Kupno Mieszkania/Domu

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

13-09-2021, 22:58

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
13-09-2021, 22:45
535 pisze:
13-09-2021, 22:37
Chujowo. No ale to będzie lekko licząc dwa tysie raty. Na dzień dobry. Przy niemal ujemnych stopach.
Trudno, jestesmy swiadomi ze jest jak jest
Jest mniej więcej tak jak wtedy, gdy franki był poniżej dwóch złotych. Z tą różnicą, że w złotych ewentualna kara doliczana będzie do rat bieżących.
Awatar użytkownika
Bloodcult
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7382
Rejestracja: 09-12-2006, 00:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Kupno Mieszkania/Domu

13-09-2021, 23:00

Szkoda że tabelka pomija lata 2008/2009 i jakiś bardziej realny WIBOR np. 10%.
Grzegorz Braun to ruski agent

http://allegro.pl/uzytkownik/bloodcult
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4047
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kupno Mieszkania/Domu

13-09-2021, 23:03

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
13-09-2021, 22:48
Tak, ale pieniadze za wynajem spuszczasz w kiblu praktycznie, a mieszkanie mozesz potem sprzedac razem z kredytem i prawdopodobnie na tym jeszcze dobrze zarobic - istnieje jednak jakis powod, dla ktorego ludzie inwestuja w mieszkania. Wiec powiedzmy, ze jak moj dom rodzinny sie zwolni i tam uciekniemy, to mozemy sprzedac to mieszkanie za te 500 000 + to co naroslo przez lata i miec godne zabezpieczenie na starosc. Nie planujemy dzieci.
Ja to wszystko rozumiem. Ale - tak realnie - przy obecnych kosztach najmu, przy dwóch osobach, zabezpieczenie na starość można załatwić w inny sposób. Prawie nie ma inwestycji, które w długim czasie dają tylko wzrosty, a mieszkania na pewno do nich nie należą. Szczególnie biorąc pod uwagę rosnące koszty wykończenia. Jeśli kiedyś zdarzy się u nas scenariusz iberyjski, to nagle mieszkanie może być warte na rynku połowę zapłaconej ceny. Wiem, na razie nic tego nie zapowiada. Na razie. A ludzie inwestują w mieszkania, bo w obecnej sytuacji jest to inwestycja najbezpieczniejsza, jeśli masz nadmiar gotówki. Inwestycja na kredyt to już chyba proszenie się o kłopoty. Ostatnia kolumna w tabelce kolegi 535 jest bardzo pouczająca. A ratę przy WIBOR w okolicach 10% można sobie łatwo oszacować i nadal jeży włos na głowie. Zresztą, nie bez powodów mój bank mi ostatnio proponował kredyt hipoteczny ze stałą stopą przez pięć lat.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

13-09-2021, 23:05

Bloodcult pisze:
13-09-2021, 23:00
Szkoda że tabelka pomija lata 2008/2009 i jakiś bardziej realny WIBOR np. 10%.
Słuszna uwaga. Być może to celowy zabieg
Wzrost raty przykładowo o około tysiąc nie wygląda dramatycznie. To stara tabelka, a mam nieodparte wrażenie, że te wszystkie portale są tubą reklamową w zależności od tego skąd wieje wiatr. Oni tam dobrze widzą liczniki wejść w te ich artykuły.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

13-09-2021, 23:34

Jeszcze słowo, żeby nie było, że siedzę z bronkiem w łapie na wzgórzu żywota i patrzę w dół ku pustce. Parafrazując słowa poety... Temat ewentualnego zakupu takiego przechodniego mieszkania w razie sytuacji, która może zaistnieć, mamy ze żoną obgadany na wszystkie możliwe sposoby. Doszliśmy do wniosku, że w razie owej sytuacji absolutnie żadnych zakupów "użytkowo -inwestycyjnych" w tym czymś co się obecnie buduje. W grę wchodzi jedynie wynajem. I to niekoniecznie w Krakowie. Właściwie to najlepiej nie w tym syfie. Coś niedużego , niezobowiązującego, niezbyt uszczuplajacego budżet. Takie żeby jeden pokój zagracić, dupę w łazience umyć, w kuchni coś tam ugotować, a w drugim pokoju się przespać. No i żeby garaż był. Jakieś Niepołomice, Bochnia, czy inne Dobczyce. Inna sprawa, że my nie dostaniemy żadnego kredytu.
Awatar użytkownika
Bloodcult
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7382
Rejestracja: 09-12-2006, 00:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Kupno Mieszkania/Domu

