ARCHITEKTURA i BUDOWLE

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

kenediusze
weteran forumowych bitew
Posty: 1568
Rejestracja: 21-08-2014, 09:03
Lokalizacja: Electric Ladyland

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 14:51

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z modą na goły beton?
W Lublinie co druga nowa konstrukcja jest wielka, szara i klocowata. Architektura to taka dziwna dziedzina, z pogranicza sztuki i rzemieślniczej wytwórczości, więc domyśłam się że do ogarniania pewnych rzeczy potrzebny jest kontekst. Ja go nie posiadam i nie potrafię zrozumieć dlaczego np to jest rzekomo fajne:
Obrazek

a to to już w ogóle podobno nazdobywało jakichś nagród, a wygląda w otoczeniu okolicznych bloków jak bunkier przeciwatomowy:

Obrazek
Właściwie wszyscy znajomi mi ludzie w każdym wieku którzy mieszkają obok tego cegoś twierdzą, że brzydkie to jak sam skurwysyn, tymczasem na jakichś stronach dla architektów i fanów architektury dominuje masowy spust nad tym klocem.
btw na tym zdjęciu w ogólle nie widać, że naprzeciwko tego budynku jest Biedronka, osiedle bloków z wielkiej płyty pomalowanych we wszystkie kolory tęczy i do tego jeszcze blaszane kloce Media Markt i Komfort. Do zakresu tego tematu trzeba by dołaczyć jeszcze urbanistykę, bo z faktu, że budynek jest fajny nie wynika, że się fajjnie wkomponowuje w otoczenie.

Nie mam zielonego pojęcia o tym temacie, więc jakby mi ktoś wyjasnił to bbyłbym wdzięczny, bo tak na moje chłopskie poczucie estetyki jest to zwyczajnie paskudne. Nie same bryły, tylko ten goły beton, na którym robią się jakieś obleśne zacieki. Wiem, że do rozumienia sztuki potrzeba czasem wiedzy i obeznania, ale architektura to nie tylko sztuka - i powstaje pytanie jak znaleźć złoty środek między artyzmem a funkcjonalnością i tym, żeby ludziom się w otoczeniu nie wiadomo jak wyszukanych konstrukcji po prostu dobrze żyło.
Ostatnio zmieniony 27-07-2016, 14:55 przez kenediusze, łącznie zmieniany 1 raz.
Baton na tropach Yeti

You are just a
PART OF ME
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8066
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 14:55

Nowa filharmonia w Szczecinie:

Obrazek
'Come the Blessed Madness'
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 14:59

^Szkoda, że luminacja fasady taka słaba, bo zamysł całkiem spoko:
[youtube][/youtube]

Plany prezentowały się zajebiście:
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 27-07-2016, 15:01 przez mothra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8066
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:00

Mnie się tam w ogóle nie podoba:D
'Come the Blessed Madness'
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:02

No bryła taka w kit, tylko właśnie ten pomysł na fasadę dość ciekawy
kenediusze
weteran forumowych bitew
Posty: 1568
Rejestracja: 21-08-2014, 09:03
Lokalizacja: Electric Ladyland

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:03

O, to dobry też przykład, widziałem tę filharmonię na żywo, wygląda jak gigantyczny blaszany garaz przyklejony do konstrukcji sprzed stu czy więcej lat. Pewnie chodzi o zaznaczenie, że tamto to przeszłość, a tu mamy przyszłośc i zasugerowane kształty fasady kamienic, ale i tak wygląda to absolutnie ohydnie w otoczeniu okolicznych kamienic, do których za cholerę nie pasuje. Kolejna rzecz, której nie ogarniam, chociaż próbuję.
Baton na tropach Yeti

You are just a
PART OF ME
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8066
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:05

