Playlista: różne oblicza black metalu

ogólne rozmowy o tym i owym... tylko metal prosimy....

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anzhelmoo
weteran forumowych bitew
Posty: 1272
Rejestracja: 19-03-2017, 08:51

Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 18:50

Jeśli dostalibyście zadanie stworzyć na kogoś otwartego muzycznie, ale spoza bańki metalowej, playlistę z black metalem, która ma być jak najbardziej repezentatywna dla gatunku, to co by tam się znalazło? Haczyk polega na tym, że ma mieć ok. godziny, by nie znużyć. Postawiliście na same klasyki, czy eksperymenty? Próbowalem takową stworzyć i okazało się... że to niemożliwe. Tak dużo rzeczy chciałbym wrzucić, że sam już nie wiem co jest najbardziej esencjonalne.
Często jest tak...że nie, a potem coraz częściej jest tak...że nie, a potem zwykle jest tak...że nie. I potem zostaje już samo nie.
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9209
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 19:13

Samych klasyków byłoby na 2h, a gdzie tu miejsce na kolejne fale 😉
sanctusdiavolos
postuje jak opętany!
Posty: 409
Rejestracja: 21-05-2023, 14:02

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 19:13

Bierz D. Pattersona "Ewolucja Kultu" i jedź chronologicznie po jednym wałku od każdego z asów, hehe.
Postawiliście na same klasyki, czy eksperymenty?
Eksperymenty, to się robi w pracowni chemicznej. ;-) Teach children to worship Satan! :evil:
Ostatnio zmieniony 03-01-2024, 19:18 przez sanctusdiavolos, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
hcpig
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9348
Rejestracja: 06-07-2008, 13:23

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 19:14

Zamiast wklejać konkretne płyty można bardziej wskazać kategorie kluczowe dla ogarnięcia i przykłady, nawet tak będzie więcej niż dziesięć, rzucam na szybko ideę do dopracowania:

1. Proto (Venom, Hellhammer/CF, Mercyful Fate)
2. Black/Thrash (Venom, Sarcofago, Nifelheim, Aura Noir, Wichajster)
3. Raw (Darkthrone, Gorgoroth)
4. Protomelancholija (Burzum)
5. Jakaś Grecja
6. War Metal i okolice (Blapshemy, Bestial Warlust, Black Witchery, ImpNaz)
7. Klawikordy i orkiestracje (Emperor, Dimmu)
8. Despresyjny (Bethlehem, Shining)
9. Szumnie zwana awangarda (Arcturus, VBE)
10. Religijny BM
11. Blastomania, głównie szwedzka
12. Ładne melodyjki (Dissection, Dawn, Vinterland)
13. BM/Folk (Otyg)
14. Szugejzy, postroki, hipstery nowe dla porównania czym się to skończyło (Amesoeurs)
Yare Yare Daze
Awatar użytkownika
Alkoholokaust
postuje jak opętany!
Posty: 623
Rejestracja: 09-01-2007, 13:49
Lokalizacja: delirium
Kontakt:

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 19:42

Obrazek
hare hare supermarket

nsbm.pl
Awatar użytkownika
Anzhelmoo
weteran forumowych bitew
Posty: 1272
Rejestracja: 19-03-2017, 08:51

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 19:48

sanctusdiavolos pisze:
03-01-2024, 19:13
Bierz D. Pattersona "Ewolucja Kultu" i jedź chronologicznie po jednym wałku od każdego z asów, hehe.
Tak właśnie robiłem - po kolei chronologicznie układałem począwszy od Venom. Dotarłem do połowy lat 90-tych, a playlista już miała grubo ponad 2h i masę kawałków. A przecież jeszcze cała współcześność, post-black została, wszystkie te elektroniczne rzeczy i tak dalej. To skłoniło mnie do refleksji czy jest sens w ogóle dawac do zestawienia takie zespoły jak Immortal, czy Gorgoroth jako warte uwagi. Zaczłąem się zastanawiać też, czy rację bytu ma np. umieszczenie tam Sacrofago, które osobiście lubię, ale czy rzeczywiście łapie się do tej godziny najlepszych z najlepszych rzeczy?
Często jest tak...że nie, a potem coraz częściej jest tak...że nie, a potem zwykle jest tak...że nie. I potem zostaje już samo nie.
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9680
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 20:21

