Konwicki vs Has

Wszystkie chwyty dozwolone - od "Begotten" po "Wejście smoka".

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ

Konwicki vs Has

Tadeusz Konwicki
3
60%
Wojciech Has
2
40%
 
Liczba głosów: 5
Awatar użytkownika
Lykantrop
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8015
Rejestracja: 23-12-2009, 17:51

Konwicki vs Has

07-01-2012, 12:00

Teraz się okaże kto tutaj zna się na kinie przez duże K. Dwóch speców od kina poetycko - onirycznego. Dzieła, które albo są ubóstwiane albo niezrozumiałe. Ludzie odpowiedzialni za "Sanatorium pod Klepsydrą", "Salto", "Jak Daleko Stąd Jak Blisko", "Dolina Issy" - w moim subiektywnym odczuciu opoka polskiej kinematografii, totalnie niedoceniona przez motłoch żądny Kilera, Mauera i Szyca. Filmy, które nie są tylko ucztą dla oka (chociaż zdjęcia w w/w produkcjach to majstersztyk), ale też i dla żądnych rozrywki intelektualnej.

Chociaż nigdy nie pokusiłbym się o rozpatrywanie czasów PRLu w superlatywach, tak jedno trzeba stwierdzić: w krwiożerczym kapitaliźmie, gdzie zapotrzebowanie na film dyktują gusta motłochu niemożliwe jest stworzenie takich obrazów.
Only pierwsze bicia are real!
manieczki pisze:Proszę tutaj pana lykantropa nie denerwować dzisiaj już, bo wypił 5(pięć) piwek, d.o.k.u.r.w.i.l wor metalem i cisnienie jego wynosi tera 150/95
Awatar użytkownika
ultravox
zahartowany metalizator
Posty: 5081
Rejestracja: 31-08-2006, 23:09

Re: Konwicki vs Has

07-01-2012, 12:03

Hasa uwielbiam, ale dla odmiany twórczość Konwickiego znam słabo, więc powstrzymam się od głosu.
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Konwicki vs Has

07-01-2012, 15:10

Salto czy Jak daleko stąd, jak blisko niszczą, chociaż najbardziej lubię kameralny debiut. Jednak Has.
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
YNKE
w mackach Zła
Posty: 865
Rejestracja: 08-03-2009, 22:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Konwicki vs Has

08-01-2012, 16:13

wybieram Hasa za Sanatorium pod Klepsydrą i Rękopis znaleziony w Saragossie
„Z delikatną ostrożnością pierdzę, żebym się nie zesrał”
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Konwicki vs Has

08-01-2012, 23:39

Ja pierdolę, ale tłumy w temacie :D
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
YNKE
w mackach Zła
Posty: 865
Rejestracja: 08-03-2009, 22:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Konwicki vs Has

09-01-2012, 19:55

Polskie kino jest passe, nie wiedziałeś?
„Z delikatną ostrożnością pierdzę, żebym się nie zesrał”
Awatar użytkownika
Block69
zahartowany metalizator
Posty: 4979
Rejestracja: 04-02-2006, 12:14
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Konwicki vs Has

09-01-2012, 21:49

Obecnie jest syfiaste, ale stare polskie dramaty czy psychologiczne to je klasa światowa. Sanatorium i Rękopis widzieć trza, Matka Joanna też kult. Nawet nie wiedziałem, że widziałem filmy tych panów. Jakoś nie mam zwyczaju zapamiętywania nazwisk reżyserów i scenarzystów. Jeszcze nie głosuje, bo mam w planach zobaczyć kolejne ich filmy.
PENIS METAL
Awatar użytkownika
Lykantrop
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8015
Rejestracja: 23-12-2009, 17:51

Re: Konwicki vs Has

09-01-2012, 22:56

Z Konwickim warto zacząć od wspólnie zrealizowanego z Wajdą "Kroniki Wypadków Miłosnych". Co prawda gra Młynarskiej wkurwia niepomiernie, ale jest to zdecydowanie "najłatwiejszy w odbiorze" film Tadka i świetne wprowadzenie w jego "mityczny świat dzieciństwa - przedwojennych Kresów", tak świetnie przedstawiony w "Dolinie Issy" i szczątkowo przywracany jako symbol w pozostałych produkcjach. Z kolei "Jak Daleko Stąd, Jak Blisko" to dla mnie najlepsze co wyszło spod jego rąk - genialne dialogi, zdjęcia, mistrzowska gra Łapickiego, Maklakiewicza i Holoubka, a w tle pełna niepokoju muzyka Koniecznego.

Konwicki też dobrze się sprawdził jako scenarzysta. Praktycznie we wszystkich filmach, w których maczał palce daje się wyczuć ten charakterystyczny szlif i pierwiastek, który powoduje, że jest w nich to "coś". Pierwszy z brzegu przykład - "Austeria" Kawalerowicza. Sam Pszoniak gdzieś wspomniał, że adaptacja powieści Stryjkowskiego zapowiadała się raczej na przeintelektualizowaną klapę, do czasu aż Tadek nie wziął w łapy scenariusza i nie dokonał odpowiednich zmian.

No i ten... oczywiście głos na Konwickiego. Chociaż debiut i "Sanatorium..." Hasa to dla mnie również niedoścignione klasyki, bez których polskie kino byłoby zdecydowanie uboższe :-)
Only pierwsze bicia are real!
manieczki pisze:Proszę tutaj pana lykantropa nie denerwować dzisiaj już, bo wypił 5(pięć) piwek, d.o.k.u.r.w.i.l wor metalem i cisnienie jego wynosi tera 150/95
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: Konwicki vs Has

10-01-2012, 00:14

Lykantrop pisze: Konwicki też dobrze się sprawdził jako scenarzysta. Praktycznie we wszystkich filmach, w których maczał palce daje się wyczuć ten charakterystyczny szlif i pierwiastek, który powoduje, że jest w nich to "coś". Pierwszy z brzegu przykład - "Austeria" Kawalerowicza. Sam Pszoniak gdzieś wspomniał, że adaptacja powieści Stryjkowskiego zapowiadała się raczej na przeintelektualizowaną klapę, do czasu aż Tadek nie wziął w łapy scenariusza i nie dokonał odpowiednich zmian.
)
Bo tak naprawdę Austeria jest filmem Konwickiego, a nie Kawalerowicza. Podobnie jak Duch jest filmem Spielberga, a nie Hoopera. ;)
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
Lykantrop
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8015
Rejestracja: 23-12-2009, 17:51

Re: Konwicki vs Has

10-01-2012, 12:11

No taką teorię też pierwszy raz słyszę, chociaż o samym Konwickim to sporo się naczytałem.
Only pierwsze bicia are real!
manieczki pisze:Proszę tutaj pana lykantropa nie denerwować dzisiaj już, bo wypił 5(pięć) piwek, d.o.k.u.r.w.i.l wor metalem i cisnienie jego wynosi tera 150/95
Awatar użytkownika
Anarch777
rozkręca się
Posty: 65
Rejestracja: 28-01-2012, 16:23

Re: Konwicki vs Has

29-01-2012, 16:07

Trudno przedkładać jednego nad drugiego. Obaj to mistrzowie, Hasa kilku rzeczy jeszcze nie widziałem, Konwickiego znam wszystko co nakręcił + te do których pisał scenariusze. Minimalnie głos w stronę Tadeusza, za całokształt, także podejście do życia i rzeczy poza filmowe. Polecam dokument "Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki"
ODPOWIEDZ