^ Dokładnie. Podobno zdobyła jakieś nagrody, czy coś, ale to w ogóle nie mój klimat.
'Come the Blessed Madness'
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:10

kenediusze pisze:Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z modą na goły beton?
W Lublinie co druga nowa konstrukcja jest wielka, szara i klocowata. Architektura to taka dziwna dziedzina, z pogranicza sztuki i rzemieślniczej wytwórczości, więc domyśłam się że do ogarniania pewnych rzeczy potrzebny jest kontekst. Ja go nie posiadam i nie potrafię zrozumieć dlaczego np to jest rzekomo fajne:
Obrazek

a to to już w ogóle podobno nazdobywało jakichś nagród, a wygląda w otoczeniu okolicznych bloków jak bunkier przeciwatomowy:

Obrazek
Właściwie wszyscy znajomi mi ludzie w każdym wieku którzy mieszkają obok tego cegoś twierdzą, że brzydkie to jak sam skurwysyn, tymczasem na jakichś stronach dla architektów i fanów architektury dominuje masowy spust nad tym klocem.
btw na tym zdjęciu w ogólle nie widać, że naprzeciwko tego budynku jest Biedronka, osiedle bloków z wielkiej płyty pomalowanych we wszystkie kolory tęczy i do tego jeszcze blaszane kloce Media Markt i Komfort. Do zakresu tego tematu trzeba by dołaczyć jeszcze urbanistykę, bo z faktu, że budynek jest fajny nie wynika, że się fajjnie wkomponowuje w otoczenie.

Nie mam zielonego pojęcia o tym temacie, więc jakby mi ktoś wyjasnił to bbyłbym wdzięczny, bo tak na moje chłopskie poczucie estetyki jest to zwyczajnie paskudne. Nie same bryły, tylko ten goły beton, na którym robią się jakieś obleśne zacieki. Wiem, że do rozumienia sztuki potrzeba czasem wiedzy i obeznania, ale architektura to nie tylko sztuka - i powstaje pytanie jak znaleźć złoty środek między artyzmem a funkcjonalnością i tym, żeby ludziom się w otoczeniu nie wiadomo jak wyszukanych konstrukcji po prostu dobrze żyło.
Chodzi o to, że u nas - jak w wielu dziedzinach - dominują skrajności. Z jednej strony mamy kiczowate domki z koniecznie pastelową elewacją, kolumienką i koniecznie schodkami przed drzwiami wejściowymi, natomiast z drugiej - "czystą architekturę" czyli monstrualny kwadratowy kloc z betonu. Przy czym sam goły beton jest bardzo ok, tak samo jak drewno czy kamień. Kwestia proporcji i przełamania jednolitości bryły.

Z tych dwóch budowli wyżej ta pierwsza jest okropna, natomiast druga całkiem niezła.

A propos jeszcze pewnych utartych, bezsensownych zwyczajów i wspomnianych schodków. Jak budowałem dom, wywiązała się taka dyskusja z wykonawcą:
- A ile schodków mamy wylać przed wejściem, bo na projekcie tego nie ma? Jeden, dwa?
- Nie, nie wylewamy.
- Ale najlepiej teraz wylać.
- Tu nie będzie w ogóle schodków, kostka dojdzie do samych drzwi.
- Jak to? Nawet jednego? Jeden trzeba dać.
- A po co?
- Nie zaleje panu domu, myszy nie wejdą.
- To przed wjazdem do garażu też mi pan wyleje schodek?
- A po co?
- No, żeby domu nie zalało i żeby myszy nie weszły. Pańskie słowa.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:11

kenediusze pisze:O, to dobry też przykład, widziałem tę filharmonię na żywo, wygląda jak gigantyczny blaszany garaz przyklejony do konstrukcji sprzed stu czy więcej lat. Pewnie chodzi o zaznaczenie, że tamto to przeszłość, a tu mamy przyszłośc i zasugerowane kształty fasady kamienic, ale i tak wygląda to absolutnie ohydnie w otoczeniu okolicznych kamienic, do których za cholerę nie pasuje. Kolejna rzecz, której nie ogarniam, chociaż próbuję.
Nie wiem, może stopniowo próbują unowocześniać miasta, wklejając w nie takie pseudomodernistyczne budowle. Powstaje dużo projektów, dzięki czemu te budynki mają się prezentować bardzo widowiskowo, ale niestety w praktyce dużo z nich jest odrzucanych przez brak funduszy, czy też sprzeciw mieszkańców (dużej ilości osób nie odpowiada to, że jakaś tam załóżmy kamienica ma się zamienić w super wysoki, uber nowoczesny wieżowiec, czyt. warszawka, przez co jej skyline jest dużo mniej imponujący niż mógłby być). No i w rezultacie mamy to co mamy, szare stare blokowiska, supermarkety i całkowicie nie pasujący budyneczek.
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:12

