Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

chronologiczna pralnia - czyli co dziobały wróbelki żeby wyrosnąć na orłów

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox, Skaut

Awatar użytkownika
longinus696
zahartowany metalizator
Posty: 3644
Rejestracja: 20-02-2005, 01:19
Lokalizacja: Łódź

04-01-2010, 20:28

Triceratops pisze: Ja tylko napisalem co mysle, bo na poczatku wszystko zawsze fajne. Po pierwsze kiedy checsz otworzyc nowy rocznik, jak sie stary zapelni? Przeciez nie wiadom kiedy sie zapelni. Jezeli ma byc otwarte to powinno sie od razy zalozyc puste tematy dla kazdego rocznika, no bo kiedy bedzie wiadomo kiedy? Po drugi uwaga marii jest dosc celna, maria ma 9345 plyt z kwadratowym heavy i jezeli wrzuci wszystkie to jaka to bedzie mialo encyklopedyczna wartosc i sens? Przeciez encyklopedia metalu jest metal archibves, wrzucaja tam wszystko niezaleznie od wartosci, zatem po prostu pytanie czy ma to byc kolejna encyklopedia czy jakas forma polecania wartosciowych rzeczy?
No i bardzo dobrze, że zwracasz uwagę na jakieś problemy natury technicznej, ale od razu musiałeś zrobić minę malkontenta i podważyć sens całej inicjatywy, zamiast po prostu zaproponować jakieś rozwiązanie.

Może powinniśmy otwierać wątki chronologicznie, a każdy następny byłby otwierany po osiągnięciu limitu np. 25, czy 30 recenzji z danego roku, przy czym poprzednie tematy pozostawałyby otwarte na wypadek chęci dodania czegoś do danego rocznika.
Już większy problem stanowi kwestia rozstrzygnięcia wartości płyty, która miałaby zostać w temacie opisana. Ja bym osobiście wolał, żeby znajdowały się tam pozycje z najwyższej półki. Nie tylko te obiektywnie najlepsze, ale też najbardziej niedocenione i wyjątkowo kontrowersyjne. Z drugiej jednak strony, najgorszą możliwą rzeczą byłoby robienie z tej tablicy jakiejś ostoi elitaryzmu dzielącej użytkowników na lepszych i gorszych. Taki reżim można sobie wprowadzać na własnym portalu, albo stronie internetowej, ale przecież jest to nie do pomyślenia na fanowskim forum.
The imagination is a muscle. It has to be exercised. Luis Bunuel

http://musicamok.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Grindead
postuje jak opętany!
Posty: 654
Rejestracja: 03-01-2003, 15:03

Re:

04-01-2010, 20:35

longinus696 pisze: Eee tam. Nie ma potrzeby żebyś mierzył wszystkich swoją miarą.
Alez gdzie mi, maluczkiemu....
Zapału zycze, sie przyda.
some additional disfigurement... some additional disfigurement... some additional disfigurement...
Awatar użytkownika
Skaut
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7410
Rejestracja: 27-03-2004, 13:19

04-01-2010, 20:36

longinus696 pisze: Może powinniśmy otwierać wątki chronologicznie, a każdy następny byłby otwierany po osiągnięciu limitu np. 25, czy 30 recenzji z danego roku, przy czym poprzednie tematy pozostawałyby otwarte na wypadek chęci dodania czegoś do danego rocznika.
zgadzam się

longinus696 pisze: Już większy problem stanowi kwestia rozstrzygnięcia wartości płyty, która miałaby zostać w temacie opisana. Ja bym osobiście wolał, żeby znajdowały się tam pozycje z najwyższej półki. Nie tylko te obiektywnie najlepsze, ale też najbardziej niedocenione i wyjątkowo kontrowersyjne. Z drugiej jednak strony, najgorszą możliwą rzeczą byłoby robienie z tej tablicy jakiejś ostoi elitaryzmu dzielącej użytkowników na lepszych i gorszych. Taki reżim można sobie wprowadzać na własnym portalu, albo stronie internetowej, ale przecież jest to nie do pomyślenia na fanowskim forum.
ale tutaj nikt nikogo nie dzieli na epszych i gorszych, jakiś system trzeba zarządzić, bo inaczej wyjdzie nam to o czym pisał triceps.

