ARCHITEKTURA i BUDOWLE

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14777
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 16:18

Są cuda i dziwny architektoniczne i budowlane na tym świecie począwszy od Iglo, poprzez przystanki autobusowe w Grecji (żart ;-)) ) a kończąc na Piramidach. Nie będę się rozpisywał. Poproszę o przykłady spektakularnych, inżynieryjnie cudownych lub po prostu oryginalnych budowli, architektury etc.

Ja na początek skromnie. Projekt nowego dworca w ZAKOPANEM. Mi się zajebiście podoba.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Karkasonne

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 16:57

To jest dworzec? No ciekawe faktycznie. Aż się chce w nim siedzieć;) Chociaż nie wiem, na ile to architektura, a na ile wystrój, bo zdjęcia z wewnątrz.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 17:08

Pretensjonalne i kiczowate. Jeszcze brakuje bacy z oscypkiem w mundurze PKP i kierpcach.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
Kilgore
rasowy masterfulowicz
Posty: 2154
Rejestracja: 21-12-2010, 20:34

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 19:13

Przede wszystkim mało funkcjonalne. Menel jak sie wciśnie pomiędzy te "nogi" to go będzie ciężko wyprosić. Nie jestem zwolennikiem całkowitego podporządkowania formy względem funkcji, ale w takim obiekcie jak dworzec trzeba dobrze te elementy wyważyć. Z lekkim wskazaniem na funkcję.
Wyobraź sobie że zawsze masz czas
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9682
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 20:04

wyglada jak katastrofa budowlana :D
Guilty of being right
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 20:16

O, już lubię ten temat,

Dobrze, że w końcu coś z tym dworcem mają zamiar zrobić, bo to co aktualnie tam jest, to jednak wielka porażka. Projekt mi się średnio podoba. Fajnie, że idą w nowoczesną stronę, ale brakuje mi w tym jakiejś harmonii. Jak na moje oko, to to drewno nie chce współgrać z modernistycznymi ornamentami, ale co ja tam wiem.

Ostatnio spodobał mi się projekt "rest stops". Polega on na umieszczeniu 20 przystanków na autostradzie idącej wzdłuż Gruzji, Azerbejdżanu i Turcji (póki co powstały dwa). Budynki mają być ulokowane w miejscach w których sceneria jest szczególnie malownicza. Oprócz zwykłej stacji benzynowej, będzie można w nich znaleźć przestrzeń przeznaczoną na promowanie sztuki (wystawy z obrazami lokalnych artystów i nie tylko).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piękne wskrzeszenie brutalizmu.
Karkasonne

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 20:18

W Polsce w ogóle nie widziałem i nie wiem o żadnym dworcu który byłby naprawdę ładny. Niektórzy zachwycają się Przemyślem, nie widzę tego. Zwłaszcza jak się zobaczy np. dworzec we Lwowie. Więc to i tak krok do przodu. Jest trochę przaśnie, ale Zakopane też jest przaśne, i jeżdżą tam ludzie oczekujący prześności, więc czemu nie.
Karkasonne

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 20:19

O matko, to co mothra wrzuciła to dopiero jest straszne. Wybrać najpiękniejsze miejsca i wrzucić tam wielkie betonowe kloce. Masakra.
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 20:23

Ulokowanie bez sensu i drogie w utrzymaniu. Raczej wątpię, żeby z tego jakieś zyski były. Za to pod względem estetycznym jestem jak najbardziej za, mam spaczony gust jeżeli idzie o brutalizm : )
Awatar użytkownika
Kilgore
rasowy masterfulowicz
Posty: 2154
Rejestracja: 21-12-2010, 20:34

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 20:50

Beton architektoniczny jest bardzo fajny, wynalazek Mothry super.
Wyobraź sobie że zawsze masz czas
Awatar użytkownika
dzik
zahartowany metalizator
Posty: 3587
Rejestracja: 21-12-2010, 15:52
Lokalizacja: Połaniec

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 21:53

Drone pisze:Pretensjonalne i kiczowate. Jeszcze brakuje bacy z oscypkiem w mundurze PKP i kierpcach.
+1 buahaha
dobry kościół to kościół spalony
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14777
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 23:27

Cóż, to na razie projekt. Nie zastanawiałem się nad funkcjonalnością. Podoba mi się dominacja drewna i takie eteryczne połączenie ze szkłem. Jak nikt tam nie nasra moze byc piekny zapach drewna.
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14777
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

26-07-2016, 23:29

Baca z oscypkiem chyba w górach ok. Co innego proponujesz?
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 00:44

Nie chodzi o materiały, tylko o formę. Bez ładu, składu, za dużo elementów, ta forma aż krzyczy, przez co przestrzeń jest przeładowana. To nie przypomina dworca, tylko ciasne wnętrze jakiegoś terrarium w zoo, którym przeciskamy się zaglądając w kolejne akwaria.

