Warszawska Praga

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
535

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 01:24

Żułek pisze:ale dlaczego zaraz menel ? gruba przesada :P

u mnie dzisiaj na ogródku łaził kot i robił miau :P

mieszkam nie daleko cmentarza a pare kilometrów dalej jest las wiec u nas wiewióry, różne latające sraluchy, dzikie świnie czy łosie to norma
Cmentarz też mam blisko, ale chyba czegoś nie zrozumiałeś. Mieszkam między dużą magistralą kolejową, a wielkim osiedlem oraz całkiem sporym węzłem autostradowym. Weź se cyrkiel i zakreśl plus minus dziewięć kilometrów od sukiennic. Największy zagajnik jaki jest w okolicy mam prawdopodobnie u siebie, albo zaraz obok.
Awatar użytkownika
Żułek
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14328
Rejestracja: 10-07-2013, 15:43
Lokalizacja: from hell

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 02:04

kumam kumam ;)

a tak jeszcze do tego menela to w sumie troche coś w tym jest ;)
pamiętam że kiedyś zrobiliśmy se spotkanie klasowe z ludzmi z podstawówki, byliśmy u kumpla w domu i pilismy, ale że miało być wiecej osób wiec ktoś wpadł na głupi pomysł (pewnie baby) aby pójść do pubu bo wszyscy się zmieszczą, kulturka itp
no i właśnie pojechaliśmy na prage na inżynierską właśnie (lub gdzieś blisko), problem polegał na tym że byłem już mocno zrobiony a tam było w huj gorąco więc przechyliłem głowe na bok i sie ululałem :P potem sie obudziłem i chciałem iść do kibla ale nie zdarzyłem i zarzygałem podłoge po czym wszystkich nas solidarnie wyjebali :P
wiecej spotkań klasowych nie było :P
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.

memberlist.php?mode=&sk=d&sd=d#memberlist
Awatar użytkownika
Sybir
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10371
Rejestracja: 16-11-2011, 22:15
Lokalizacja: Voivodowice

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 02:41

Nic dziwnego, że po czymś takim wypierdolono Was zbiorowo. Jakaś kultura obowiązuje chyba każdego uczestnika ruchu barowego.
nicram pisze:Antichrist niszczy UaFM w pięć sekund.
Triceratops pisze:szczepic sie mozna na rzadko mutujace i w miare stale genetycznie wirusy, jak gruzlica, krztusiec, blonica czy np koklusz
Awatar użytkownika
ggfh
w mackach Zła
Posty: 930
Rejestracja: 09-03-2015, 17:32

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 06:32

jesli chodzi o ciepla wode (lub jej brak) to w wielu miejscach saskiej kepy jest ten problem. i wszedzie instalowane sa piecyki tzw. junkersy.
duzo na pradze polnoc sie zmienia - na stalowej odnawiaja kamienice, a gdzieniegdzie buduja nowe tzw. plomby np. tutaj:
https://www.google.com/maps/@52.2580275 ... 312!8i6656

do tego dojdzie jeszcze metro.... skok cen za mieszkanie bedzie niesamowity. w starych, zaniedbanych kamienicach na stalowej sa niesamowite mieszkania - a jak porownac je do wspolczesnych "apatamętą" to wrecz palace....
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15080
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 13:21

Gdzie jest kolega Hatefire? Skoro wspominamy tutaj mieszkańców Pragi to warto byłoby przy okazji zahaczyć o mieszkańców Śląskich kolonii robotniczych - tam też się działy, i dzieja nadal, cuda...
535

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 17:22

Medard pisze:Będę tutaj wrzucać różne ciekawostki o tej dzielnicy. Jestem w pewnym sensie z nią związany od lat, bo mieszkają tam moi koledzy,
Świetnie. Będę obserwował.
Obrazek

I jeszcze o grzybie. Czegoś nie rozumiem. Z artykułu wynika, że ludziska się wkurwiają, nawet płacą, tylko dlaczego się nie wyprowadzają? Syndrom Konrada i pielęgniarki?

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 96617.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10150
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 17:40

A to akurat artykuł o Pradze Południe, to nie jest ta trve Praga. Praga Południe została poskładana i innych starych (ale młodszych) przedwojennych dzielni jak Kamionek, Gocław, Witolin czy Grochów.

To o tym też będzie, jak się zbiorę.

A co do ludzi, to nie wiem jak jest w Krakowie, może tam mieszkań komunalnych jest dużo. Ale we Stolicy, to się czeka na przydział po 20 lat.

A na zakup nowego pewnie ich nie stać.
Być może są w pułapce średnich zarobków, dwa tysie starczą na życie,
ale nie na zakup mieszkania.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
wolff
rasowy masterfulowicz
Posty: 2275
Rejestracja: 03-07-2017, 19:16

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 17:45

W Krakowie na komunalne nikt nie czeka, każdy po trzech latach pracy kupuje własnościowe lub buduje dom z lądowiskiem.
Tak jest u nas.
Jebać żuli.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10150
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 17:48

wolff pisze:W Krakowie na komunalne nikt nie czeka, każdy po trzech latach pracy kupuje własnościowe lub buduje dom z lądowiskiem.
Tak jest u nas.
Bo Kraków przecież jest wyjątkowy :)
Było pytanie, to dałem odpowiedź.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
wolff
rasowy masterfulowicz
Posty: 2275
Rejestracja: 03-07-2017, 19:16

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 17:50

Napisałem wszak nie wiedziałeś, teraz wiesz :)
Jebać żuli.
535

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 17:58

Medard pisze:A to akurat artykuł o Pradze Południe, to nie jest ta trve Praga. Praga Południe została poskładana i innych starych (ale młodszych) przedwojennych dzielni jak Kamionek, Gocław, Witolin czy Grochów.