Odnośnie postu Drone'a

można to zrobić na dwa sposoby:
1. ŻYRI wydaje werdykt na temat płyty wpisanej w wątku rocznikowym i płyta przechodzi większością głosów, jeśli jest remis - też przechodzi ;)
2. Przed wspisem do rocznikowego użytkownik zgłasza chęć w wątku z komentarzami. Podaje tytuł płyty, wtedy zaczynamy głosowanie.
Drugi sposób chyba lepszy...

Oczywiście można być na tak, na nie, albo wstrzymać się od głosu.

Temat "czyściec" też nie brzmi źle ;) Jeśli ktoś poczuje się pokrzywdzony głosowaniem, a już naskrobał krótką reckę kolejnej płyty Rhapsody, wtedy wrzucamy ją do tematu "czyściec" :D

Z tych werdyktów też może się wywiązać ciekawa dyskusja przecież.
No chyba, że macie jeszcze jakieś inne pomysły.
Coś tam było! Człowiek!
Awatar użytkownika
Block69
zahartowany metalizator
Posty: 4979
Rejestracja: 04-02-2006, 12:14
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 20:48

Hahaha, kombinujecie jak koń z kulawą nogą pod górke. Niech sobie każdy wrzuca co chce byle zawsze była okładka, solidny opis i argumentacja dlaczego akurat ta płyta pasuje do tematu. W komentarzach będziecie sobie mogli pochwalić takiego delikwenta albo go zjebać, że wrzucił jakiś syf.
PENIS METAL
streetcleaner
rasowy masterfulowicz
Posty: 2218
Rejestracja: 11-04-2006, 09:36

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 20:48

nie no, za recke rhapsody ban ;)
Awatar użytkownika
Bonny
rasowy masterfulowicz
Posty: 2133
Rejestracja: 20-01-2006, 17:37
Lokalizacja: Ross Bay

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 21:32

Generalnie to podoba mi się ten pomysł. Trzeba jednak koniecznie umówić się co do formuły jaką miałby on posiadać. Mam kilka pomysłów, mam też kilka uwag do tego, co już zostało zaproponowane. Teraz jednak jestem trochę zarobiony, więc dopiero na dniach skrobnę co mi na sercu leży. Póki co proponuję, aby każdy zainteresowany w kilku punktach przedstawił jak widzi całość, co się później skonfrontuje i wydestyluje esencję, która stanie się ostateczną formułą przedsięwzięcia ;)
Awatar użytkownika
Ihasan
rasowy masterfulowicz
Posty: 2388
Rejestracja: 15-03-2006, 23:53
Lokalizacja: East Prussia
Kontakt:

Re:

04-01-2010, 21:44

longinus696 pisze:Może powinniśmy otwierać wątki chronologicznie, a każdy następny byłby otwierany po osiągnięciu limitu np. 25, czy 30 recenzji z danego roku, przy czym poprzednie tematy pozostawałyby otwarte na wypadek chęci dodania czegoś do danego rocznika.
tylko nie wiem, czy nie skończy się tak, że każda dodatkowa recenzja ponownie sprawi, że dany temat w którym się będzie ją umieszczać ponownie podskoczy w górę, ale tu w sumie jest pytanie do adminów, czy można jakoś chronologicznie później to poukładać? co by było przejrzyście i czytelnie;
Black Magic Mushrooms

https://ancientdead.com/index.php
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 21:49

Block69 pisze:Hahaha, kombinujecie jak koń z kulawą nogą pod górke. Niech sobie każdy wrzuca co chce byle zawsze była okładka, solidny opis i argumentacja dlaczego akurat ta płyta pasuje do tematu. W komentarzach będziecie sobie mogli pochwalić takiego delikwenta albo go zjebać, że wrzucił jakiś syf.
jesli taki pomysl w ogole przejdzie, to mam nadzieje, ze w takim ksztalcie jak go opisales. bo to co oni tam wymyslaja to jakis zart :lol:
this is a land of wolves now
Awatar użytkownika
Ihasan
rasowy masterfulowicz
Posty: 2388
Rejestracja: 15-03-2006, 23:53
Lokalizacja: East Prussia
Kontakt:

