Cię

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ

Cię

cię
6
30%
Cię
9
45%
ę
5
25%
 
Liczba głosów: 20
Awatar użytkownika
Czesław
rasowy masterfulowicz
Posty: 2446
Rejestracja: 08-02-2007, 19:42

Cię

02-02-2014, 11:22

Polska język, trudna język. Pominę fakt że słowo "cię" jest jednym z najśmieszniej brzmiących w całym naszym narodowym języku. Chodzi mi o zasadę pisowni, która wymaga aby bezpośredni zwrot do rozmówcy określać dużą literą - Ci, Tobie, Twojemu, podczas gdy brak tegoż ma wyrażać brak szacunku. Dziwna rzecz bo w innych językach raczej nie występuje. Dla mnie to jednak bardzo naburmuszone i sztuczne. Czy aby nie być konsekwentnym nie należało by także pewnych czasowników - tych w formie przyszłej dokonanej, bezpośrednio odnoszących się do drugiej osoby pisać z dużej litery, np. Zrobisz pisać z dużej? Zdarza się wam pisać o własnej osobie z dużej litery - w rozumieniu np. Ja lub Sobie? Czy błąd w pisowni, polegający na cytacie, lub opisie sytuacji, w którym bezpośredni zwrot do rozmówcy także jest zapisany z dużej, jest rażący? Ostatecznie - czy w rozmowie pisząc "Ci" robisz to z dobrej woli i grzeczności, czy raczej z przymusu i szacunku do zasad polskiej mowy pisanej? Jednocześnie oświadczam że nie jestem przychylny usunięciu grzecznościowego "per pan" na wzór angielski, niezależnie od wielkości litery, bo byle obcy plebs nie powinien być na Ty z każdym.
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: Cię

02-02-2014, 11:27

Jezyk jest rzecza konwencjonalna. Dlatego nie ma co doszukiwac sie jakiejs glebszej logki. Zasady to zasady. Dlatego pisanie "My" itp. z wielkiej litery, chociaz moze i mialoby sens, wydaje mi sie mocno buraczane. Przypomina mi to Wspaniale Zespoly od Serca!!!:-)
this is a land of wolves now
Antychróst
postuje jak opętany!
Posty: 429
Rejestracja: 18-10-2012, 22:28

Re: Cię

02-02-2014, 11:33

Trzymam się prostej zasady: "Cię" używam wtedy, gdy piszę np. epistołę do panny Marysieńki. Na internetowych chamów wystarczy zwykłe "cię".

Przezabawnie natomiast wyglądają wypowiedzi typu: "Zbyszek Ty kurwo"
Awatar użytkownika
Skaut
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7410
Rejestracja: 27-03-2004, 13:19

02-02-2014, 11:49

Antychróst pisze:Trzymam się prostej zasady: "Cię" używam wtedy, gdy piszę np. epistołę do panny Marysieńki. Na internetowych chamów wystarczy zwykłe "cię".

Przezabawnie natomiast wyglądają wypowiedzi typu: "Zbyszek Ty kurwo"
racja, z szacunku "kurwo" powinno być z dużej litery. Inaczej nadawca wiadomości okazuje chamem i prostakiem.
Coś tam było! Człowiek!
Awatar użytkownika
Czesław
rasowy masterfulowicz
Posty: 2446
Rejestracja: 08-02-2007, 19:42

Re:

02-02-2014, 12:16

Skaut pisze:
Antychróst pisze:Trzymam się prostej zasady: "Cię" używam wtedy, gdy piszę np. epistołę do panny Marysieńki. Na internetowych chamów wystarczy zwykłe "cię".

Przezabawnie natomiast wyglądają wypowiedzi typu: "Zbyszek Ty kurwo"
racja, z szacunku "kurwo" powinno być z dużej litery. Inaczej nadawca wiadomości okazuje chamem i prostakiem.
W takim razie trzeba by także pisać co następuje: Jestem z zawodu Operatorem Betoniarki. Sprawą dyskusyjną czy dookreślenie (czego? betoniarki) zawodu/funkcji także powinno być pisane z dużej, ale raczej tak.
Awatar użytkownika
0ms
rasowy masterfulowicz
Posty: 3286
Rejestracja: 02-02-2009, 22:05

Re: Cię

02-02-2014, 12:25

Czesław pisze:
Skaut pisze:
Antychróst pisze:Trzymam się prostej zasady: "Cię" używam wtedy, gdy piszę np. epistołę do panny Marysieńki. Na internetowych chamów wystarczy zwykłe "cię".