To o tym też będzie, jak się zbiorę.

A co do ludzi, to nie wiem jak jest w Krakowie, może tam mieszkań komunalnych jest dużo. Ale we Stolicy, to się czeka na przydział po 20 lat.

A na zakup nowego pewnie ich nie stać.
Być może są w pułapce średnich zarobków, dwa tysie starczą na życie,
ale nie na zakup mieszkania.
Nikt nie mówi o zakupie. Chodzi o to, że jeżeli są tacy którzy płacą, a są niezadowoleni, to dlaczego się nie wyprowadzą i nie zamieszkają w normalniejszych warunkach?
Awatar użytkownika
moonfire
zahartowany metalizator
Posty: 3483
Rejestracja: 10-05-2011, 00:48

Re: Warszawska Praga

28-04-2019, 21:25

[youtube][/youtube]

Taki dokument o praskiej patoli kiedyś widziałem.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10150
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Warszawska Praga

29-04-2019, 23:56

Nie przetrzymał na Pradze Robert Brylewski, pobity (okazało się potem, że smiertelnie) w mieszkaniu przy Targowej.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ci/fzg8mcs
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10150
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Warszawska Praga

30-04-2019, 00:02

Obraz Pragi byłby niepełny bez różnych ciekawostek.

Przez kilkadziesiąt lat symbolem dzielnicy i punktem orientacyjnym był przy Targowej tzw. Pomnik "Czterech Śpiących", a właściwie Pomnik Braterstwa Broni, ktory został usunięty z pierwotnego miejsca przy okazji budowy II linii metra.

Obrazek

Na skraju Parku Praskiego jest letni wybieg niedźwiedzi brunatnych tzw. "miśki"

Obrazek

Obrazek
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10150
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Warszawska Praga

30-04-2019, 00:09

Rogatki Grochowskie to symboliczna granica pomiędzy Kamionkiem (Praga Południe), a historyczną Pragą.
Do 1889 roku rogatki wyznaczały granice Warszawy.

Co ciekawe, oba budynki zostały przesunięte w całości.

Za wikipedią:
W 1961 roku północny budynek przesunięto o około 10,5 metra, celem z poszerzenia ulicy Grochowskiej. Było to pierwsze przesunięcie nieruchomego zabytku w Warszawie. Południową rogatkę przesunięto o 8,7 metrów 18 czerwca 2001 roku, po 4 latach przygotowań i rozbiórce dwóch kamienic. Oryginalna lokalizacja rogatki południowej zaznaczona jest klinkierem na jezdni oraz chodniku.


Przez wiele lat w jednej rogatce był pukt ksero, nieraz dyskutowałem z sympatycznym właścicielem.

Obrazek

Zaraz obok drugiej rogatki jest fabryka Wedla:

Obrazek
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9682
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: Warszawska Praga

30-04-2019, 00:55

Medard pisze:Rogatki Grochowskie to symboliczna granica pomiędzy Kamionkiem (Praga Południe), a historyczną Pragą.
Do 1889 roku rogatki wyznaczały granice Warszawy.
Jak juz sie podjales to prosze o zachowanie chronologii i jakis rys historyczny. Jesli rogatki wyznaczaly granice Warszawy to Praga musiala kiedys do niej zostac do niej wlaczona (albo i nie - skad w ogole ta Praga?).
Guilty of being right
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10150
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Warszawska Praga

30-04-2019, 08:21

Pisałem, że to było osobne miasto, jak Buda i Peszt w Budapeszcie.

1432 pierwsze wzmianki
1648 prawa miejskie dla Pragi
1794 rzeź Pragi, masakra ludności cywilnej przez wojska rosyjskie, ok 20 tyś wybitych


To zapoczątkowało nowych mieszkańców,
pewnie protoplastów obecnych patoli.
Chociaż, XIX w. i początki XX w. to rozwój
przemysłu na Pradze i zapewne duży napływ nowych mieszkańców, z tego okresu są rozpadające się kamienice.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9682
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: Warszawska Praga

30-04-2019, 09:02

to u mnie z pamiecia jak u zlotej rybki ;-)
Guilty of being right
Awatar użytkownika
Żułek
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14328
Rejestracja: 10-07-2013, 15:43
Lokalizacja: from hell

Re: Warszawska Praga

30-04-2019, 15:52

a ten pomnik 4 pierdzących to gdzie on teraz w sumie jest ?

miśki są fajne, co jakiś czas trafia się jakiś debil co do nich schodzi :P a potem płacz że misiek jest beeeeee :P
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.

memberlist.php?mode=&sk=d&sd=d#memberlist
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10150
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Warszawska Praga

30-04-2019, 16:15

Żułek pisze:a ten pomnik 4 pierdzących to gdzie on teraz w sumie jest ?

miśki są fajne, co jakiś czas trafia się jakiś debil co do nich schodzi :P a potem płacz że misiek jest beeeeee :P
Dobrze nie wiem, mieli gdzieś muzeum na powietrzu takich pomników zrobić.
Die Welt ist meine Vorstellung.
ODPOWIEDZ