Kupno Mieszkania/Domu

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Kupno Mieszkania/Domu

15-09-2021, 15:48

Lukass pisze:
15-09-2021, 15:21
ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
15-09-2021, 12:22
Ciekawostka, ponieważ ktoś wspomniał o wariancie hiszpańskim. Mapa pustostanów, czyli mieszkań/domów które nadają się do mieszkania, ale nie są zamieszkane. Z jednej strony oczywiście własność prywatna jest prywatna, ale z drugiej strony patrząc na to, trochę się nie dziwię, że niektórzy się wkurwili:

Obrazek
Kilka lat temu spędziłem łącznie prawie 3 miesiące służbowo w Portugalii, na przedmieściach Lizbony. Nie mogłem się nadziwić, ile zajebistych budynków stoi pustych. Ba, przez półtora miesiąca mieszkałem w bardzo fajnym... nie hostelu, raczej coś w stylu guest house. W jego otoczeniu mniej więcej połowa domów to były pustostany. W jednej z najlepszych dzielnic miasta, sto metrów od fantastycznej plaży nad równie fantastycznym oceanem. Trudno się było do tego przyzwyczaić, ale było to bardzo pouczające.

Ja właśnie na to czekam :D Przy obecnych cenach zostaję przy wynajmowaniu. Najwyżej będę wynajmował przez następne 5 czy 10 lat. Dzieci nie mam i zapewne już mieć nie będę, chyba że mi coś na starość odjebie. Po chuj mi mieszkanie, które zostawię nie wiem komu, dzieciom kuzyna? Sam potrafi na to zarobić, znacznie lepiej ode mnie. Jeśli wariant hiszpański się nie wydarzy, trudno. Jeśli się wydarzy, zapewne na znacznie mniejszą skalę, to może wtedy będzie ten moment.
Ciekawa sprawa, wiesz może czemu były niezamieszkane? Były wystawione na sprzedaż?

Spotkałem się z takim tematem, że Arabowie i Chinole wykupują domy, czy mieszkania jako lokata kapitału, oni tam nawet nie zaglądają, stoją puste.
Z drugiej strony puste budynki niszczeją, mogą być zajmowane przez okupas, albo bezdomnych.
Ostatnio zmieniony 15-09-2021, 15:51 przez Medard, łącznie zmieniany 1 raz.
Die Welt ist meine Vorstellung.
vicotnick
rasowy masterfulowicz
Posty: 2445
Rejestracja: 25-08-2006, 22:15

Re: Kupno Mieszkania/Domu

15-09-2021, 15:48

Ascetic pisze:
15-09-2021, 11:59
mistrzsardu pisze:
15-09-2021, 11:48
Ascetic pisze:
14-09-2021, 23:22
Skłaniam się ku teorii Macieja. Ceny wynajmu będą szły w górę.
Stowarzyszenie Mieszkanicznik dotarło do danych odnośnie cen wynajmu z czasów II wojny światowej w Polsce.
Przewertowli stare gazety i okazało się, że ceny ogłoszeniowe rosły nawet wtedy.
Jak będzie duża podaż korekty są możliwe, natomiast w długim terminie ceny najmów wędrują za inflacją.
Raczej bym się spodziewał wzrostu popytu*, a o spadku inflacji w kontekście zapowiadanych kolejnych podwyżek mediów, też średnio wierzę. Mi się to składa we wzrost cen najmu.

* Poważnie, Jak widzę ceny za metr, takie np. 10 k, to się zastanawiam kogo stać na kupno, w właściwie, na zadłużenie. Mit, że każdy jest menadżerem i zarabia krocie, jest tylko mitem. Nawet tutaj u mnie. Do tego na działalności, kontrakcie, po prostu musisz, mieć większość odłożone, bo bank nie da. Mi się wydają te ceny odrealnione, ale też sam jestem odrealniony, bo nie znam od nastu lat rynku pracy i może na etacie teraz się dostaje 15 k. Nie wiem. Mi się wydaje, że te mieszkania to kupują jakieś yeti.
Kwestia wkładu własnego - trzeba pamiętać o spadkach, masę ludzi coś tam dziedziczy, mieszkania, działki itp, sam się zdziwiłem jak somsiad se dom kupił, a bynajmniej nie był żadnym menago, okazało się, że łyknął mieszkanie w dobrym punkcie Warszawy, po kimś tam i było na dom.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16136
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Kupno Mieszkania/Domu