Nawiązanie do lokalnych rozwiązań w obiekcie użyteczności publicznej powinno być subtelne, a nie nachalne.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
Lucek
weteran forumowych bitew
Posty: 1402
Rejestracja: 15-04-2009, 17:27

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 01:35

Wszystko jest lepsze od nowego dworca kloca w katowicach. Łączenie dworca z tzw galerią handlową to zbrodnia i nękanie ludzi. Po co potęgować tłok ? ktoś myśli w ogóle ? to dobre rozwiązanie tylko dla handlarzy, zagranicznych koncernów, będą mogli lepiej czesać frajerów, wygląda na to ze ten dworzec powstał własnie dla nich, nie dla ludzi, pasażerów.
Awatar użytkownika
Puszczyk
rozkręca się
Posty: 76
Rejestracja: 22-06-2016, 01:46
Lokalizacja: Kraków Miasto Wilkołaków

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 02:02

Nie znam katowickiego, ale w Krakowie jest tak samo. "Galeria Krakowska", plus dworzec kolejowy i autobusowy. Projekt zakopiański to, i tak jakiś cud i objawienie w porównaniu z krakowskim klocem.
Karkasonne

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 09:48

Puszczyk pisze:Nie znam katowickiego, ale w Krakowie jest tak samo. "Galeria Krakowska", plus dworzec kolejowy i autobusowy. Projekt zakopiański to, i tak jakiś cud i objawienie w porównaniu z krakowskim klocem.
Ja tam nie widzę problemu. Bardzo wygodne, zwłaszcza jak ma się do przesiadki czy autobusu/dworca godzinę czy dwie, czyli za mało, by wychodzić na miasto, ale za dużo, by gapić się w ścianę. Wszystko razem pod dachem, może załatwić niemal każdą sprawę - pranie, jedzenie, zakupy w tanim supermarkecie - i jechać dalej. Nawet tramwaj masz tu przyłączony. Parę miast już widziałem i uwierz mi, Kraków jest chyba najbardziej logicznym, klarownym i prostym z nich wszystkich.
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8073
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 12:33

mothra pisze:O, już lubię ten temat,

Dobrze, że w końcu coś z tym dworcem mają zamiar zrobić, bo to co aktualnie tam jest, to jednak wielka porażka. Projekt mi się średnio podoba. Fajnie, że idą w nowoczesną stronę, ale brakuje mi w tym jakiejś harmonii. Jak na moje oko, to to drewno nie chce współgrać z modernistycznymi ornamentami, ale co ja tam wiem.

Ostatnio spodobał mi się projekt "rest stops". Polega on na umieszczeniu 20 przystanków na autostradzie idącej wzdłuż Gruzji, Azerbejdżanu i Turcji (póki co powstały dwa). Budynki mają być ulokowane w miejscach w których sceneria jest szczególnie malownicza. Oprócz zwykłej stacji benzynowej, będzie można w nich znaleźć przestrzeń przeznaczoną na promowanie sztuki (wystawy z obrazami lokalnych artystów i nie tylko).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piękne wskrzeszenie brutalizmu.

Dziołszka na to się patrzec nie da:)

Mi sie taki wystrój podoba najbardziej:)

Obrazek
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8073
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 12:35

Karkasonne pisze:
Puszczyk pisze:Nie znam katowickiego, ale w Krakowie jest tak samo. "Galeria Krakowska", plus dworzec kolejowy i autobusowy. Projekt zakopiański to, i tak jakiś cud i objawienie w porównaniu z krakowskim klocem.
Ja tam nie widzę problemu. Bardzo wygodne, zwłaszcza jak ma się do przesiadki czy autobusu/dworca godzinę czy dwie, czyli za mało, by wychodzić na miasto, ale za dużo, by gapić się w ścianę. Wszystko razem pod dachem, może załatwić niemal każdą sprawę - pranie, jedzenie, zakupy w tanim supermarkecie - i jechać dalej. Nawet tramwaj masz tu przyłączony. Parę miast już widziałem i uwierz mi, Kraków jest chyba najbardziej logicznym, klarownym i prostym z nich wszystkich.
Pamiętam jak jeździłem lata temu na Metalmanie i dworzec z bezdomnymi w Katowicach. Straszne wspomnienia igieł od ćpunów i popuchniętych gęb od pryt, zarobaczonych ludzi i te godzinowe oczekiwanie na pociąg:) Nigdy więcej. teraz dworzec w Katowicach to klasa.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 14:17

mothra pisze:O, już lubię ten temat,

Dobrze, że w końcu coś z tym dworcem mają zamiar zrobić, bo to co aktualnie tam jest, to jednak wielka porażka. Projekt mi się średnio podoba. Fajnie, że idą w nowoczesną stronę, ale brakuje mi w tym jakiejś harmonii. Jak na moje oko, to to drewno nie chce współgrać z modernistycznymi ornamentami, ale co ja tam wiem.

Ostatnio spodobał mi się projekt "rest stops". Polega on na umieszczeniu 20 przystanków na autostradzie idącej wzdłuż Gruzji, Azerbejdżanu i Turcji (póki co powstały dwa). Budynki mają być ulokowane w miejscach w których sceneria jest szczególnie malownicza. Oprócz zwykłej stacji benzynowej, będzie można w nich znaleźć przestrzeń przeznaczoną na promowanie sztuki (wystawy z obrazami lokalnych artystów i nie tylko).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piękne wskrzeszenie brutalizmu.
Fantastyczne to jest i co najważniejsze doskonale wkomponowuje się w przecięcie krajobrazu i autostrady.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
ODPOWIEDZ