5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym albume

chronologiczna pralnia - czyli co dziobały wróbelki żeby wyrosnąć na orłów

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox, Skaut

Awatar użytkownika
Deathhammer66
weteran forumowych bitew
Posty: 1011
Rejestracja: 25-01-2015, 21:40

5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym albume

07-11-2019, 12:30

Pierwotnie tytuł tego wpisu miał brzmieć "...jest najlepszym polskim albumem (black) metalowym", ale stwierdziłem, że konkurencja w postaci pewnych płyt mimo wszystko nie odstaje, a po drugie takie wyrokowanie nie ma zbytniego sensu. Przejdźmy więc do meritum. Postaram się wskazać 5 cech, dzięki którym drugi pełniak CULTES DES GHOULES tak dobrze robi wielu ludziom(w tym mnie).

Obrazek

1. Całkowicie unikalny klimat i wydźwięk albumu. Skojarzenia, jakie mam słuchając "Henbane", wcale nie są taką oczywistością w szeroko pojętym metalu. Bagna, wszechobecny śluz, wydobywające się zewsząd opary trujących substancji i chatka wiedźmy gdzieś na środku zielonego jeziora. Rytuały, odurzenie LULKIEM CZARNYM i wycie do księżyca. Jest w tym wszystkim jakiś diabeł, pierwiastek czystego zła, nie tak namacalny i mrożący krew w żyłach jak np. w Deathspell Omega czy Katharsis, ale wciąż ma się wrażenie, że ci goście robią to wszystko na serio, mimo opakowania całości w nadal komiksowo-groteskową stylistykę(to nie wada, żeby mi zaraz ktoś nie zarzucił, że obdzieram zespół z jego kultowej otoczki). Wszelkie dodatki i ozdobniki, jakimi opatrzono tę płytę, tylko potęgują tę cudowną, wyrazistą atmosferę - wstawki niczym z sabatu albo procesu o czary, upiorne klawisze, wersy(a nawet cały utwór!) po polsku, rytualne/plemienne bębny, można długo wymieniać. Co najważniejsze, jest to użyte z głową i umiarem - nie wytrąca z metalowego przecież szkieletu całości.

2. Rzecz w sumie oczywista - wokale Marka. Totalnie niepowtarzalny, nie do podrobienia styl, który poznajesz od pierwszej sekundy. Człowiek ten używa strun głosowych w sposób jawnie sugerujący jego szaleństwo i opętanie. Ranga przeróżnych technik, których używa, jest zdumiewająca, a co najlepsze - nadaje to "Henbane" genialnej narracji i dodaje utworom głębi. Raz zawodzi, raz wyje, raz wrzeszczy, raz wreszcie deklamuje bluźniercze inkantacje. Szaleńcze, histeryczne wręcz śmiechy, a za chwilę zejście do basowego pomruku godnego Attili Csihara. Tego nie da się dobrze oddać słowami, trzeba posłuchać.

3. Brzmienie gitar i sposób riffowania bliższy tak zwanej pierwszej fali black metalu(to kontrowersyjna szufladka i temat rzeka, ale nie wchodźmy w to). Bliżej temu do tworów takich jak Master's Hammer, Mortuary Drape czy Negative Plane(!) niż do typowej norweskiej kapeli. Już choćby dzięki temu "Henbane" łatwiej było się wybić, bo takie piłowanie na wiosłach nie jest w sumie czymś często spotykanym. Dużo w tym odwołań do najdalszej nawet klasyki, z Black Sabbath na czele. W ogóle ten album jest taki "vintage", i bynajmniej nie tylko "black magic". No i ten FUZZ, wspaniały przester, riffowanie gęste jak smoła. Czujesz, jak gitarzyści wchłaniają całą zieloną moc, po czym wyrzygują na ciebie i strumieniują przy pomocy strun. I chcesz więcej, i więcej.

4. Praca sekcji rytmicznej. I wcale nie chodzi mi tu jedynie o oczywistość, jaką jest świetna praca bębnów nadająca drive całemu albumowi i sprawiająca, że nawet rozciągnięte do paru minut pojedyncze motywy utrzymują swoją świeżość przez cały czas. Jest też w kurwę mięsisty bas, który nadaje w cholerę ciężaru tym utworom i razem z gitarami tworzy to "lepkie", odrywające się niczym flegma brzmienie.

