KANON KINA NOIR

Wszystkie chwyty dozwolone - od "Begotten" po "Wejście smoka".

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: KANON KINA NOIR

26-08-2017, 17:41

No bo czarny, to oczywiste
HAILSA!!!!!
mothra
postuje jak opętany!
Posty: 346
Rejestracja: 29-08-2015, 00:18

Re: KANON KINA NOIR

08-09-2017, 21:27

Może The Gun for Hire z 42? Widzę, że nie było wymienione, a warto chociażby ze względu na piękną Veronicę Lake ; )
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9642
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: KANON KINA NOIR

08-09-2017, 22:52

mothra pisze:Może The Gun for Hire z 42? Widzę, że nie było wymienione, a warto chociażby ze względu na piękną Veronicę Lake ; )
w kinie lat 40. i 50. jest wyjatkowo duzo pieknych aktorek, a Gun for Hire dodaje do mojej listy - niestety nie widze go w wypozyczalniach
Guilty of being right
kenediusze
weteran forumowych bitew
Posty: 1568
Rejestracja: 21-08-2014, 09:03
Lokalizacja: Electric Ladyland

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 09:58

Sporo tu tytułów spoza tematu.
Noir jest bdb, z tego nurtu dwa filmy mnie niszczą szczególnie. Wspomniany Night of the Hunter (jak Mitchum śpiewa "Leaning..." to jest black metal jak się masz; ciary na całych plecach), no i to:

Obrazek

Doskonała, ponura historia, Bogart w formie i Ida Lupino jako wisienka na torcie, niczego więcej mi nie trzeba.
Bambi pisze:Z ciekawosci, jakie elementy noir posiada nosferatu?
Jest czarno-biały.
Baton na tropach Yeti

You are just a
PART OF ME
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 11:51

Bambi pisze:
trup pisze:Może nie do końca NOIR, bardziej Groza, ale jednak ma i elementy NOIR, więc polecam oczywistą owczywistość jeden z najlepszych filmów ever:

NOSFERATU - VAMPIR z przegenialną rolą Kinsky'ego. Co pewnie każdy oglądał, ale musiałem :-)
+ niemy pierwowzór "Symfonia grozy"

Ze starszych wspomniany wyżej "Dotyk zła", oczywisty "Sokół Maltański", " Lowca Androidów" (s-f noir), "Mroczne przejście", "Naked Alibi", "D.O.A.", "Borderline", "TRUPOSZ" (choć nie jest to czysty noir),

Z nowszych
"Plac Pięciu Księżyców",
Z ciekawosci, jakie elementy noir posiada nosferatu?

"Każda klatka filmu jest przesiąknięta onirycznym, pochłaniającym widza mrokiem. Sceny bardzo powoli zmierzają do swojego celu, bombardując widza ponurą szarością i niesamowicie zarysowanymi cieniami. To jeden z tych filmów, gdzie sama ciemność służy za scenografię."
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 12:04

?
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 12:16

Bambi pisze:?
Bardzo w skrócie:
Noir często nawiązuje do kina niemieckiego ekspresjonizmu. A Tu masz "Nosferatu Symfonia Grozu". Zgodzisz się, że to film Noir? Herzog niemal namacalnie przeniósł wiele scen do swojej wersji. Dla mnie na tony jest tam Noir.
Klimat niepewności. Kobieta. Mrok. A że film nie jest czarnobiały?

Pytanie czy Noir to jest sztywny, zamknięty w ramy gatunek czy taki styl, opierający się na klimacie i niuansach czasem trudnych do zaszufladkowania.
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Bambi
rasowy masterfulowicz
Posty: 2163
Rejestracja: 15-06-2011, 13:00
Lokalizacja: Trzymiasto

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 12:20

Noir to gatunek mający sztywne ramy. Symfonia grozy nie jest w żadnym wypadku filmem noir.
HAILSA!!!!!
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 13:04

Bambi pisze:Noir to gatunek mający sztywne ramy. Symfonia grozy nie jest w żadnym wypadku filmem noir.
No właśnie nie ma sztywnych ram. Jaka jest definicja wg Ciebie Noir? Ja się z jedna taką niepodważalną nie spotkałem.
Wywodzi się z kina gangsterskiego, ale to wszystko jest szersze. Chyba, że ograniczymy tylko kina gangsterskiego, to ok. Nosferatu to nie jest Al Capone ;-) I dalej za wikipedią " Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta (to wszystko masz w Nosferatu) Typowymi bohaterami tego typu filmów są m.in. femme fatale (kobieta jest - przez miłość do niej całe to zamieszanie), przeciętni ludzie wplątani przypadkowo w świat ... (i tu jest gangsterka i stróże prawa - ale roszerzając to w Nosferatu masz przestępcę - Vampira :-) ) ....przestępczy oraz prywatni detektywi[
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9642
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 17:47

z jedna to nie, ale biorac dowolne elementy z jakiejs listy jestem pewien, ze mozna i udowodnic, ze Smurfy sa noir ;-)