15-09-2021, 15:52

vicotnick pisze:
15-09-2021, 15:48
Ascetic pisze:
15-09-2021, 11:59
mistrzsardu pisze:
15-09-2021, 11:48

Stowarzyszenie Mieszkanicznik dotarło do danych odnośnie cen wynajmu z czasów II wojny światowej w Polsce.
Przewertowli stare gazety i okazało się, że ceny ogłoszeniowe rosły nawet wtedy.
Jak będzie duża podaż korekty są możliwe, natomiast w długim terminie ceny najmów wędrują za inflacją.
Raczej bym się spodziewał wzrostu popytu*, a o spadku inflacji w kontekście zapowiadanych kolejnych podwyżek mediów, też średnio wierzę. Mi się to składa we wzrost cen najmu.

* Poważnie, Jak widzę ceny za metr, takie np. 10 k, to się zastanawiam kogo stać na kupno, w właściwie, na zadłużenie. Mit, że każdy jest menadżerem i zarabia krocie, jest tylko mitem. Nawet tutaj u mnie. Do tego na działalności, kontrakcie, po prostu musisz, mieć większość odłożone, bo bank nie da. Mi się wydają te ceny odrealnione, ale też sam jestem odrealniony, bo nie znam od nastu lat rynku pracy i może na etacie teraz się dostaje 15 k. Nie wiem. Mi się wydaje, że te mieszkania to kupują jakieś yeti.
Kwestia wkładu własnego - trzeba pamiętać o spadkach, masę ludzi coś tam dziedziczy, mieszkania, działki itp, sam się zdziwiłem jak somsiad se dom kupił, a bynajmniej nie był żadnym menago, okazało się, że łyknął mieszkanie w dobrym punkcie Warszawy, po kimś tam i było na dom.
Też racja. Znam temat. Od tej strony patrząc,z kazdym kolejnym pokoleniem powinno być łatwiej na lokum. Coś tam starzy uciułali i dają młodszym, chyba, że młodsi byli niegrzeczni :lol:
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4029
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kupno Mieszkania/Domu

15-09-2021, 16:07

Medard pisze:
15-09-2021, 15:48
Ciekawa sprawa, wiesz może czemu były niezamieszkane? Były wystawione na sprzedaż?

Spotkałem się z takim tematem, że Arabowie i Chinole wykupują domy, czy mieszkania jako lokata kapitału, oni tam nawet nie zaglądają, stoją puste.
Z drugiej strony puste budynki niszczeją, mogą być zajmowane przez okupas, albo bezdomnych.
Nie wnikałem aż tak bardzo, bo też nie było jak. Ale były to zarówno wolnostojące domy, jak i szeregowce czy nawet całe małe osiedla. Część już mocno zdewastowana. Wygląda na miks różnych przyczyn, pewnie wykup inwestycyjny, ale też przyzwolenie władz na masową spekulację na rynku nieruchomości. Kryzys sprzed kilkunastu lat przejechał się po tym kraju o wiele bardziej, niż np. po nas. Masa ludzi została z kredytami, których nie mieli jak spłacić. Do tej pory uzyskać kredyt hipoteczny takiemu szaremu odpowiednikowi Kowalskiego jest bardzo trudno. Ceny najmu i zakupu nieruchomości w centrum Lizbony są szokujące, najem krótkoterminowy wypycha ludzi poza miasto, jest to chyba jeszcze bardziej patologiczne, niż u nas. Wiem, że w zeszłym roku, korzystając z zapaści branży turystycznej, władze Lizbony chciały częściowo zapanować nad tym chaosem, próbując na kilka lat przejąć lokale na najem krótkoterminowy i wykorzystać je jako lokale komunalne. Nie wiem, czy pomysł został zrealizowany.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10129
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Kupno Mieszkania/Domu

15-09-2021, 16:14

Lukass pisze:
15-09-2021, 16:07
Medard pisze:
15-09-2021, 15:48
Ciekawa sprawa, wiesz może czemu były niezamieszkane? Były wystawione na sprzedaż?

