DZISIEJSZA PREMIERA ALBUMU:

MALIGNANCY

DISCONTINUED


Recenzja

Primitive Warfare

Extinction Protocol
Dla tych, którzy mają ogolone głowy na łyso, nadrukowane czaszki i druty kolczaste na kapturach i czują się swobodnie w obecności cmentarnych pomników okładka Primitive Warfare powinna wydawać się znajoma. Deja vu powinno wywoływać nierozczytywalne logo, nazwa płyty i militarno-nuklearny fetysz. Wbrew temu co mówi stare porzekadło, pozory tym razem nie mylą. Duch (może nie defini...

Aktualności

 • "Z jaskini hałasu" - premiera książki już 29 kwietnia

  Data dodania 2024-04-28Dodał OloŹródło Wojciech Lis

  W najbliższy poniedziałek, 29 kwietnia ukaże się książka pt. "Z jaskini hałasu" - publikacja na temat rodzimej sceny metalowej. Autorem książki, którą wyda poznańskie wydawnictwo Kagra jest Wojciech Lis.

  " 'Z jaskini hałasu' Wojciecha Lisa zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że jest monograficznie zakrojoną książką o rodzimej scenie muzyki metalowej, ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje ze szczegółami mechanizmy animowania nowych zjawisk muzycznych i z muzyką rozmaicie związanych. Jest to, rzecz jasna, piękny prezent dla fanów, ale przecież nie tylko dla nich. Mamy tu bowiem do czynienia z „gęstym” opisem fenomenu muzycznego undergroundu wraz z całym jego subkulturowym folklorem: estetyką (i antyestetyką) wyglądu, zine’ami, zachowaniem na koncertach, specyfiką klubów muzycznych, przekraczaniem granicy między kulturą spontaniczną a instytucjonalną – wszystko to z pewnością zainteresuje dziennikarzy, socjologów i badaczy kultury" - mówi na temat tej publikacji prof. Mirosław Pęczak, kulturoznawca, publicysta "Polityki".

   

  Książka zawiera wypowiedzi około 100 osób związanych polską sceną metalową. Autorowi udało się dotrzeć do ludzi, którzy do tej pory nie chcieli z różnych powodów wracać wspomnieniami do czasów minionych. Teraz jest okazja, aby przekonać się, co zechciał opowiedzieć czytelnikom chociażby Robert "Czarny" Czarneta, jeden z pierwszych wokalistów grupy Vader. Od lat mieszkający w Niemczech.

  Atutem książki są całkowicie unikatowe zdjęcia przedstawiające migawki z dziewiczych edycji festiwalu S’thrash’ydło w Ciechanowie. Książka zawiera wkładkę ze zdjęciami Bolesława Prusa z Ciechanowa.
  - Ten niezwykle utalentowany autor zgodził się udostępnić swoje fotografie, czym bardzo uatrakcyjnił zawartość książki. Zdjęcia, które nigdy wcześniej nie były publikowane, stanowią skarbnicę wiedzy na temat tego, jak wyglądało życie festiwalowe lat 80. To obrazy niezwykle żywe, sugestywne i odważne. Prus zagląda tam, gdzie nikt nie chciałby się znaleźć. Kapitalne zdjęcia - mówi Wojciech Lis.

  Książka zawiera wspomnienia muzyków najważniejszych kapel polskiego podziemia: Imperator, Vader, Merciless Death, Thrasher Death, Slashing Death, czy Smirnoff, ale nie zabrakło również dygresji muzyków bardzo popularnych grup metalowych, funkcjonujących wówczas w oficjalnym obiegu, czyli TSA, Kat i Turbo. Na kartach „Z jaskini hałasu” znajdziemy także wydawców zinów, organizatorów koncertów oraz dziennikarzy radiowych i prasowych. Publikacja zawiera ogromną ilość zdjęć, flyerów, newsletterów, okładek kaset, zinów, fragmentów artykułów i pism. Wszystko to znajdziemy na blisko 320 stronach w miękkiej oprawie.

  Tarnobrzeżanin Wojciech Lis jest stałym współpracownikiem miesięcznika Metal Hammer Polska. Jest autorem „Metalowych wersetów”, „Decybelowego obszaru radiowego” i „Festiwalu szaleństwa”. Jego książki można znaleźć w bibliotekach wielu miast Polski. Są m.in w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Lublinie, Opolu, Rzeszowie, Limanowej, Zielonej Górze, Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim, Ciechanowie, Krotoszynie, Brzeźnie i rodzinnym Tarnobrzegu.

  kagra.com.pl/heavy-metal/jaskinia-halasu  Wojciech LisKagra

Recenzja

Primitive Warfare

Extinction Protocol
Dla tych, którzy mają ogolone głowy na łyso, nadrukowane czaszki i druty kolczaste na kapturach i czują się swobodnie w obecności cmentarnych pomników okładka Primitive Warfare powinna wydawa...

Recenzja

Mörtual

Evil Incarnation
Leżąca na pomoście obu Ameryk niewielka Kostaryka na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z z trząchającymi dynią wielbicielami hałasu, ale tamtejsza scena, skupiona głównie w San José (stolic...