Przezabawnie natomiast wyglądają wypowiedzi typu: "Zbyszek Ty kurwo"
racja, z szacunku "kurwo" powinno być z dużej litery. Inaczej nadawca wiadomości okazuje chamem i prostakiem.
W takim razie trzeba by także pisać co następuje: Jestem z zawodu Operatorem Betoniarki. Sprawą dyskusyjną czy dookreślenie (czego? betoniarki) zawodu/funkcji także powinno być pisane z dużej, ale raczej tak.
Betoniarka To Narzedzie Pracy, A Te, Zdaje Sie, Nalezy Szanowac.

(Mam Nadzieje, Ze Ten Post Nikogo Nie Urazil)
Sineater
postuje jak opętany!
Posty: 621
Rejestracja: 10-05-2008, 00:40

Re: Cię

02-02-2014, 12:37

Pisanie Cię (Twój, Wasz, Ty) w języku polskim nie jest zasadą ortograficzną, ale wynika z kurtuazji. Jest to forma grzecznościowa stosowana w korespondencji. Wielką literą pisze się wtedy zaimki. Możesz też pisać w ten sposób o bliskich osoby, do której piszesz, np. Twoja Mama, Babcia, Ciocia. Również tytuły można pisać w ten sposób jeżeli chcemy podkreślić swoją grzeczność i szacunek (Czy Pan Profesor byłby skłonny dać mi trzy za nic; Szanowna Pani Magister, proszę o załatwienie leku bez recepty). Poza korespondencją używamy małych liter: - Mówię ci, twoja żona robi najlepszą laskę na świecie - powiedziałem do Zbyszka.
Nie będzie błędem napisać wielką literą Operator Betoniarki, jeśli chcesz osiągnąć efekt komiczny, groteskowy, albo jeśli naprawdę czujesz ogromny szacunek do tej profesji i nie boisz się odrobiny pretensjonalności.
Analogicznie zestawienie form grzecznościowych z inwektywami jest jak najbardziej dopuszczalne, właśnie z tego powodu, że potrafi być przezabawne.
Generalnie chodzi o common sense.
Pacjent
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 17700
Rejestracja: 12-12-2006, 09:30

Re: Cię

02-02-2014, 13:12

Szanuję większość forumowiczów i dlatego używam dużej litery. Natomiast do cieci, cienasów i ciuli używam zwykłego "cię".
Jeśli prawdę można wypowiedzieć tylko szeptem, oznacza to, że kraj został opanowany przez wrogów.
Awatar użytkownika
Dragazes
w mackach Zła
Posty: 777
Rejestracja: 27-02-2012, 00:24

Re: Cię

02-02-2014, 14:24

Z dużej litery piszę tylko wtedy gdy chcę być oficjalny.
Na forach, czatach czy w smsach nie stosuję tego, gdyż uważam, że w powyższych zapisuje się język mówiony, w którym nie trzeba stosować takiej kurtuazji. (wyjątkiem niech będą życzenia przesyłane za pomocą sms, ale to rzadko bo nie lubię w ten sposób wysyłać życzeń)

A najbardziej mnie rozśmieszyło jak na jednym forum jakaś babka tak wszystkich szanowała, że pisała nawet "My". : )
Should the compact Disc become soiled by fingerprints, dust or dirt, it can be wiped with a clean and lint free soft, dry cloth. If you follow these suggestions, the Compact Disc will provide a lifetime of pure listening enjoyment.
Awatar użytkownika
Żułek
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14314
Rejestracja: 10-07-2013, 15:43
Lokalizacja: from hell

Re: Cię

02-02-2014, 15:51

Antychróst pisze:Na internetowych chamów wystarczy zwykłe "cię".
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.

memberlist.php?mode=&sk=d&sd=d#memberlist
Heretyk
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9022
Rejestracja: 03-12-2007, 14:06
Lokalizacja: beskidy

Re: Cię

03-02-2014, 10:27

Pacjent pisze:Szanuję większość forumowiczów i dlatego używam dużej litery. Natomiast do cieci, cienasów i ciuli używam zwykłego "cię".
Awatar użytkownika
krz63
weteran forumowych bitew
Posty: 1764
Rejestracja: 01-09-2008, 13:36

Re: Cię

03-02-2014, 10:45

Cię Srę

Najbardziej wkurwiające jest jak ludzie piszą z wielkiej Jego, o Nim itd. To po śmierci JPII się zaczęło.
http://www.arachnophobia.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Oremus - Popioły LP
Evil Machine - War In Heaven CD
Bloodthirst - Chalice of Contempt MC
Odraza - Esperalem Tkane CD
Genius Ultor - Nic co boskie nie jest mi obce CD
The Dead Goats - Ferox MC
Abusiveness - TBA CD
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: Cię

03-02-2014, 10:45

Ale to jest od Serca!!!:-(
this is a land of wolves now
ODPOWIEDZ