Spotkałem się z takim tematem, że Arabowie i Chinole wykupują domy, czy mieszkania jako lokata kapitału, oni tam nawet nie zaglądają, stoją puste.
Z drugiej strony puste budynki niszczeją, mogą być zajmowane przez okupas, albo bezdomnych.
Nie wnikałem aż tak bardzo, bo też nie było jak. Ale były to zarówno wolnostojące domy, jak i szeregowce czy nawet całe małe osiedla. Część już mocno zdewastowana. Wygląda na miks różnych przyczyn, pewnie wykup inwestycyjny, ale też przyzwolenie władz na masową spekulację na rynku nieruchomości. Kryzys sprzed kilkunastu lat przejechał się po tym kraju o wiele bardziej, niż np. po nas. Masa ludzi została z kredytami, których nie mieli jak spłacić. Do tej pory uzyskać kredyt hipoteczny takiemu szaremu odpowiednikowi Kowalskiego jest bardzo trudno. Ceny najmu i zakupu nieruchomości w centrum Lizbony są szokujące, najem krótkoterminowy wypycha ludzi poza miasto, jest to chyba jeszcze bardziej patologiczne, niż u nas. Wiem, że w zeszłym roku, korzystając z zapaści branży turystycznej, władze Lizbony chciały częściowo zapanować nad tym chaosem, próbując na kilka lat przejąć lokale na najem krótkoterminowy i wykorzystać je jako lokale komunalne. Nie wiem, czy pomysł został zrealizowany.
Czyli mimo, że stoją puste i staniały
to nie można ich wykupić, bo nie można dostać kredytu. I to też problem, mieszkania mogą stanieć, ale gdy wprowadzą 30% wkładu własnego, albo ograniczą dostęp do kredytów, to mniej będzie mogło kupić i nadal będą bez mieszkań. Znowu sytuacja dobra tylko dla tych, którzy dysponują większą wolną gotówką.

Trzeba brać pod uwagę, że tam kupowali rammsteiny i maideny letnie domy i napędzali koniunkturé.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4029
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kupno Mieszkania/Domu

15-09-2021, 16:24

^ To jest paradoks, bo ceny oczywiście gdzieniegdzie spadły i to mocno, ale w najlepszych lokalizacjach nie za bardzo. Właściciele (zapewne głównie inwestycyjni czy wręcz spekulacyjni) nie są skłonni zejść z ceny, licząc na odbicie. Zwykłych ludzi na zakup nie stać, mogą szukać w mniejszych miastach, i pewnie to robią. Miałem nawet jakiś przegląd tego zjawiska w pracy, sporo ludzi dojeżdżało z dość daleka.

Ostatnie zdanie jest kluczowe, dlatego zakładam, że jeśli w Polsce taki scenariusz się wydarzy, to nie będzie miał aż takiej skali.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

19-09-2021, 18:12

Efekt zarazy, czy jednak nowy trend? W nawiązaniu do dyskusji na temat tego, czy ceny wynajmu radyklanie pójdą w górę? https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/ite ... -znajomych
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4029
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kupno Mieszkania/Domu

19-09-2021, 18:20

535 pisze:
19-09-2021, 18:12
Efekt zarazy, czy jednak nowy trend? W nawiązaniu do dyskusji na temat tego, czy ceny wynajmu radyklanie pójdą w górę? https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/ite ... -znajomych
Efekt zarazy, który utrzyma się jeszcze dość długo. Patrząc na to, co się działo i będzie działo u nas, to w ubiegłym roku realnie na miejscu było może 15-20% studentów. Tych, którzy mieli zajęcia praktyczne. Przy takim obłożeniu, to oni w większości spokojnie się mieszczą w akademikach. Teoretycznie w tym roku ma być więcej zajęć na żywo, ale coś mi mówi, że to potrwa góra miesiąc.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 21:05

No dobra panowie, kto już swoje kupował ten niechaj się podzieli, jak wyglądały negocjacje i ile mieszkań wcześniej obejrzeliście.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 21:14

U mnie wyglądało tak ze poszedłem do biura nieruchomości, gdzie podałem wytyczne jakie mnie interesują tj bloki od lat 70/80 tych w niskiej zabudowie, z balkonem, metraż powyżej 50m, ogrzewanie centralne itd. I te biuro wszystko zapisało i mowis że poszukają. Zadzwonili kurwy za tydzień że mają 5 propozycji. Zobaczyliśmy 3 z nich i każda niespelniaka moich wytycznych czyli tak naprawdę pokazywali tylko to co było w budżecie. Podziękowałem. Po tym co mi pokazali i po oglądaniu ofert stwierdziłem że pierdole rynek wtórny i kupuje z pierwotnego. Oczywiście wiązało się to z większym o ok 40 % kredytem, ale mogłem znaleźć coś w czym nie byłbym sir mieszkać. I to zarówno pod względem samego mieszkania jak i obawy że mnie sąsiedzi zabiją. Na rynku pierwotnym w sumie zdecydowałem się na jedną z dwóch ofert szybko.
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 21:24