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 21:50

Drone pisze:Można chyba przyklejać na stałe tematy, że będą zawsze w ustalonej kolejności?
pewnie tak, tylko pytanie czy później nie dojdzie do takiej sytuacji, że by dojść do "luźnego" tematu, lub tematu w którym będzie się pisało kolejną recke nie trzeba będzie przebrnąć przez 3-4 lub nawet 6 stron tego działu bo trafić na dany temat?
Black Magic Mushrooms

https://ancientdead.com/index.php
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15994
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re:

04-01-2010, 21:53

longinus696 pisze:ale od razu musiałeś zrobić minę malkontenta
To moj naturalny wyraz twarzy.

Od razu jakas zrzute na transfer trzeba, bo forum stanie nie ma chuja :D
woodpecker from space
Awatar użytkownika
Block69
zahartowany metalizator
Posty: 4979
Rejestracja: 04-02-2006, 12:14
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 22:05

Drone pisze:
Block69 pisze:Hahaha, kombinujecie jak koń z kulawą nogą pod górke. Niech sobie każdy wrzuca co chce byle zawsze była okładka, solidny opis i argumentacja dlaczego akurat ta płyta pasuje do tematu. W komentarzach będziecie sobie mogli pochwalić takiego delikwenta albo go zjebać, że wrzucił jakiś syf.
Teoretycznie tak by było najsprawiedliwiej, ale nie o sprawiedliwość chodzi, tylko o jakość. Zrobi się z tego drugie metal-archives, a spisy tego typu mają znaczenie informacyjne. Jeżeli jakaś płyta będzie wątpliwa (vide hejvi-smoki Marii), to nie ma sensu jej trzymać w roczniku. Dlatego propozycja Skauta jest bardzo przejrzysta. Ostatnie zdanie niech należy np. do administratorów, jeżeli rzecz będzie kontrowersyjna.
Żeby to wszystko było tak jak planujecie to któryś z was musiałby dostać tutaj opcje moderatora. Inaczej nic z tego nie wyjdzie. Kto będzie chciał coś wsadzić do danego tematu to i tak to zrobi i nie będzie sie "żyri" o zdanie pytał.
PENIS METAL
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 22:10

no ale bez jaj, co to w ogole za pomysl :D jeszcze sie okaze, ze trzeba jakiegos ajzis sluchac, hehe
FORUM dyskusyjne, tak? zreszta o czym w ogole mowa, nie sadze, zeby admini przystali na tak durny pomysl.
longinus pisze:Z drugiej jednak strony, najgorszą możliwą rzeczą byłoby robienie z tej tablicy jakiejś ostoi elitaryzmu dzielącej użytkowników na lepszych i gorszych. Taki reżim można sobie wprowadzać na własnym portalu, albo stronie internetowej, ale przecież jest to nie do pomyślenia na fanowskim forum.
o to to wlasnie
this is a land of wolves now
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 22:27

:roll: .... zmeczony jestem i nie chce mi sie tlumaczyc o co chodzi, ale w sumie po co, to chyba dosc jasne.
this is a land of wolves now
Awatar użytkownika
Skaut
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7410
Rejestracja: 27-03-2004, 13:19