5. No i wreszcie - same kompozycje. W recenzji ostatniego albumu Cultes des Ghoules wspomniałem, że 55 minut to idealny czas trwania płyty tego zespołu i z tym samym mamy do czynienia tutaj. Jeśli tylko nie stoi ci na głowie palący się dom i kredyt do spłacenia, to przez cały obrót materiału jesteś w niego totalnie zaangażowany. 100% immersji przez 55 minut - to wbrew pozorom nie jest takie proste do osiągnięcia. Sam się sobie dziwię, że to mówię, ale NIE MA na "Henbane" jakichkolwiek dłużyzn - choć paręnaście odsłuchów temu przeszkadzała mi rozciągnięta końcówka "The Passion of a Sorceress". Ale nie - dzięki temu, że w gruncie rzeczy ten pojedynczy patent obudowany jest kilkoma warstwami i rosnącym nieustannie napięciem, nie nudzi.

W ogóle łapię się na tym, że co jakiś czas zmieniają mi się faworyci na tej płycie. Fenomenalny, ikoniczny już wręcz "Vintage Black Magic", najbardziej szamański i najbardziej rozbudowany, z najlepszymi popisami Marka i w ogóle "naj" pod każdym względem. Szaleńczy, przypominający taniec wiedźm na Jasnej Górze "Festivals of Devotion" z kapitalną dynamiką pomiędzy sekcją rytmiczną a gitarami. Czy wreszcie "The Devil Intimate", który swoim polskim tekstem tylko robi chrapkę na więcej takich odjazdów w przyszłości, ale przede wszystkim atakuje słuchacza nieprzerwanym ciągiem zajebistych, tak klasycznie brzmiących riffów, by w swoim podsumowaniu dosypać do pieca i przeprowadzić blackmetalowy holokaust.

Chodzi po prostu o to, że ta niemal godzina mija jak z bicza strzelił. "Henbane" jest przepakowane kreatywnością, twórczymi pomysłami i zwyczajnie wychodzi obronną ręką, grając 10-minutowe utwory bez popadania w bezsensowne mielenie jednego riffu(co niestety na następnym "Coven" nie do końca im się udało). Tak to widzę. Bez jakich szczególnych konkluzji czy podsumowań zakończę ten tekst, zanim wkradną się do niego, hehe, dłużyzny.

https://podziemnegarkotluki.blogspot.co ... t-tak.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Bloodcult
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7382
Rejestracja: 09-12-2006, 00:01
Lokalizacja: Łódź

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 12:57

Absolutnie wybitny album, tylko ignoranci nie docenili.
Grzegorz Braun to ruski agent

http://allegro.pl/uzytkownik/bloodcult
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6708
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:09

Również bardzo cenię sobie ten album. Po premierze słuchałem często i namiętnie. Obecnie puszczam sobie raz na parę miesięcy żeby mi się nie znudził :)
Awatar użytkownika
Bloodcult
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7382
Rejestracja: 09-12-2006, 00:01
Lokalizacja: Łódź

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:29

Ja obecnie sobie nie puszczam bo zabrania mi tego wyznanie... :(
Grzegorz Braun to ruski agent

http://allegro.pl/uzytkownik/bloodcult
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15935
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:40

6.jestem koniem
woodpecker from space
Sodomix
postuje jak opętany!
Posty: 513
Rejestracja: 12-04-2007, 14:42

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:48

Triceratops pisze:6.jestem koniem
prychłem :D
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:48

Haxan > Henbane
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:51

Odd Spirituality>
maciek z klanu pisze:Haxan > Henbane
all the monsters will break your heart
Pan_Kimono
rasowy masterfulowicz
Posty: 2179
Rejestracja: 24-06-2005, 10:12
Lokalizacja: tu i tam

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:57

maciek z klanu pisze:Haxan > Henbane
oczywista oczywistosc
KVLT lizania CZASZKI
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2568
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 13:59

Bloodcult pisze:Absolutnie wybitny album, tylko ignoranci nie docenili.
Celem życia nie jest przeżycie.
Awatar użytkownika
ozob
zahartowany metalizator
Posty: 6538
Rejestracja: 19-02-2017, 22:50