13-09-2021, 23:51

Obejrzeć to, a najlepiej wkuć na pamięć:
Grzegorz Braun to ruski agent

http://allegro.pl/uzytkownik/bloodcult
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 00:03

Bloodcult pisze:
13-09-2021, 23:51
Obejrzeć to, a najlepiej wkuć na pamięć:
Dojechałem do 2007 i taka refleksja. Wszystko prawda. Natomiast niepotrzebnie demonizuje kredyty frankowe. Gdyby brał w 2003 i nie jechał po bandzie mówiłby na ten temat co innego. No ale to detal.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10607
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 11:38

Lukass pisze:
13-09-2021, 23:03

Ja to wszystko rozumiem. Ale - tak realnie - przy obecnych kosztach najmu, przy dwóch osobach, zabezpieczenie na starość można załatwić w inny sposób. Prawie nie ma inwestycji, które w długim czasie dają tylko wzrosty, a mieszkania na pewno do nich nie należą. Szczególnie biorąc pod uwagę rosnące koszty wykończenia. Jeśli kiedyś zdarzy się u nas scenariusz iberyjski, to nagle mieszkanie może być warte na rynku połowę zapłaconej ceny. Wiem, na razie nic tego nie zapowiada. Na razie. A ludzie inwestują w mieszkania, bo w obecnej sytuacji jest to inwestycja najbezpieczniejsza, jeśli masz nadmiar gotówki. Inwestycja na kredyt to już chyba proszenie się o kłopoty. Ostatnia kolumna w tabelce kolegi 535 jest bardzo pouczająca. A ratę przy WIBOR w okolicach 10% można sobie łatwo oszacować i nadal jeży włos na głowie. Zresztą, nie bez powodów mój bank mi ostatnio proponował kredyt hipoteczny ze stałą stopą przez pięć lat.
A jakie inwestycje są lepsze i pewniejsze niż mieszkanie?
Jeśli uważasz, że mieszkanie jest kiepską inwestycją, a alternatywą jest wynajem, to ile będziesz mieć orientacyjnie po 20 latach z własnego mieszkania, a ile będziesz mieć z 20 lat wynajmowania?
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 11:56

Serio panowie doradzacie wynajem? Nigdy w życiu. Chyba że na okres przejściowy na czas budowy domu.

Czasy na zakup mieszkania są nienajlepsze, ale wynajem to ściek. Nic z tego nie ma. Wydaje kasę która mógłby już spłacać. Druga sprawa pisal, że ma dom rodzinny, który kiedyś będzie mógł sprzedać. Także nie wariowałbym. Tylko kupił jaknajszybciej coś swojego. Słowo jaknajszybciej jest kluczowe. Nie wiem ile teraz płaci za wynajem, ale kwestią czasu jest wzrost cen najmu. Wtedy nie będzie dyskusji. Albo płacisz albo wypierdalaj. I zostanie z niczym.
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8064
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:34

maciek z klanu pisze:
14-09-2021, 11:56

Czasy na zakup mieszkania są nienajlepsze
No niestety - ceny nieruchomości (domy), które oglądałem, od czasu pandemii poszły do góry o jakieś 100 k., więc na razie się wstrzymałem. To samo z cenami mieszkań - na początku roku sprzedałem jedno z nich (centrum Szczecina, ok. 38 m2) za 100 % więcej, niż za nie zapłaciłem w 2012 roku.
'Come the Blessed Madness'
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:35

Panowie. Ja zwracam uwagę, że piszecie o wersji najbardziej optymistycznej, czyli, że rata kredytu nie wzrośnie więcej, niż ten powiedzmy tysiąc złotych. Tutaj natomiast macie wyraźną sugestię, że na tysiącu może się nie skończyć. Poza tym co to za inwestycja za pożyczone pieniądze i w dodatku z niepewnym oprocentowaniem? I jeszcze jedno. Ja osobiście, gdybym musiał, rozważam wynajem na krótki czas, nawet tylko na miesiące zimowe jeżeli coś miałoby się przedłużyć. Natomiast jaka jest różnica przy dwudziestu latach wynajmu , a dwudziestu latach spłacania kredytu ze znacznie podniesioną stopą nie mówiąc już o grubszych problemach ze spłatą? No nie wiem. Będę strzelał. Może spokojniejsze życie i brak zadłużenia? Oczywiście zawsze można po prostu więcej zarabiać, więcej pracować itepe. Nawet też tak kiedyś myślałem. Nie wiem jak to się stało, ale doba miewała więcej niż 24 godziny. Jednakowoż zwykle samo życie uczy, że są sprawy ważniejsze i plan zapierdalania przez dwadzieścia lat na pełny zegar nie wytrzymuje próby czasu. Oczywiście jestem gorącym orędownikiem wersji, że każdy powinien sobie robić co uważa za stosowne, bo każdy ma swoją sytuację i nieco inne podejście. Tu jedynie prowadzimy luźną dyskusję.
mistrzsardu
rasowy masterfulowicz
Posty: 2610
Rejestracja: 10-05-2005, 23:03
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:37

