POGODA

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Nasum, Heretyk, Sybir, Gore_Obsessed

Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10197
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: POGODA

25-05-2024, 10:10

Nasum pisze:
25-05-2024, 09:37
Zwróciłem już kiedyś na to uwagę, być może mają arabskie nazwy bo astronomia chyba w islamie nie była zakazana ( nie wiem, teraz gdybam, ale nauka wczesnego islamu stała na wyższym poziomie niż chrześcijańska ).
astronomia, matematyka i medycyna islamska stały na wysokim poziomie, ale krótko, bo radykałowie religijni zdusili naukę,
przykładowo pojęcie algorytmu pochodzi od przekształconego nazwiska twórcy matematyka Chuwarizmiego, mieszkającego w Uzbekistanie :)
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10878
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: POGODA

25-05-2024, 10:35

Nasum pisze:
25-05-2024, 09:37

Zwróciłem już kiedyś na to uwagę, być może mają arabskie nazwy bo astronomia chyba w islamie nie była zakazana ( nie wiem, teraz gdybam, ale nauka wczesnego islamu stała na wyższym poziomie niż chrześcijańska ).
To bardzo duże uproszczenie. Generalnie jest tak, jak pisze Medard, ale na poziomie szczegółowym, to w islamie były różne okresy rozprzężenia nauki i religii, i w okresach mniej religijnych lepiej rozwijała się nauka. Tak, nauka wczesnego islamu (ok. IX w.) stała na wyższym poziomie, niż chrześcijańska. Świat chrześcijański przez ponad tysiąc lat nie wydał ani jednego wielkiego astronoma - aż do Kopernika. To zresztą jeden z moich największych zarzutów wobec chrześcijaństwa. Islam generalnie, pomimo całego swojego zjebania, mniej hamuje naukę, bo wychodzi z założenia, że każde odkrycie naukowe to po prostu odkrywanie świata stworzonego przez Allaha.
Chop wood. Carry water.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10197
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: POGODA

25-05-2024, 11:06

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
25-05-2024, 10:35
Nasum pisze:
25-05-2024, 09:37

Zwróciłem już kiedyś na to uwagę, być może mają arabskie nazwy bo astronomia chyba w islamie nie była zakazana ( nie wiem, teraz gdybam, ale nauka wczesnego islamu stała na wyższym poziomie niż chrześcijańska ).
To bardzo duże uproszczenie. Generalnie jest tak, jak pisze Medard, ale na poziomie szczegółowym, to w islamie były różne okresy rozprzężenia nauki i religii, i w okresach mniej religijnych lepiej rozwijała się nauka. Tak, nauka wczesnego islamu (ok. IX w.) stała na wyższym poziomie, niż chrześcijańska. Świat chrześcijański przez ponad tysiąc lat nie wydał ani jednego wielkiego astronoma - aż do Kopernika. To zresztą jeden z moich największych zarzutów wobec chrześcijaństwa. Islam generalnie, pomimo całego swojego zjebania, mniej hamuje naukę, bo wychodzi z założenia, że każde odkrycie naukowe to po prostu odkrywanie świata stworzonego przez Allaha.
nie da się tak generalizować, uprościłem z tym upadkiem nauki w islamie,
to był przecież duży kawał Świata i nie tylko Arabowie,
nauka upadła u Arabów i Persów z powodów religijnych, a u ludów Tureckich na północ i wschód od Iranu przez najazd Mongolski, za to trzymała się mocno w Andaluzji prawie do późnego średniowiecza, a tam zamieszkiwali przecież Arabowie i Berberowie oraz chrześcijanie
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
bartwa
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8257
Rejestracja: 16-11-2016, 13:21
Lokalizacja: pruska dziura

Re: POGODA

29-05-2024, 17:54

Ładnie znowu lawa strzela w Islandii:

https://www.bbc.com/news/live/world-europe-69073833
PLASTIK NIE JEST METALEM
Awatar użytkownika
Szalony Opos
zaczyna szaleć
Posty: 270
Rejestracja: 01-01-2024, 19:51

