nie pytajcie, pomyliłem trochę drogę), nie miałem nawet w ogóle żadnej mapy, zupełnie żadnej (pierwszą kupiłem na stacji benzynowej w Niemczech), ani namiotu (pierwsze 20 krajów przejechałem z samym śpiworem i karimatą), o jakiejkolwiek technologii można było zapomnieć. Niewiarygodne ile stresu dzięki temu zeszło z człowieka.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
bayzell
zaczyna szaleć
Posty: 164
Rejestracja: 24-11-2015, 19:25

Re: Podróże

04-02-2023, 19:29

Niedługo szykuje mi się wyjazd do Stanów ( pierwszy raz) - mam pytanie : co mogę zabrać, a czego nie?
Ktoś ma jakieś doświadczenie ? Będe wdzięczny za podpowiedzi ,rady,itp :)
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7919
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: Podróże

04-02-2023, 21:40

Kolega Bartwa i Dst mają z tego co czytam, doświadczenie w podróżach na amerykańską ziemię. Podbiję temat, bo sam bym poczytał:)
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10420
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Podróże

04-02-2023, 21:48

bayzell pisze:
04-02-2023, 19:29
Niedługo szykuje mi się wyjazd do Stanów ( pierwszy raz) - mam pytanie : co mogę zabrać, a czego nie?
Ktoś ma jakieś doświadczenie ? Będe wdzięczny za podpowiedzi ,rady,itp :)
Pistolet. A tak serio to też lecę wkrótce:)
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8107
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: Podróże

05-02-2023, 10:32

Na pewno polską wódkę : )

A tak poza tym, to wyjazd jak każdy inny, tylko trochę dalej. Długość i cel wyjazdu mają znaczenie co zabierasz i ile.

I pamiętaj, że Stany mają wielkość Europy i różne strefy klimatyczne, co innego wieźmiesz do Hiszpanii, a co innego do Norwegii.
Ostatnio zmieniony 05-02-2023, 11:02 przez bartwa, łącznie zmieniany 1 raz.
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1895
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: Podróże

05-02-2023, 11:00

bayzell pisze:
04-02-2023, 19:29
Niedługo szykuje mi się wyjazd do Stanów ( pierwszy raz) - mam pytanie : co mogę zabrać, a czego nie?
Ktoś ma jakieś doświadczenie ? Będe wdzięczny za podpowiedzi ,rady,itp :)
A gdzie lecisz?
Awatar użytkownika
Bonecrusher
zahartowany metalizator
Posty: 4797
Rejestracja: 16-05-2013, 15:29

Re: Podróże

05-02-2023, 12:18

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
04-02-2023, 21:48
bayzell pisze:
04-02-2023, 19:29
Niedługo szykuje mi się wyjazd do Stanów ( pierwszy raz) - mam pytanie : co mogę zabrać, a czego nie?
Ktoś ma jakieś doświadczenie ? Będe wdzięczny za podpowiedzi ,rady,itp :)
Pistolet. A tak serio to też lecę wkrótce:)
To już kupi na miejscu bez problemu , a przynajmniej będzie miał pamiątkę
Biją mi głucho popękane dzwony
I anioł ciemny prowadzi za sobą
I jak biczownik okryty żałobą płacze, a w łzach much biją nieszczęść dzwony
Awatar użytkownika
bayzell
zaczyna szaleć
Posty: 164
Rejestracja: 24-11-2015, 19:25

Re: Podróże

05-02-2023, 13:23

DST pisze:
05-02-2023, 11:00
bayzell pisze:
04-02-2023, 19:29
Niedługo szykuje mi się wyjazd do Stanów ( pierwszy raz) - mam pytanie : co mogę zabrać, a czego nie?
Ktoś ma jakieś doświadczenie ? Będe wdzięczny za podpowiedzi ,rady,itp :)
A gdzie lecisz?
Grand Rapids Michigan
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16134
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Podróże

05-02-2023, 14:35

przeczytałem Grand Rapist ... nie jest dobrze ...
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1895
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: Podróże