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
24-09-2021, 21:05
No dobra panowie, kto już swoje kupował ten niechaj się podzieli, jak wyglądały negocjacje i ile mieszkań wcześniej obejrzeliście.
Kupowałem 2 mieszkania na rynku wtórnym i 1 od dewelopera. Najważniejsza rzecz - nie podniecać się. Jak kupowałem pierwsze mieszkania z rynku wtórnego to oglądałem 3-4. To samo było na pierwotnym. Sprawiaj wrażenie, że Ci nie zależy. Wytykaj wady i na nich się skupiaj. Na rynku wtórnym udało mi się wynegocjować 10-11% upust z ceny pierwotnej. Na rynku pierwotnym aż 19%. Pamiętam, że mieszkanie z rynku pierwotnego oglądałem 2 razy. Cena wynegocjowana i odpalam, że musi być miejsce parkingowe. A oni mi śpiewają 20 tysi. A ja na to, że to chyba żart i w takim razie się nie dogadamy. Po czym poszedłem sobie. 2 tygodnie później zadzwonili, że mają promocję dla mnie na miejsce parkingowe za 3 tysie jeżeli zdecyduję się dzisiaj. Zdecydowałem się. :-) No ale to było 6 lat temu.
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
Stoigniew
zahartowany metalizator
Posty: 3878
Rejestracja: 09-01-2012, 18:20

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 22:18

Ja właśnie mieszkam od niecałych dwóch miesięcy na nowym kwadracie. przesiadka z 45 m2 na 72 m2. Kilkanaście lat oszczędzania, bez potrzeby brania kredytu, bez potrzeby sprzedaży poprzedniego mieszkania.
Szukaliśmy do prawie trzech lat. najpierw była opcja domu, ale zawsze coś nie pasowało, potem ceny poleciały w gorę więc zostały nam tylko mieszkania. Problem polegał na tym że w moim kurwidołku niewiele jest mieszkań o takim metrażu. Przeważają klitki 35-50m2. Rok temu miałem już nawet podpisaną umowę przedwstępną i zatwierdzony kredyt na 50 tys, ale się chujek wycofał.
Miałem presję bo chciałem już spierdalać z tamtej klitki no i sytuacja ekonomiczna w naszym bantustanie zaczęła być nieciekawa i nie chciałem żeby mi oszczędności chuj strzelił przez inflację i inne takie. Był taki okres że znalem na pamięć wszystkie oferty w internecie na mieszkania w okolicy która mnie interesowała :) W końcu zdecydowałem się na jedną z tych którą wcześniej ignorowałem, bo z żoną ustalaliśmy że maks 2 piętro, a to było na trzecim, mieszkanie kupowałem ... 15 minut :) Po zaproponowaniu swojej ceny gość się uśmiechnął i powiedział "nie ma mowy", ale jak dodałem że moja cena jest taka bo kupuję za gotówkę i możemy do notariusza iśc jutro, to okazało się że trafiłem w czuły punkt, bo gość był na etapie kupna domu i potrzebował pilnie kasy. Dogadaliśmy się i jestem w chuj zadowolony.Kupno nastąpiło w styczniu, wyprowadzka sprzedającego z końcem kwietnia, potem remont i z początkiem sierpnia moja wprowadzka.Jestem zadowolony.
a odpowiadając na pytanie - obejrzałem chyba 10 domów i tyle samo mieszkań

a jeszcze tak tylko dodam - w mojej okolicy jeszcze te dwa-trzy lata temu było mnóstwo ogłoszeń "sprzedam", teraz jest ich raptem 1/3, reszta to "wynajmę". Nikt nie chce sprzedawać, nie dziwię się, sam wolę trzymać pustostan, bo nie traci na wartości niż gotówkę którą być może za jakiś czas będzie sobie można dupę wytrzeć
Awatar użytkownika
empir
zahartowany metalizator
Posty: 4586
Rejestracja: 31-08-2008, 23:17
Lokalizacja: silesia

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 22:59

Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 23:48

Dzięki za historie. Na szczęście faktycznie możemy mieć w miarę wyjebane. Tymczasem obejrzeliśmy pierwsze mieszkanie i zrobiliśmy listę zad i waletów. Mieszkanie ogólnie fajne, możliwe że będzie nasze, ale bez ciśnienia. Planuję zaproponować 15% niżej, celować w 13%, a minimum 10%.
I am Jerusalem.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 23:53

Sebastian. Jeżeli lecisz z gotowizną to dej niżej. I nie patrz na zady.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