Symfonia grozy to akurat zdecydowanie monster movie z jaskrawym podzialem na dobro i zlo
Guilty of being right
Awatar użytkownika
0ms
rasowy masterfulowicz
Posty: 3286
Rejestracja: 02-02-2009, 22:05

Re: KANON KINA NOIR

15-09-2017, 21:06

trup pisze:
Bambi pisze:Noir to gatunek mający sztywne ramy. Symfonia grozy nie jest w żadnym wypadku filmem noir.
No właśnie nie ma sztywnych ram. Jaka jest definicja wg Ciebie Noir? Ja się z jedna taką niepodważalną nie spotkałem.
Wywodzi się z kina gangsterskiego, ale to wszystko jest szersze. Chyba, że ograniczymy tylko kina gangsterskiego, to ok. Nosferatu to nie jest Al Capone ;-) I dalej za wikipedią " Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta (to wszystko masz w Nosferatu) Typowymi bohaterami tego typu filmów są m.in. femme fatale (kobieta jest - przez miłość do niej całe to zamieszanie), przeciętni ludzie wplątani przypadkowo w świat ... (i tu jest gangsterka i stróże prawa - ale roszerzając to w Nosferatu masz przestępcę - Vampira :-) ) ....przestępczy oraz prywatni detektywi[
Spoiwo, ktorego ci brakuje to reakcja na/odzwierciedlenie specyficznych zmian spolecznych i moralnych, ujete w konkretny sposob, inspirowany m.in. estetyka niemieckiego ekspresjonizmu itd. Wampiry i wszystkie implikacje wampiryzmu to inna bajka. Zreszta, wampir = bandzior to rozumowanie na poziomie przedszkolnym ;)

Albo z innej strony: to troche jakbys sie upieral, ze Elvis to metal, bo sluzyl kilku metalowcom za inspiracje :)
Karkasonne

Re: KANON KINA NOIR

10-02-2018, 14:56

No właśnie, widzę że temat się urwał, a tak ostatnio się zastanawiałem nad definicją. Na podstawie tego, co widziałem i uznawane jest za klasykę noir, ekstrapoluję to, co następuję:

Cechy typowego filmu noir:
- amerykański
- gangsterski
- czarno-biały
- pojawia się femme fatale
- głównym bohaterem jest często detektyw lub osoba dochodząca prawdy
- często akcja podana jest przez retrospekcję lub serię retrospekcji (budowa szkatułkowa, bohater-przestępca opowiada swoją historię, albo osoba dochodząca prawdy rozmawia z podejrzanymi, wspólnikami itd rekonstruując historię)
- dużą wagę przywiązuje się do światłocieni, które same w sobie potrafią nieść nie tylko klimat, ale też znaczenie (np. cień krat padający na twarz bohatera)
- brak happy endu

Wnioski na podstawie (bibliografia):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy czym jeśli ktoś by mnie spytał, który film noir jest najbardziej noir, to powiedziałbym, że "The Killers".
Karkasonne

Re: KANON KINA NOIR

10-02-2018, 14:59

A, tak w ogóle to przypomniałem sobie o tym temacie, by powiedzieć: nie wiem, dlaczego Blade Runner jest uważany za film noir. Ma oczywiście jakieś wspólne cechy, głównie techniczne, ale nie zauważyłem wspólnych punktów z klasyką gatunku.

Poza tym widzę wiele wątpliwości co do tego, czym w ogóle jest film noir. Większość wydaje się po prostu wklejać czarno-białe filmy, które im się podobały i mają jakiś element grozy/akcji. Stąd typy takie jak "Sin City". A prawda jest taka że filmów z lat 40 czy 50 już prawie nikt nie ogląda, podczas gdy kino noir było efemeryczne i najlepsze lata to właśnie lata 40.
Awatar użytkownika
Plastek
zahartowany metalizator
Posty: 5031
Rejestracja: 29-08-2011, 10:58
Lokalizacja: Pot pod pachami
Kontakt:

Re: KANON KINA NOIR

10-02-2018, 17:50

Blade Runner to jeszcze mały pikuś; niektórzy za film noir uważają "Nosferatu" i to jest dopiero sraka we łbie.
Ufoludku ufoludku zerżnij mnie. Ufoludku ufoludku zerżnij mnie. Zerżnij, zerżnij u-f-o-l-u-d-k-u mnie.
Jesteśmy Fisted Sister i lubimy się jebać!!!! Wyjebiemy nawet owcę!!!!
Wszyscy ręce w górę! Wszyscy ręce w górę!
Wolę kakaową dziurę!!
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9642
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: KANON KINA NOIR

11-02-2018, 23:11

Karkasonne pisze: - głównym bohaterem jest często detektyw lub osoba dochodząca prawdy
- często akcja podana jest przez retrospekcję lub serię retrospekcji (budowa szkatułkowa, bohater-przestępca opowiada swoją historię, albo osoba dochodząca prawdy rozmawia z podejrzanymi, wspólnikami itd rekonstruując historię)
te dwa chyba sa zbyt rzadkie, zeby wskazywac je jako wyznaczniki gatunku. chociaz z drugiej strony mnie tez noir kojarzy sie z prywatnym detektywem ;-) za to brakuje mi tutaj braku jasnego podzialu na dobro i zlo co w wiekszosci gatunkow w pierwszej polowie XX w. bylo oczywistoscia, a wlasnie noir z nia zrywal

jestem wlasnie po seansie:

Obrazek

zdecydowanie polecam
Guilty of being right
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: KANON KINA NOIR

12-02-2018, 10:32

http://horror.com.pl/publicystyka/art.php?id=142
Kanon nie (więc oczywiście się nie upieram), no ale elementy kina Noir w Nosferatu znajdziecie na kilogramy.

Poza tym:
A Girl Walks Home Alone At Night
[youtube][/youtube]


+++++++++++++++++++++++++++++++++++

A tu 250 filmów z kanonu NOIR:

http://www.imdb.com/list/ls070767906/
Zaczynając od:
Oskarzona (1949)
Obrazek
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Karkasonne

Re: KANON KINA NOIR

12-02-2018, 10:52

uglak pisze:
Karkasonne pisze: - głównym bohaterem jest często detektyw lub osoba dochodząca prawdy
- często akcja podana jest przez retrospekcję lub serię retrospekcji (budowa szkatułkowa, bohater-przestępca opowiada swoją historię, albo osoba dochodząca prawdy rozmawia z podejrzanymi, wspólnikami itd rekonstruując historię)
te dwa chyba sa zbyt rzadkie, zeby wskazywac je jako wyznaczniki gatunku. chociaz z drugiej strony mnie tez noir kojarzy sie z prywatnym detektywem ;-) za to brakuje mi tutaj braku jasnego podzialu na dobro i zlo co w wiekszosci gatunkow w pierwszej polowie XX w. bylo oczywistoscia, a wlasnie noir z nia zrywal
Słowo klucz ,,często”, jako ze pojawiały się w większości filmów noir, które widziałem.
A dzisiaj chyba mam na tapecie ,,The Big Sleep”.

Btw np w High Sierra nie masz femme fatale, mimo ze to stały element.
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9642
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: KANON KINA NOIR

12-02-2018, 23:23

to oczywiste. sa nawet kolorowe filmy noir (https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Color_film_noir" onclick="window.open(this.href);return false;) a wydawaloby sie ze to najbardziej kluczowy wyznacznik
neo-noir to nowy gatunek ;-)
trup pisze:A tu 250 filmów z kanonu NOIR:

http://www.imdb.com/list/ls070767906/
dzieki, dodalem do ulubionych i bede badac
Guilty of being right
Awatar użytkownika
Plastek
zahartowany metalizator
Posty: 5031
Rejestracja: 29-08-2011, 10:58
Lokalizacja: Pot pod pachami
Kontakt:

Re: KANON KINA NOIR

13-02-2018, 12:14

Obrazek

Najlepszy polski film noir.
Ufoludku ufoludku zerżnij mnie. Ufoludku ufoludku zerżnij mnie. Zerżnij, zerżnij u-f-o-l-u-d-k-u mnie.
Jesteśmy Fisted Sister i lubimy się jebać!!!! Wyjebiemy nawet owcę!!!!
Wszyscy ręce w górę! Wszyscy ręce w górę!
Wolę kakaową dziurę!!
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14661
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: KANON KINA NOIR

13-02-2018, 12:50

W Polsce też się znajdą

BAZA LUDZI UMARŁYCH (1958)
Obrazek
Obrazek

LUNATYCY (1959)
Obrazek

Może "Pętla" Hassa....
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
ODPOWIEDZ