05-02-2023, 15:47

bayzell pisze:
05-02-2023, 13:23
DST pisze:
05-02-2023, 11:00
bayzell pisze:
04-02-2023, 19:29
Niedługo szykuje mi się wyjazd do Stanów ( pierwszy raz) - mam pytanie : co mogę zabrać, a czego nie?
Ktoś ma jakieś doświadczenie ? Będe wdzięczny za podpowiedzi ,rady,itp :)
A gdzie lecisz?
Grand Rapids Michigan
1) Weź sobie obowiązkowo przejściówki (wtyczki), bo tam są inne. Sprzęty pokroju suszarki itd nie będą Ci tam działać tak jak w PL, bo jest inne napięcie. Laptopy i telefony raczej są robione uniwersalnie więc luz.
2) Tipujesz praktycznie wszędzie, ale nie w Uberach, sklepach i fast foodach. W restauracjach to raczej norma i obsługa będzie zajebista. Z reguły 15-20%. Nie panikuj jak kelnerka pójdzie sobie z Twoją kartą, to normalne. Na koniec dostaniesz paragon z kwotą i napiwkiem do podpisania.
3) Na stacji benzynowej najpierw zapłać daną kwotę a potem tankuj ze wskazanego dystrybutora. Poproś przy kasie o "doładowanie" danego dystrybutora o jakąś kwotę. Nie mogłem tego skleić na początku.
4) Auto w wypożyczalni będzie kosztowało dwa razy więcej niż cena online, która nie obejmuje ubezpieczeń.
5) Z tego co wiem nie licz na jakikolwiek transport publiczny, ludzie rzadko używają tam nóg do chodzenia po chodnikach. Często w ogóle ich nie ma. Idąc w nocy możesz być sam na ulicy, warto to mieć na uwadze w jakiejś nieciekawej dzielnicy.
6) Narkotyki są wszędzie, ludzie palą crack/heroinę/fentanyl w przejściach podziemnych, zaułkach i sprzedają towar w biały dzień na ulicy.
7) Amerykanie (biali) są bardzo mili i są mistrzami small talku więc jak jesteś komunikatywny to ludzie będą się uśmiechać, zagadywać w kolejkach, na ulicy itd. Brak uśmiechu po kontakcie wzrokowym może być odebrany jako wrogość i czasem ktoś może podejść i zapytać czy wszystko ok itd. Byłem ze dwa razy w takiej sytuacji, ale mam też zakapiorską, brzydką mordę :)
8) Może sie zdarzyć, że bank ci zablokuje kartę płatniczą. Przygotuj się na to i szybko sie skontaktuj jak po pierwszej transakcji coś będzie nie tak.
9) Polska jest bezpiecznym krajem, USA nie więc warto wiedzieć gdzie jesteś. Mi się nic nie zdarzyło, ale byłem w miejscach gdzie dwie przecznice dalej kolesie z gangów strzelają do siebie na porządku dziennym.

Opisuje to co widziałem w Kalifornii głównie. Nie wiem jak jest w Michigan. Ludzie z LA mówili mi, że na północy ludzie są mniej otwarci.

Nie wiem czy o takie porady ci chodziło, ale mam nadzieję, że powiedziałem coś więcej niż oczywistości.
Awatar użytkownika
bayzell
zaczyna szaleć
Posty: 164
Rejestracja: 24-11-2015, 19:25

Re: Podróże

05-02-2023, 20:42

DST pisze:
05-02-2023, 15:47
bayzell pisze:
05-02-2023, 13:23
DST pisze:
05-02-2023, 11:00


A gdzie lecisz?
Grand Rapids Michigan
1) Weź sobie obowiązkowo przejściówki (wtyczki), bo tam są inne. Sprzęty pokroju suszarki itd nie będą Ci tam działać tak jak w PL, bo jest inne napięcie. Laptopy i telefony raczej są robione uniwersalnie więc luz.
2) Tipujesz praktycznie wszędzie, ale nie w Uberach, sklepach i fast foodach. W restauracjach to raczej norma i obsługa będzie zajebista. Z reguły 15-20%. Nie panikuj jak kelnerka pójdzie sobie z Twoją kartą, to normalne. Na koniec dostaniesz paragon z kwotą i napiwkiem do podpisania.
3) Na stacji benzynowej najpierw zapłać daną kwotę a potem tankuj ze wskazanego dystrybutora. Poproś przy kasie o "doładowanie" danego dystrybutora o jakąś kwotę. Nie mogłem tego skleić na początku.
4) Auto w wypożyczalni będzie kosztowało dwa razy więcej niż cena online, która nie obejmuje ubezpieczeń.
5) Z tego co wiem nie licz na jakikolwiek transport publiczny, ludzie rzadko używają tam nóg do chodzenia po chodnikach. Często w ogóle ich nie ma. Idąc w nocy możesz być sam na ulicy, warto to mieć na uwadze w jakiejś nieciekawej dzielnicy.
6) Narkotyki są wszędzie, ludzie palą crack/heroinę/fentanyl w przejściach podziemnych, zaułkach i sprzedają towar w biały dzień na ulicy.
7) Amerykanie (biali) są bardzo mili i są mistrzami small talku więc jak jesteś komunikatywny to ludzie będą się uśmiechać, zagadywać w kolejkach, na ulicy itd. Brak uśmiechu po kontakcie wzrokowym może być odebrany jako wrogość i czasem ktoś może podejść i zapytać czy wszystko ok itd. Byłem ze dwa razy w takiej sytuacji, ale mam też zakapiorską, brzydką mordę :)
8) Może sie zdarzyć, że bank ci zablokuje kartę płatniczą. Przygotuj się na to i szybko sie skontaktuj jak po pierwszej transakcji coś będzie nie tak.
9) Polska jest bezpiecznym krajem, USA nie więc warto wiedzieć gdzie jesteś. Mi się nic nie zdarzyło, ale byłem w miejscach gdzie dwie przecznice dalej kolesie z gangów strzelają do siebie na porządku dziennym.