Sytuacja każdego jest inna, każdy ma pomysł na siebie. Będąc w sytuacji pytającego i wiedząc, że zakotowiczę gdzieś na dłużej chyba zdecydowałbym się na zakup i brał na kletę ewentualny wzrost rat do np. 4000 miesiąc. Teraz jest możliwość wzięcia stałej raty przez okres 5 lat. To bardzo ciekawa opcja mając na uwadze, że wzrost stóp to rzecz pewna. W tym momencie płaci się więcej, ale przez 5 lat jest spokój. Przy dobrej sytuacji materialnej kredyt można nadpłacać i jeśli ktoś nie wie jak inwestować nadpłata jest bardzo dobrą propozycją. Wg moich wyliczeń odnoszących się do mojego przypadku nadpłata daje "zysk" ok. 5% netto. Całkowite bezpieczeństwo "inwestycji" i "zysk" 5% netto dzięki nadpłacaniu kredytu jest dla mnie bardzo ok.
Celem życia nie jest przeżycie.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:46

mistrzsardu pisze:
14-09-2021, 12:37
Sytuacja każdego jest inna, każdy ma pomysł na siebie. Będąc w sytuacji pytającego i wiedząc, że zakotowiczę gdzieś na dłużej chyba zdecydowałbym się na zakup i brał na kletę ewentualny wzrost rat do np. 4000 miesiąc. Teraz jest możliwość wzięcia stałej raty przez okres 5 lat. To bardzo ciekawa opcja mając na uwadze, że wzrost stóp to rzecz pewna. W tym momencie płaci się więcej, ale przez 5 lat jest spokój. Przy dobrej sytuacji materialnej kredyt można nadpłacać i jeśli ktoś nie wie jak inwestować nadpłata jest bardzo dobrą propozycją. Wg moich wyliczeń odnoszących się do mojego przypadku nadpłata daje "zysk" ok. 5% netto. Całkowite bezpieczeństwo "inwestycji" i "zysk" 5% netto dzięki nadpłacaniu kredytu jest dla mnie bardzo ok.
Cenne wskazówki.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10607
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:47

535 pisze:
14-09-2021, 12:35
Natomiast jaka jest różnica przy dwudziestu latach wynajmu , a dwudziestu latach spłacania kredytu ze znacznie podniesioną stopą nie mówiąc już o grubszych problemach ze spłatą? No nie wiem.
Taka, że jak skończysz wynajmować, to nie masz mieszkania.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10607
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:49

mistrzsardu pisze:
14-09-2021, 12:37
Sytuacja każdego jest inna, każdy ma pomysł na siebie. Będąc w sytuacji pytającego i wiedząc, że zakotowiczę gdzieś na dłużej chyba zdecydowałbym się na zakup i brał na kletę ewentualny wzrost rat do np. 4000 miesiąc. Teraz jest możliwość wzięcia stałej raty przez okres 5 lat. To bardzo ciekawa opcja mając na uwadze, że wzrost stóp to rzecz pewna. W tym momencie płaci się więcej, ale przez 5 lat jest spokój. Przy dobrej sytuacji materialnej kredyt można nadpłacać i jeśli ktoś nie wie jak inwestować nadpłata jest bardzo dobrą propozycją. Wg moich wyliczeń odnoszących się do mojego przypadku nadpłata daje "zysk" ok. 5% netto. Całkowite bezpieczeństwo "inwestycji" i "zysk" 5% netto dzięki nadpłacaniu kredytu jest dla mnie bardzo ok.
Nie wiedziałem o tej możliwości gwarantowanych stóp przez 5 lat. Warto wiedzieć, dzięki. Tak jak na to teraz patrzę, to chyba jednak pójdziemy w rynek wtórny gdzieś na Hucie. Z tego co widzę, to w tamtych rejonach większość nowych blokowisk buduje się na Mistrzejowicach, a to jest dziura w dupie świata jeśli chodzi o komunikację - to już chyba tylko praca zdalna wchodzi w grę.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9682
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:52