kenediusze pisze:Obrazek
Czego to budynek? Bo szkaradztwo niesamowite i nie wiem czy to kwestia ujęcia na którym po prostu nie widać całej bryły, czy cały tak wygląda.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:15

COFFIN pisze:Nowa filharmonia w Szczecinie:

Obrazek
Z czego jest wykonana ta elewacja?
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8066
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:20

A nie interesowałem się nawet. Nie mam czasu teraz szukać, może tu coś będzie:

http://blog.xella.pl/budujemy/entry/fil ... -w-europie" onclick="window.open(this.href);return false;
'Come the Blessed Madness'
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:21

^
Zewnętrzne ściany budynku będą zmieniać kolory dzięki zastosowaniu tysięcy świetlnych punktów, diod LED. Między ścianami a półprzezroczystą membraną na elewacji zmieściło się ich przeszło 25 tysięcy. Pracą oświetlenia steruje system komputerowy. Steruje on poziomem intensywności światła i kolorem. Różnymi kolorami mogą się też świecić poszczególne części budynku. Elewacja może być więc przestrzennym ekranem z wieloma iluminacjami.
Za wykonanie fasady odpowiedzialna była firma Ferres Arquitectos y Consultores. Projekt i wykonanie oświetlenia powierzono firmie OSRAM. Wykonawca zostosował diody LED typu DOT XL z firmy TRAXON, należącej do grupy OSRAM. System sterowany jest za pośrednictwem oprogramowania Traxon – Lighting Application Suite.
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8066
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:22

Można doczytać, jak kogoś interesuje.
'Come the Blessed Madness'
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 15:24

Sam budynek jest świetny, natomiast gryzie się z tą tradycyjną architekturą przyklejoną do niego. Gdyby stał samotnie, byłby bezkonkurencyjny,
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
Kilgore
rasowy masterfulowicz
Posty: 2156
Rejestracja: 21-12-2010, 20:34

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 17:22

Drone pisze:
kenediusze pisze:Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z modą na goły beton?
W Lublinie co druga nowa konstrukcja jest wielka, szara i klocowata. Architektura to taka dziwna dziedzina, z pogranicza sztuki i rzemieślniczej wytwórczości, więc domyśłam się że do ogarniania pewnych rzeczy potrzebny jest kontekst. Ja go nie posiadam i nie potrafię zrozumieć dlaczego np to jest rzekomo fajne:
Obrazek

a to to już w ogóle podobno nazdobywało jakichś nagród, a wygląda w otoczeniu okolicznych bloków jak bunkier przeciwatomowy:

Obrazek
Właściwie wszyscy znajomi mi ludzie w każdym wieku którzy mieszkają obok tego cegoś twierdzą, że brzydkie to jak sam skurwysyn, tymczasem na jakichś stronach dla architektów i fanów architektury dominuje masowy spust nad tym klocem.
btw na tym zdjęciu w ogólle nie widać, że naprzeciwko tego budynku jest Biedronka, osiedle bloków z wielkiej płyty pomalowanych we wszystkie kolory tęczy i do tego jeszcze blaszane kloce Media Markt i Komfort. Do zakresu tego tematu trzeba by dołaczyć jeszcze urbanistykę, bo z faktu, że budynek jest fajny nie wynika, że się fajjnie wkomponowuje w otoczenie.