Re: POGODA

30-05-2024, 15:34

Wreszcie zaczęło padać i grzmieć. Być może Perun ciśnie jakimiś piorunami. Od razu lżej się oddycha.
Everyone loves you when you are dead
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15314
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: POGODA

30-05-2024, 15:36

U mnie jeszcze można powiedzieć sielsko, ale coś zaczyna się chmurzyć. Trzeci dzień dostaję alerty na telefon i nawet nie spadła kropla deszczu.
mocny2_3
rasowy masterfulowicz
Posty: 2738
Rejestracja: 17-02-2018, 21:00

Re: POGODA

30-05-2024, 15:41

Nasum pisze:
30-05-2024, 15:36
U mnie jeszcze można powiedzieć sielsko, ale coś zaczyna się chmurzyć. Trzeci dzień dostaję alerty na telefon i nawet nie spadła kropla deszczu.
olej alerty tylko sprawdzaj tutaj https://radar-opadow.pl/?radartype=cappi
na bieżąco masz, tylko sobie odświeżać trzeba samemu na telefonie, na pc samo sie odświeża.Zmieńcie sobie kolor mapy na czarny, lepiej widać.
U mnie aktualnie leje ale z racji położenia mojego miasta wszystkie burze słabną bo jestem w zajebistej dolinie.Zanim cokolwiek dojdzie to słabnie o 60%


Obrazek
Nasum
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15314
Rejestracja: 21-01-2011, 11:12

Re: POGODA

30-05-2024, 15:52

Ciekawa stronka, podziękował.
Awatar użytkownika
Sybir
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10488
Rejestracja: 16-11-2011, 22:15
Lokalizacja: Voivodowice

Re: POGODA

30-05-2024, 16:07

+1
nicram pisze:Antichrist niszczy UaFM w pięć sekund.
Triceratops pisze:szczepic sie mozna na rzadko mutujace i w miare stale genetycznie wirusy, jak gruzlica, krztusiec, blonica czy np koklusz
Awatar użytkownika
Szalony Opos
zaczyna szaleć
Posty: 270
Rejestracja: 01-01-2024, 19:51

Re: POGODA

30-05-2024, 18:13

mocny2_3 pisze:
30-05-2024, 15:41
Nasum pisze:
30-05-2024, 15:36
U mnie jeszcze można powiedzieć sielsko, ale coś zaczyna się chmurzyć. Trzeci dzień dostaję alerty na telefon i nawet nie spadła kropla deszczu.
olej alerty tylko sprawdzaj tutaj https://radar-opadow.pl/?radartype=cappi
na bieżąco masz, tylko sobie odświeżać trzeba samemu na telefonie, na pc samo sie odświeża.Zmieńcie sobie kolor mapy na czarny, lepiej widać.
U mnie aktualnie leje ale z racji położenia mojego miasta wszystkie burze słabną bo jestem w zajebistej dolinie.Zanim cokolwiek dojdzie to słabnie o 60%


Obrazek

Bardzo ciekawa i pomocną stronka 👍
Everyone loves you when you are dead
tomaszm
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8320
Rejestracja: 26-12-2010, 12:33

Re: POGODA

30-05-2024, 18:27

Miały być deszcze jest pięknie.
Kupię:

Vastum Hole Below

Of feather and bone Bestial Hymn of perversions

www.kancelaria-pionier.pl

https://www.facebook.com/p/Fundacja-MAM ... 393989433/
mocny2_3
rasowy masterfulowicz
Posty: 2738
Rejestracja: 17-02-2018, 21:00

Re: POGODA

30-05-2024, 18:38

Nasum pisze:
30-05-2024, 15:52
Ciekawa stronka, podziękował.
korzystam z tego już dobre 7lat i jest to zajebiście pomocna rzecz, dokładne i przydatne szczególnie jak jesteśmy w terenie np w lesie.