04-01-2010, 22:52

Drone pisze:
Riven pisze:no ale bez jaj, co to w ogole za pomysl :D jeszcze sie okaze, ze trzeba jakiegos ajzis sluchac, hehe
FORUM dyskusyjne, tak? zreszta o czym w ogole mowa, nie sadze, zeby admini przystali na tak durny pomysl.
longinus pisze:Z drugiej jednak strony, najgorszą możliwą rzeczą byłoby robienie z tej tablicy jakiejś ostoi elitaryzmu dzielącej użytkowników na lepszych i gorszych. Taki reżim można sobie wprowadzać na własnym portalu, albo stronie internetowej, ale przecież jest to nie do pomyślenia na fanowskim forum.
o to to wlasnie
Panowie, nie myślcie tylko o sobie ;) Nie chodzi tu o żadnych użytkowników, lecz o muzykę, o dzielenie płyt na lepsze i gorsze. Albo inaczej - o listy płyt warte polecenia z danego rocznika. Po co komu jeszcze jeden bezużyteczny spis wszystkiego jak leci według przypadkowego widzimisię?
niektórym to całe "ŻYRI" i werdykty niezdrowo ciśnienie widzę podnosi, a przecież jest tak jak pisałem wcześniej, jak pisał triceps i jak teraz pisze Drone. Po co nam drugie rateyourmusic.com , metal-archives czy progarchives? Ta tablica ma wyselekcjonować tylko najciekawsze perełki muzyczne, a nie być kotłem dla każdego piarda. Przecież każdy może coś skrobnąć, napisać ciekawie o płycie, która zainspirowała tysiące innych kapel - w czym problem?
Widzę mankament w ocenianiu płyt, które nijak się mają do profilu forum, a zna się na nich garstka użytkownikow. Co zrobić gdy będziemy mieć do czynienia z płyta, z gatunku słabo eksplorowanego na masterfulu?
Widzę rozwiązanie w stylu - ufamy recenzji, po czym po jakimś czasie, po przesłuchaniu, całe grono (albo znaczna część - do przedyskutowania) wypowiada się na temat danej płyty, sumujemy głosy za i przeciw, wtedy płyta albo zostaje w rocznikowym albo ląduje w "czyśćcu". Ma ktoś ciekawsze rozwiązanie?
Coś tam było! Człowiek!
Awatar użytkownika
Wódz 10
rasowy masterfulowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 15-12-2006, 20:44

Re:

04-01-2010, 22:55

Skaut pisze:Co zrobić gdy będziemy mieć do czynienia z płyta, z gatunku słabo eksplorowanego na masterfulu?
W sensie...z metalową płytą? ;)
I dream of colour music,
And the intricacies of the machines that make it possible
Awatar użytkownika
Bloodcult
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7382
Rejestracja: 09-12-2006, 00:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

04-01-2010, 22:57

Jeśli o każdej płycie zamieszczanej tam napiszemy kilka swój to myślę że to chyba nikt jakiegoś totalnego gówna tam nie wcedzi, chyba...
Grzegorz Braun to ruski agent

http://allegro.pl/uzytkownik/bloodcult
Awatar użytkownika
Maleficio
zahartowany metalizator
Posty: 5311
Rejestracja: 13-11-2005, 14:38
Lokalizacja: Sjakk Matt Jesu Krist
Kontakt:

Re: Re:

04-01-2010, 23:06

Drone pisze:
Skaut pisze: Widzę mankament w ocenianiu płyt, które nijak się mają do profilu forum, a zna się na nich garstka użytkownikow. Co zrobić gdy będziemy mieć do czynienia z płyta, z gatunku słabo eksplorowanego na masterfulu?
Widzę rozwiązanie w stylu - ufamy recenzji, po czym po jakimś czasie, po przesłuchaniu, całe grono (albo znaczna część - do przedyskutowania) wypowiada się na temat danej płyty, sumujemy głosy za i przeciw, wtedy płyta albo zostaje w rocznikowym albo ląduje w "czyśćcu". Ma ktoś ciekawsze rozwiązanie?
Zgadzam się w 100%.
amen, bardzo dobry pomysł. Mam nadzieje, ze Maria stracił interes by pisać w tych tematach :lol:
Awatar użytkownika
longinus696
zahartowany metalizator
Posty: 3644
Rejestracja: 20-02-2005, 01:19
Lokalizacja: Łódź