Nie mam zielonego pojęcia o tym temacie, więc jakby mi ktoś wyjasnił to bbyłbym wdzięczny, bo tak na moje chłopskie poczucie estetyki jest to zwyczajnie paskudne. Nie same bryły, tylko ten goły beton, na którym robią się jakieś obleśne zacieki. Wiem, że do rozumienia sztuki potrzeba czasem wiedzy i obeznania, ale architektura to nie tylko sztuka - i powstaje pytanie jak znaleźć złoty środek między artyzmem a funkcjonalnością i tym, żeby ludziom się w otoczeniu nie wiadomo jak wyszukanych konstrukcji po prostu dobrze żyło.
Chodzi o to, że u nas - jak w wielu dziedzinach - dominują skrajności. Z jednej strony mamy kiczowate domki z koniecznie pastelową elewacją, kolumienką i koniecznie schodkami przed drzwiami wejściowymi, natomiast z drugiej - "czystą architekturę" czyli monstrualny kwadratowy kloc z betonu. Przy czym sam goły beton jest bardzo ok, tak samo jak drewno czy kamień. Kwestia proporcji i przełamania jednolitości bryły.

Z tych dwóch budowli wyżej ta pierwsza jest okropna, natomiast druga całkiem niezła.
Bo ta druga to żywy beton, a ta pierwsza to tylko erzatz. Różnica jak między płytką granitową a płytką gresową.
A co do kiczowatych domków z pastelową elewacją nie bez winy są miejscowe plany zagospodarowania. Mnie nie przeszedł domek z ogrodem zamiast dachu, jak również okrągły.
Ostatnio zmieniony 27-07-2016, 17:27 przez Kilgore, łącznie zmieniany 1 raz.
Wyobraź sobie że zawsze masz czas
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8073
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 17:26

Sąd w Dąbrowie Górniczej połączony z urzędem miasta. najlepsza stołówka na świecie. Zajebiste sandwiche w cenie za 6 zł Całe żarło zajebiste. Lepszych nie jadłem.


Obrazek

Tu środek

Obrazek
Kupię:

Vastum Hole Below
byrgh
zahartowany metalizator
Posty: 6122
Rejestracja: 09-09-2010, 00:01

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 17:30

tomaszm pisze:Sąd w Dąbrowie Górniczej połączony z urzędem miasta. najlepsza stołówka na świecie. Zajebiste sandwiche w cenie za 6 zł Całe żarło zajebiste. Lepszych nie jadłem.


Obrazek

Tu środek

Obrazek
konsumpcja Ci przysłania oczy :D
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8073
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 17:33

byrgh pisze:
tomaszm pisze:Sąd w Dąbrowie Górniczej połączony z urzędem miasta. najlepsza stołówka na świecie. Zajebiste sandwiche w cenie za 6 zł Całe żarło zajebiste. Lepszych nie jadłem.


Obrazek

Tu środek

Obrazek
konsumpcja Ci przysłania oczy :D
Może, może:D Ale na tle innych gmachów urzędowych naprawdę sympatyczni ludzie tam pracują co jest u nas rzadkością. Przyjazne miejsce obywatelowi.
Kupię:

Vastum Hole Below
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: ARCHITEKTURA i BUDOWLE

27-07-2016, 17:39

tomaszm pisze:Sąd w Dąbrowie Górniczej połączony z urzędem miasta. najlepsza stołówka na świecie. Zajebiste sandwiche w cenie za 6 zł Całe żarło zajebiste. Lepszych nie jadłem.


Obrazek
Sandwiche może i dobre, ale z zewnątrz to kwintesencja złego smaku i sztandarowy przykład architektury obiektów urzędowych (sądy, zusy itp.) Wszystko tu jest zjebane: i ten blokhaus z tyłu z małymi okienkami z pastelowym tynkiem, i pretensjonalna elewacja (oczywiście szkło i aluminium), i ta dobudówka z prawej strony, która wygląda jak jakiś wojskowy obiekt, i czerwona betonowa kostka, nie wspominając już o tym trawniczku z iglakami. Czysto i schludnie, ale po prostu brzydko.
Ostatnio zmieniony 27-07-2016, 17:40 przez Drone, łącznie zmieniany 1 raz.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
ODPOWIEDZ