Te alerty co przychodzą informują tylko o ewentualnym zjawisku wystąpienia burz a nie o tym, że burze będa na 100% dokładnie w wawie na ulicy takiej i srakiej.Burze to zjawisko lokalne i w jednym miejscu może się rozwinąć a 10km dalej już nie.
W 2016r u nas na pomorzu zignorowano i alerty i informacje na grupach fb.Co było dalej każdy wie.
Od tamtej pory podobnego zjawiska nie widziałem.Tamto wyglądało z okna domu jak pierdolona apokalipsa.Błyskało co pół sek, jakby ktoś stroboskop zamontował.Nie widziałem nigdy wcześniej czegoś takiego.Wiatr, grad, wszystko w koło fruwało.Od tamtej pory na pomorzu bieda z burzami, co roku susza
Br00tal
zaczyna szaleć
Posty: 165
Rejestracja: 03-02-2024, 17:42

Re: POGODA

30-05-2024, 18:45

Jeśli chodzi o burze to polecam jeszcze tą stronkę. Pokazuje na bieżaco wyładowania live.

https://www.blitzortung.org/en/live_lightning_maps.php
mocny2_3
rasowy masterfulowicz
Posty: 2738
Rejestracja: 17-02-2018, 21:00

Re: POGODA

30-05-2024, 20:26

no blitz to jest klasyk, nie wiem nawet czy radar opadów nie bierze od nich danych.Tylko na radarze masz też opady a blitz ma chyba same burze.Np w zime radar sprawdza sie również zajebiście jeśłi chodzi o opady śniegu, zawsze wiem kiedy u mnie sypnie
Jedno i drugie dobre
Br00tal
zaczyna szaleć
Posty: 165
Rejestracja: 03-02-2024, 17:42

Re: POGODA

30-05-2024, 20:28

To jak już o takich stronkach gadamy bardziej uniwersalnych to może ktoś tej nie zna?

windy.com
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9726
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: POGODA

31-05-2024, 00:36

Jest tego w cholerę - ja korzystam gównie z:
https://www.ventusky.com/
https://www.rainviewer.com
https://www.lightningmaps.org/
ale nie doktoryzowałem się skąd kto bierze dane.
Guilty of being right
mocny2_3
rasowy masterfulowicz
Posty: 2738
Rejestracja: 17-02-2018, 21:00

Re: POGODA

01-06-2024, 19:00

''Lato, za którym nie będziemy tęsknić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Może być to korzystne w jakimś stopniu dla turystyki, jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku innych sektorów gospodarki. Dłuższe fale upałów i susze obniżają plony zbóż oraz generują problemy dla systemu energetycznego. Zagrażają zdrowiu ludzi oraz zwierząt dzikich i hodowlanych. Potencjalne zyski z gorącego lata mogą więc okazać się ostatecznie bardzo małe, tym bardziej że większość polskiej infrastruktury jest przystosowana raczej do chłodów niż upałów.''
reszta pod linkiem
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/l ... 5kXtFRN--p
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10878
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: POGODA

01-06-2024, 19:04

mocny2_3 pisze:
01-06-2024, 19:00
''Lato, za którym nie będziemy tęsknić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Może być to korzystne w jakimś stopniu dla turystyki, jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku innych sektorów gospodarki. Dłuższe fale upałów i susze obniżają plony zbóż oraz generują problemy dla systemu energetycznego. Zagrażają zdrowiu ludzi oraz zwierząt dzikich i hodowlanych. Potencjalne zyski z gorącego lata mogą więc okazać się ostatecznie bardzo małe, tym bardziej że większość polskiej infrastruktury jest przystosowana raczej do chłodów niż upałów.''
reszta pod linkiem
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/l ... 5kXtFRN--p
Kiedys Ascetic chyba pisal, ze ludzie zaczna chetniej przyjezdzac nad Baltyk niz Adriatyk, bo tam bedzie wkrotce za goraco latem, by wytrzymac. Wtedy nie wierzylem, ale z czasem wydaje mi sie, ze zaczyna miec racje. Dzisiejsze kilka godzin w terenie bylo wyczerpujace. Z plusow to pewnie wzrosnie w gospodarce sprzedaz Harnasi, bo pracownicy budowlani beda musieli intensywniej sie nawadniac.
Chop wood. Carry water.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16424
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: POGODA