Jak to ktoś spoza bańki metalowej to układanie mu chronologicznej składanki zawierającej wszystkie nurty będzie miało tyle sensu co, tak patrząc po obecnych trendach na forume, pokazywanie różnic między różnymi tradycjami sufickimi osobie, która chciała, żebyś jej powiedział na czym polega ten islam ;-)

IMHO lepiej skupić się na tym co byłoby bardziej naturalnym entry levelem w zależności od tego czego słucha na co dzień. Ładne melodyjki czy postmetale są dość oczywistym rozwiązaniem, ale jak ktoś słucha progrocka czy jazzu to lepsze będzie coś bardziej połamanego.

Poza tym zauważyłem, że ludziom w ekstremalnym metalu na ogół przeszkadzają przede wszystkim wokale, a nie muzyka, więc - jakie by to nie było dla Ciebie ciężkie - na początek Attila, Dagon i im podobni odpadają :-P
Guilty of being right
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 20:28

Dałbym do posłuchania wikingowego Bathorego z 88 i 90 roku. Jak lubi po prostu muzykę, dobrą muzykę, muzykę w oderwaniu od stylu, a przy okazji przesiąknie tym co akurat te dwie płyty ze sobą niosą, jak w niego/ nią to wejdzie, to może pójdzie dalej. Jak nie zrozumie tego geniuszu przykrytego ładnymi, mocnymi, wzniosłymi piosenkami, to średnio widzę perspektywy, że akurat VON, Hellhammer czy Kat pokieruje tę osobę w kierunku emocji wynikających z BM.

Chcę przez to pośrednio powiedzieć, że nie ma co zasypywać, 15 utworami, przelatując przez fale, style, specyfiki choćby wynikające ze specyfik scen, choćby z podziału geograficznego znów wynikające. Dla mnie bez sensu. Pokazać punkt wejścia, albo wyjścia .
Ostatnio zmieniony 03-01-2024, 20:43 przez Ascetic, łącznie zmieniany 2 razy.
13.04.2024
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10601
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 20:34

Anzhelmoo pisze:
03-01-2024, 18:50
Jeśli dostalibyście zadanie stworzyć na kogoś otwartego muzycznie, ale spoza bańki metalowej, playlistę z black metalem, która ma być jak najbardziej repezentatywna dla gatunku, to co by tam się znalazło? Haczyk polega na tym, że ma mieć ok. godziny, by nie znużyć. Postawiliście na same klasyki, czy eksperymenty? Próbowalem takową stworzyć i okazało się... że to niemożliwe. Tak dużo rzeczy chciałbym wrzucić, że sam już nie wiem co jest najbardziej esencjonalne.
Ale w jakim celu? Przekonania go do słuchania black metalu? Pokazania, że jest różnorodny? Uzupełnienia edukacji muzycznej?
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
wonsz
rasowy masterfulowicz
Posty: 2657
Rejestracja: 18-02-2018, 14:59

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 21:00

Obrazek Obrazek

jak nie zadziała to niech se odpuści.
rzułf
Awatar użytkownika
Stoigniew
zahartowany metalizator
Posty: 3929
Rejestracja: 09-01-2012, 18:20

Re: Playlista: różne oblicza black metalu

03-01-2024, 21:06

wonsz pisze:
03-01-2024, 21:00
Obrazek Obrazek

jak nie zadziała to niech se odpuści.
w sumie prawda, jak nie zadziała szczególnie ta druga, z ładniejszą okładką, to niech spierdala słuchać Zenka :lol:
ODPOWIEDZ