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
14-09-2021, 12:47
535 pisze:
14-09-2021, 12:35
Natomiast jaka jest różnica przy dwudziestu latach wynajmu , a dwudziestu latach spłacania kredytu ze znacznie podniesioną stopą nie mówiąc już o grubszych problemach ze spłatą? No nie wiem.
Taka, że jak skończysz wynajmować, to nie masz mieszkania.
Generalnie tu się z Tobą zgadzam, ale chwilowo:
uglak pisze:
30-08-2021, 14:56
Z drugiej strony Kraków jest aktualnie nietypowy względem innych dużych miast:
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27 ... uzych.html
Guilty of being right
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10607
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 12:56

uglak pisze:
14-09-2021, 12:52
Generalnie tu się z Tobą zgadzam, ale chwilowo:
Mamy obecnie śmiesznie tanie mieszkanie, 1200 zł ze wszystkim. Wynika to chyba głównie z tego, że właściciel jest chyba alkoholikiem i idiotą, i cieszy się z najemców, którzy nie dość że nie rozwalają, to jeszcze w miarę dbają. Ale ileż można? Jednak czuję, że w moim wieku to trochę przegrana, wynajmować dalej. Mieszkałem w życiu w nastu mieszkaniach, to jest chyba czternaste, i trochę mam dość życia na walizkach. Zdarzały się przeprowadzki po 1,5-2 miesiącach. Tutaj co prawda jesteśmy już od kilku lat, ale jak nam powiedzą do widzenia, to już raczej nic tak takiego nie znajdziemy...
I am Jerusalem.
535

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 13:02

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
14-09-2021, 12:47
535 pisze:
14-09-2021, 12:35
Natomiast jaka jest różnica przy dwudziestu latach wynajmu , a dwudziestu latach spłacania kredytu ze znacznie podniesioną stopą nie mówiąc już o grubszych problemach ze spłatą? No nie wiem.
Taka, że jak skończysz wynajmować, to nie masz mieszkania.
Życzę, byś się nigdy nie musiał przekonać, że życie bez długów jest ważniejsze od mocno przepłaconego kwadratu. Poza tym pamiętaj kto nami rządzi. Gwarantuję, że ani pinokio, ani glapa, ani tym bardziej karakan nie będa sie przejmować, że masz pół bańki do spłaty. Z drugiej strony masz juz pewnie dobrze ponad trzydziestkę. Jak to się stalo, że nie pomyślałeś o tym wcześniej? Z trzeciej strony takie sytuacje hartują, zatem do dzieła! Huta, a tym bardziej ta stara jest bardzo dobrym pomysłem.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10149
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 13:04

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
14-09-2021, 12:56
uglak pisze:
14-09-2021, 12:52
Generalnie tu się z Tobą zgadzam, ale chwilowo:
Mamy obecnie śmiesznie tanie mieszkanie, 1200 zł ze wszystkim. Wynika to chyba głównie z tego, że właściciel jest chyba alkoholikiem i idiotą, i cieszy się z najemców, którzy nie dość że nie rozwalają, to jeszcze w miarę dbają. Ale ileż można? Jednak czuję, że w moim wieku to trochę przegrana, wynajmować dalej. Mieszkałem w życiu w nastu mieszkaniach, to jest chyba czternaste, i trochę mam dość życia na walizkach. Zdarzały się przeprowadzki po 1,5-2 miesiącach. Tutaj co prawda jesteśmy już od kilku lat, ale jak nam powiedzą do widzenia, to już raczej nic tak takiego nie znajdziemy...
Może odkup obecnie wynajmowane mieszkanie od właściciela, skoro się dobrze mieszka?
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: Kupno Mieszkania/Domu

14-09-2021, 13:06

Ale o jakich wzrostach stop my mówimy. Jakie 5%? 8 lat temu jak brałem kredyt tez slyszalem to pierdololo że ojj stopa 0,5 wzrośnie do 3 i się zesrasz. Nic takiego się nie stało. Jeszcze spadły. Także wydaje mi się te 5% mocno przesadzone. A o wynajmowaniu mieszkania fajnie się panie kolego 535 mowi jak się ma ładna rezydencje w Krakowie i można sobie pozwolić na miesieczne wczasy w jednym z najdroższych rejonów świata. To może faktycznie w takiej sytuacji można wynajmować.
Ostatnio zmieniony 14-09-2021, 13:07 przez maciek z klanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
ODPOWIEDZ