24-09-2021, 23:54

535 pisze:
24-09-2021, 23:53
Sebastian. Jeżeli lecisz z gotowizną to dej niżej. I nie patrz na zady.
Gdzie panie, jaka gotowizna... Potencjalnie mamy tak 1/3 w gotówce. Natomiast to mieszkanie to i tak przez Ciebie. Przez Ciebie może zamieszkamy na Złocieniu xD
I am Jerusalem.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

25-09-2021, 00:03

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
24-09-2021, 23:54
535 pisze:
24-09-2021, 23:53
Sebastian. Jeżeli lecisz z gotowizną to dej niżej. I nie patrz na zady.
Gdzie panie, jaka gotowizna... Potencjalnie mamy tak 1/3 w gotówce. Natomiast to mieszkanie to i tak przez Ciebie. Przez Ciebie może zamieszkamy na Złocieniu xD
No to jak nie masz całej kasy w bagażniku to faktycznie nie świruj. Co do Złocienia. Wiesz jak to jest. Trzydzieści lat temu , będąc wieśniakiem jeździłem tam na rowerze, pośród łąk i gruzowisk. Teraz jako mieszkaniec wielkiego miasta z przerażeniem obserwuję rozwój i sposób w jaki się ten rozwój dokonuje. W te same dziury wjeżdżam od nastu lat.
vicotnick
rasowy masterfulowicz
Posty: 2445
Rejestracja: 25-08-2006, 22:15

Re: Kupno Mieszkania/Domu

25-09-2021, 00:20

535 pisze:
25-09-2021, 00:03
ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
24-09-2021, 23:54
535 pisze:
24-09-2021, 23:53
Sebastian. Jeżeli lecisz z gotowizną to dej niżej. I nie patrz na zady.
Gdzie panie, jaka gotowizna... Potencjalnie mamy tak 1/3 w gotówce. Natomiast to mieszkanie to i tak przez Ciebie. Przez Ciebie może zamieszkamy na Złocieniu xD
No to jak nie masz całej kasy w bagażniku to faktycznie nie świruj. Co do Złocienia. Wiesz jak to jest. Trzydzieści lat temu , będąc wieśniakiem jeździłem tam na rowerze, pośród łąk i gruzowisk. Teraz jako mieszkaniec wielkiego miasta z przerażeniem obserwuję rozwój i sposób w jaki się ten rozwój dokonuje. W te same dziury wjeżdżam od nastu lat.
Ok, ale ktura to grupa????
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9638
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: Kupno Mieszkania/Domu

25-09-2021, 00:22

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
24-09-2021, 23:54
może zamieszkamy na Złocieniu xD
Stary Złocień z zewnątrz nie wygląda tak źle - wszędzie daleko, ale osiedle przyjemne. Nowy to już typowa patodeweloperka. No i blisko macie pozostałości Julag III, więc przynajmniej jest jakaś referencja do historii Krakowa.
Guilty of being right
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10423
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

25-09-2021, 00:24

535 pisze:
25-09-2021, 00:03
No to jak nie masz całej kasy w bagażniku to faktycznie nie świruj. Co do Złocienia. Wiesz jak to jest. Trzydzieści lat temu , będąc wieśniakiem jeździłem tam na rowerze, pośród łąk i gruzowisk. Teraz jako mieszkaniec wielkiego miasta z przerażeniem obserwuję rozwój i sposób w jaki się ten rozwój dokonuje. W te same dziury wjeżdżam od nastu lat.
Przede wszystkim mam poważne wątpliwości co do ogólnej sytuacji na rynku. Oceniam po giełdzie, gdzie część oszczędności mamy poszło w akcje dewelopera, a druga część w akcje banku. I dobrze widzę, że akcje dewelopera stygną trochę z powodu nadchodzących wielkimi krokami stóp procentowych - a jak one pójdą w górę, to ceny pójdą w dół, musi się zamortyzować, bo ludzie nagle pieniędzy więcej nie wyczarują, to system naczyń połączonych. Banki natomiast mają się dobrze, a będą się miały jeszcze lepiej - zwłaszcza jak stopy procentowe pójdą w górę. Jak dotąd dokonywałem dobrych decyzji i od ok. roku zamykam pozycje zawsze na plusie, więc daję sobie przynajmniej 60% szans, że się nie mylę, więc czas gra na korzyść. We wrześniu doszło do spadku cen transakcyjnych, co dotąd się nie zdarzało. Czy to pierwszy krok, czy tylko anomalia, okaże się wkrótce.
I am Jerusalem.
ODPOWIEDZ