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 14:20

Henbane=Sinister>Coven>Haxan

A tak w ogole to jak myslicie jaki bedzie top10 polisz blek metal? Byl w ogole taki gowno-temat?
"Bawi mnie, gdy widzę jak ludzie, których tam wtedy nie było, albo nie są Norwegami, rozwodzą się nad dawanymi czasami, jakby wszyscy jednoczyli się wówczas przeciwko wspólnemu celowi" - Dolk.
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8060
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 14:32

Warto wrócić do 2013 roku i przypomnieć sobie niektóre opinie z okolic 36 strony i dalszych:D
'Come the Blessed Madness'
Awatar użytkownika
TheDude
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 6708
Rejestracja: 23-03-2011, 00:43

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 14:33

Obrazek
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 14:46

nicram pisze:Odd Spirituality>
maciek z klanu pisze:Haxan > Henbane
Tak. Nie pisałem tego bo niektórzy fani nawet nie wiedzą że takie coś nagrali :)
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Heretyk
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9022
Rejestracja: 03-12-2007, 14:06
Lokalizacja: beskidy

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

07-11-2019, 15:40

odnośnie pierwszego posta - świetnie napisane. takich wypowiedzi tu trzeba. co do meritum, nie do końca się zgadzam. tzn. wiadomo zajebista płyta, ale poszła mi z czasem nieco w dół. jak o mnie chodzi tu nie ma mowy o żadnym najlepszym albumie BM w Polsce. za duża konkurencja. ale klimat oczywiście taki, że palce lizać
Awatar użytkownika
Deathhammer66
weteran forumowych bitew
Posty: 1011
Rejestracja: 25-01-2015, 21:40

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

08-11-2019, 13:10

Dzięki. No jak dla mnie - "Terrorfront", "None Shall See Redemption", któraś Mgła... i nie wiem co jeszcze mogłoby konkurować. Jak dla mnie to wszystko jest bardzo podobny poziom.
ozob pisze:Henbane=Sinister>Coven>Haxan

A tak w ogole to jak myslicie jaki bedzie top10 polisz blek metal? Byl w ogole taki gowno-temat?
Haxan bym wjebał przed Coven, bardziej robi mi ta zatęchła piwnica niż teatr, ale to już kwestia upodobań, wiadomo. No i długość bezdyskusyjnie na korzyść debiutu. Ale fajnie, że ten zespół był w stanie nagrać dwa tak odmienne materiały.

No i nie zapominajmy o Spectres over Transylvania - możliwe, że TO jest właśnie najlepsze CdG :)
krov
zaczyna szaleć
Posty: 263
Rejestracja: 08-01-2016, 21:38

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

15-11-2019, 19:33

Deathhammer66 pisze:
No i nie zapominajmy o Spectres over Transylvania - możliwe, że TO jest właśnie najlepsze CdG :)
ohoho, nie;D (jak dla mnie ofkos)
Awatar użytkownika
Rattlehead
zahartowany metalizator
Posty: 4040
Rejestracja: 16-02-2006, 19:38

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

15-11-2019, 19:42

Deathhammer66 pisze:5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym albume
Ja kurwa jednego nie potrafię znaleźć.
support music, not rumors
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

15-11-2019, 19:48

Rattlehead pisze:
Deathhammer66 pisze:5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym albume
Ja kurwa jednego nie potrafię znaleźć.
Hehehe, no ja w sumie też nie uważam, żeby był to jakoś specjalnie zjawiskowy album. :-)
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
Lord Gorloj
postuje jak opętany!
Posty: 607
Rejestracja: 20-12-2018, 15:54

Re: 5 powodów, dla których "Henbane" jest tak zjawiskowym al

15-11-2019, 23:24

Deathhammer66 pisze:Jeśli tylko nie stoi ci na głowie palący się dom i kredyt do spłacenia, to przez cały obrót materiału jesteś w niego totalnie zaangażowany. 100% immersji przez 55 minut - to wbrew pozorom nie jest takie proste do osiągnięcia.
Ja się przy każdym odsłuchu tej płyty po kilkunastu minutach bardzo nudzę i żadnej immersji nie ma. Co teraz?
Shine through me Satan
Yes, breathe now through this tool of yours
Dwell through me, O seditious star,
and like a thousand suns shall I spread thy light!
ODPOWIEDZ