Płyty winylowe - prostowanie krzywizn

Dział techniczny - problemy, preferencje, porady.

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gotharus
zaczyna szaleć
Posty: 299
Rejestracja: 23-10-2007, 14:37

Płyty winylowe - prostowanie krzywizn

13-08-2012, 23:41

Pytanko odnośnie placków. Mam parę płyt, których z racji na krzywizny nie da rady normalnie słuchać. Macie moze jakąs radę na ta bolączkę? Gdzieś czytałem, ze warto włożyć płytę pomiędzy dwie tafle szkła i do pieca. Sposób wydaje się sensowny. "Naprawiał" ktoś z was własnie w taki bądź inny sposób winyle?
Awatar użytkownika
Lykantrop
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8015
Rejestracja: 23-12-2009, 17:51

Re: Płyty winylowe

13-08-2012, 23:45

Gotharus pisze:Pytanko odnośnie placków. Mam parę płyt, których z racji na krzywizny nie da rady normalnie słuchać. Macie moze jakąs radę na ta bolączkę? Gdzieś czytałem, ze warto włożyć płytę pomiędzy dwie tafle szkła i do pieca. Sposób wydaje się sensowny. "Naprawiał" ktoś z was własnie w taki bądź inny sposób winyle?
Niestety, są niby metody na takie "naprawy", ale żadna z nich nie daje w 100% zadowalających rezultatów. Po 2 próbach (z czymś co przypominało prasę hydrauliczną u znajomego - fotografa i właśnie z piecem) efekt był taki, że w 1szym przypadku zniekształcenia i tak były (choć nieznacznie mniejsze), a w drugim płyty już kompletnie nie nadawały się do niczego. Przykra sprawa, ale te płyty albo nadają się na wyjebkę albo zwiększ ciężar na głowie (o ile te fałdy nie są tak wielkie, że i to nie pomoże).
Only pierwsze bicia are real!
manieczki pisze:Proszę tutaj pana lykantropa nie denerwować dzisiaj już, bo wypił 5(pięć) piwek, d.o.k.u.r.w.i.l wor metalem i cisnienie jego wynosi tera 150/95
Awatar użytkownika
Gotharus
zaczyna szaleć
Posty: 299
Rejestracja: 23-10-2007, 14:37

Re: Płyty winylowe - prostowanie krzywizn

13-08-2012, 23:57

Zwiększenie nacisku nacisku nic nie da niestety, wybrzuszenia sa zbyt duże. Będę miał chwilę, to popróbuję z piecem i tak nie mam nic do stracenia. Swoją drogą zastanawiam się w jaki sposób te płyty tak się odkształciły.
Awatar użytkownika
Olo
rasowy masterfulowicz
Posty: 2040
Rejestracja: 27-11-2001, 11:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Płyty winylowe - prostowanie krzywizn

14-08-2012, 00:02

jeżeli odkształcenia nie powstały na wskutek działania temperatury to chyba lepiej spróbować 'sprasować' je na zimno - jeżeli odkształciły się bo leżały np. krzywo na słońcu, czy w pobliżu jakiegokolwiek źródła ciepła to raczej chuja już z tego będzie
Życie światów jest ryczącą rzeką, ale Ziemia jest sadzawką i stawem.
Znak zagłady jest wypisany na waszych czołach – jak długo będziecie się opierać ukłuciom szpilek?
Awatar użytkownika
Gotharus
zaczyna szaleć
Posty: 299
Rejestracja: 23-10-2007, 14:37

Re: Płyty winylowe - prostowanie krzywizn

14-08-2012, 00:07

Nie jestem pierwszym właścicielem, więc cholera wie jak powstały. Sprasowac na zimno? W warunkach domowych czegoś takiego raczej nie zrobię.
Demonic Swamper
zaczyna szaleć
Posty: 131
Rejestracja: 27-11-2011, 23:31

Re: Płyty winylowe - prostowanie krzywizn

14-08-2012, 07:43

zestaw na gramofon: docisk + outer ring - trochę droga sprawa, ale jest dobrze posiadać taki zestaw, minusy to cena (odpowiednio około 100 / 250 - 300 zł, chyba, że robiony outer ring na zamówienie u znajomego tokarza, ważne by był wyważony dynamicznie, by nie rozwalił łożyska!), musisz mieć pewność że silnik uciągnie dodatkowe obciążenie, no i ogólnie jest jeszcze więcej zabawy z celebracją płyty. Poprawa w odsłuchu - trochę lepiej, na pewno wspomaga taki zestaw pracę igły.

Obrazek

Próbowałem pieca/szyb/garnków z gorącą wodą - niestety w większości wypadków winyl ulegnie zniszczeniu, jedyny sposób, dzięki któremu udało mi się coś osiągnąć to zostawienie w spokoju placka przez 6 miesięcy, stojącego pionowo w wielkiej ciasnocie, rewelacji nie ma, ale poprawa jest.
ODPOWIEDZ