04-01-2010, 23:40

Pomysł Skauta ma sens. Poza tym, jest jeszcze inny argument.
Od razu widać, że użytkownicy forum niemal instynktownie zrozumieli ogólny profil tej tablicy. Każda z wybranych płyt była swego rodzaju perełką muzyki popularnej/alternatywnej. Jeśli ktoś wrzuci ewidentnego gniota, można w głosowaniu/komentarzach zdecydować o jego usunięciu.
Sprawa kolejna: recenzje - mają być jak najbardziej kompetentne, bzdury typu "ta płyta spuści ci wpierdol" mogą co najwyżej służyć za drobny ozdobnik. Uzasadniamy dlaczego płyta jest ważna (np. z czego czerpała, albo co się zmieniło po jej wydaniu, bądź w jaki nurt się wpisuje - a najlepiej wszystko to na raz, jeśli jest taka możliwość). Jeśli nie da się tak napisać, to można taką recenzję skonceptualizować - oprzeć ją o jakiś inny tekst kulturowy, o inną dziedzinę, która jakoś się z opisywanym albumem wiąże.
Takie wymogi powinny odstraszyć dyletantów i skłonić każdego do pisania na jakość, a nie na ilość. Po prostu kontrolujmy się i ważmy słowa. Przypuszczam zresztą, że w komentarzach wyjdą na jaw wszystkie mankamenty.
The imagination is a muscle. It has to be exercised. Luis Bunuel

http://musicamok.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
twoja_stara_trotzky
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9857
Rejestracja: 14-03-2006, 20:37
Lokalizacja: 3city

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

05-01-2010, 00:09

wy wszyscy chyba za bardzo chcecie to ograniczać. ja mam tylko jeden warunek, ma być to pisane ciekawie, bez sztampy, bo to, że w Pink FLoyd grał ROger Waters to ja wiem, albo to, że Hendrix grał na gitarze. Ja chce poczytać o waszych odczuciach, odkryć niektóre płyty z innej strony... zresztą dałem próbkę tego, jak to widzę ;p
Awatar użytkownika
hedzio
starszy świeżak
Posty: 29
Rejestracja: 31-01-2009, 13:15

Re: Encyklopedia Masterfula - tu komentujemy

05-01-2010, 21:12

Jeśli chodzi o ocenę płyt to największym problemem jest stosowana powszechnie przez recenzentów liniowa skala, gdy do tego zadania potrzeba skali logarytmicznej.
Różnica między oceną 6/10 i 7/10 w skali liniowej jest w zasadzie żadna i o niczym nie mówi.
W skali logarytmicznej płyta 7/10 jest kilka razy ważniejsza, lepsza, mocniejsza od 6/10.

Przydałoby się coś w stylu skali Richtera: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Richtera

dla zabanowanych na Wikipedii cytuję:

< 2,0 Najmniejsze wstrzasy, nieodczuwalne przez czlowieka ani przez sejsmograf.
2,0-3,4 Wstrzasy nieodczuwalne dla czlowieka, lecz rejestrowane przez sejsmograf.
3,5-4,2 Bardzo male wstrzasy, odczuwane tylko przez niektórych ludzi.
4,3-4,8 Odczuwane przez wiekszosc osób, nieszkodliwe.
4,9-5,4 Odczuwane przez wszystkich, powoduje bardzo niewielkie zniszczenia.
5,5-6,1 Srednie wstrzasy, powoduje mniejsze uszkodzenia budynków.
6,2-6,9 Duze wstrzasy, powoduja znaczne zniszczenia.
7,0-7,3 Powazne zniszczenia.
7,4-8,0 Ogromne zniszczenia.
8,0-8,9 Ogromne zniszczenia, katastrofalne skutki dla wielu krajów.
> 9 Trzesienie, które moze zburzyc wszystkie miasta na terenie wiekszym niz kilkanascie tysiecy km2.

Anyway, sensowne zdefiniowanie skali ocen cds to rzecz istotna. A porównanie płyt do trzęsień ziemi jest jaknajbardziej na miejscu...
Ostatnio zmieniony 05-01-2010, 21:18 przez hedzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja zawsze Prawdę...
ODPOWIEDZ