Opisuje to co widziałem w Kalifornii głównie. Nie wiem jak jest w Michigan. Ludzie z LA mówili mi, że na północy ludzie są mniej otwarci.

Nie wiem czy o takie porady ci chodziło, ale mam nadzieję, że powiedziałem coś więcej niż oczywistości.
DZIĘKI - to już coś więcej wiem !
Awatar użytkownika
DST
weteran forumowych bitew
Posty: 1895
Rejestracja: 23-12-2010, 23:02

Re: Podróże

05-02-2023, 21:24

bayzell pisze:
05-02-2023, 20:42
DST pisze:
05-02-2023, 15:47
bayzell pisze:
05-02-2023, 13:23

Grand Rapids Michigan
1) Weź sobie obowiązkowo przejściówki (wtyczki), bo tam są inne. Sprzęty pokroju suszarki itd nie będą Ci tam działać tak jak w PL, bo jest inne napięcie. Laptopy i telefony raczej są robione uniwersalnie więc luz.
2) Tipujesz praktycznie wszędzie, ale nie w Uberach, sklepach i fast foodach. W restauracjach to raczej norma i obsługa będzie zajebista. Z reguły 15-20%. Nie panikuj jak kelnerka pójdzie sobie z Twoją kartą, to normalne. Na koniec dostaniesz paragon z kwotą i napiwkiem do podpisania.
3) Na stacji benzynowej najpierw zapłać daną kwotę a potem tankuj ze wskazanego dystrybutora. Poproś przy kasie o "doładowanie" danego dystrybutora o jakąś kwotę. Nie mogłem tego skleić na początku.
4) Auto w wypożyczalni będzie kosztowało dwa razy więcej niż cena online, która nie obejmuje ubezpieczeń.
5) Z tego co wiem nie licz na jakikolwiek transport publiczny, ludzie rzadko używają tam nóg do chodzenia po chodnikach. Często w ogóle ich nie ma. Idąc w nocy możesz być sam na ulicy, warto to mieć na uwadze w jakiejś nieciekawej dzielnicy.
6) Narkotyki są wszędzie, ludzie palą crack/heroinę/fentanyl w przejściach podziemnych, zaułkach i sprzedają towar w biały dzień na ulicy.
7) Amerykanie (biali) są bardzo mili i są mistrzami small talku więc jak jesteś komunikatywny to ludzie będą się uśmiechać, zagadywać w kolejkach, na ulicy itd. Brak uśmiechu po kontakcie wzrokowym może być odebrany jako wrogość i czasem ktoś może podejść i zapytać czy wszystko ok itd. Byłem ze dwa razy w takiej sytuacji, ale mam też zakapiorską, brzydką mordę :)
8) Może sie zdarzyć, że bank ci zablokuje kartę płatniczą. Przygotuj się na to i szybko sie skontaktuj jak po pierwszej transakcji coś będzie nie tak.
9) Polska jest bezpiecznym krajem, USA nie więc warto wiedzieć gdzie jesteś. Mi się nic nie zdarzyło, ale byłem w miejscach gdzie dwie przecznice dalej kolesie z gangów strzelają do siebie na porządku dziennym.

Opisuje to co widziałem w Kalifornii głównie. Nie wiem jak jest w Michigan. Ludzie z LA mówili mi, że na północy ludzie są mniej otwarci.

Nie wiem czy o takie porady ci chodziło, ale mam nadzieję, że powiedziałem coś więcej niż oczywistości.
DZIĘKI - to już coś więcej wiem !
Udanej podróży. Napisz jak było oczywiście.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10420
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Podróże

15-02-2023, 19:59

Ziomeczki, poleccie miasta i miasteczka do 200 km od Krakowa ktore bylyby fajne na jedno/dwudniowy wypad. Weocilismy wlasbie z Biecza miasta katow i bylo super fajnie
I am Jerusalem.
ODPOWIEDZ