01-06-2024, 19:19

ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze:
01-06-2024, 19:04
mocny2_3 pisze:
01-06-2024, 19:00
''Lato, za którym nie będziemy tęsknić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Może być to korzystne w jakimś stopniu dla turystyki, jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku innych sektorów gospodarki. Dłuższe fale upałów i susze obniżają plony zbóż oraz generują problemy dla systemu energetycznego. Zagrażają zdrowiu ludzi oraz zwierząt dzikich i hodowlanych. Potencjalne zyski z gorącego lata mogą więc okazać się ostatecznie bardzo małe, tym bardziej że większość polskiej infrastruktury jest przystosowana raczej do chłodów niż upałów.''
reszta pod linkiem
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/l ... 5kXtFRN--p
Kiedys Ascetic chyba pisal, ze ludzie zaczna chetniej przyjezdzac nad Baltyk niz Adriatyk, bo tam bedzie wkrotce za goraco latem, by wytrzymac. Wtedy nie wierzylem, ale z czasem wydaje mi sie, ze zaczyna miec racje. Dzisiejsze kilka godzin w terenie bylo wyczerpujace. Z plusow to pewnie wzrosnie w gospodarce sprzedaz Harnasi, bo pracownicy budowlani beda musieli intensywniej sie nawadniac.


Z tym Bałtykiem jest jeden mały problem, który uniemożliwi mu stanie się tym czym są takie Kanary. Kwitnie to gówno.


W tej mojej banieczce, szpitalno- lekarskiej, mając co tydzień, dwa, kontakt, tak se gadamy, na tematy przeróżne, bo co robić jak się już człowiek trochę obwąchał. I teraz układamy se plany. Wakacyjno-programowe. Bo trzeba cały zespół dopasować i takie tam. I co? Panie Doktorki już były, będą na dniach - Turcja, właśnie Kanary, Afryki. Później już siedzą po Mazurach, czy innych górach. Jak się gada, że to ... o panie ... nie dla ludzi pogoda ... tam w wakacje ... to wszyscy zgodni. W 3-5 osób. Jak zarzuciłem, że ja Norge, Sweden, Fin, bo bym wykitował w innym razie, to był pełen apróf, a na zeszłogotygodniowej wizycie usłyszałem, że też ten pomysł na sierpień komuś wpadł na bęben. Dodatkowo po znajomych słyszę, że już w maju byli w ciepłych, w czerwcu też będą, a do bardzo ciepłych się nie wybierają już w lipcu. Takie moje obserwacje.



Chciałem zawołać jednego -bila, tego niepiszącego, co pewnie z zapalniczką biega (dzisiaj w Świecie, jutro gdzie indziej, wiecie) za ... a zresztą, szkoda nawet gadać, zawołać i pociągnąć z niego łacha, że hehe, paczajcie, kurwa, hehe, ozimnienie, hehe, a nie ocieplenie, hehe, kurwa, deszcz pada, hehe, grzyby w czerwcu będo hehe,

Obrazek

ale mi się nie chce. Stykają incydenty wiadomo jakie na temat pukawek i tym podobne nawoływania> uuuuuuuu (jak o u kamractwa, czy innego pato bractwa). Inni mają zgoła dziwne potrzeby w jeszcze dziwniejszych lotach, w nawoływaniach również.
.
Awatar użytkownika
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16424
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: POGODA

01-06-2024, 19:45

Z tą średnio przyjazną dla współczesnego Polaka (pewnie jakoś się tam dostosujemy w czasie) pogodą wiąże się też aspekt zdrowotny. Obejrzałbym jakieś statystyki jak wygląda umieralność na krążeniowo-wydolnościowe jak rośnie wilgotność a temperatura szybuje. Tak na przestrzeni ostatnich lat. Moja obserwacja jest taka, że ludzi starszych przybywa na oddziale ostatnimi 4tygodniami. Być może tak było zawsze, może jednak ma to jakiś związek z tym, że się elegancko jako Polaki depopulujemy. Z czasem się okaże się.
.
ODPOWIEDZ