news

the newest reviews

Chaos Echœs

Mouvement ___2018
Śledzę ten zespół od samych ich początków, jeszcze pod szyldem Bloody Sign i kontakt z tymi Francuzami zawsze robił mi dobrze. Wprawdzie forma pierwszego długograja nagranego już po zmianie nazwy była dla mnie osobiście rozczarowująca, ale staram się zrozumieć zamysł; muzyków, którzy zapowiadali to jako pierwszą część z trzyczęściowego cyklu, gdzie “Transient”, jak sama ...

Betrayer

Scaregod ___2018
Wreszcie! Wreszcie w pełni godny następca genialnego “Necronomical Exmortis” - demo, które wyniosło Betrayer na top death metalowej sceny w naszym kraju i którego, w mojej ocenie nie pobili już ani na “Calamity”, ani tym bardziej powrotnym “Infernum in Terra” - obydwa skądinąd zajebiste albumy, ale albo każdemu odrobinę czegoś brakowało, albo czegoś było za dużo - nawet ...

news

 • Mortiis (no) na jedynym koncercie w Polsce

  2019-08-20

  Norweska legenda muzyki, Mortiis, wraca do Polski na jedyny klubowy koncert - 27 października w krakowskim Klub Zaścianek.

  Projektu Mortiis nie trzeba nikomu przedstawiać. Od ponad trzydziestu lat przechodzi przez ewolucję, poruszając się między industrialnym metalem, ambientem, synth i dark wave. Trzynaście autorskich albumów studyjnych opowiada historię muzyczną podzieloną na "Ery", z których pierwsza rozpoczęła się albumem "The Song of a Long Forgotten Ghost".

  Mortiis komentuje nowy materiał:
  "Musiałem walczyć z wieloma demonami, żeby trafić tu gdzie jestem. One wrócą - zawsze wracają - ale przynajmniej ta moja ostatnia wizja nie jest już zamglona. Kiedy pracowałem nad nową interpretacją mojego starego materiału na potrzeby festiwalu Cold Metal Industry w Sztokholmie ponad rok temu, nie miałem pojęcia, że stworzę w ten sposób nowy album - ani tego, że ten nowy materiał pojawi się w moim pierwszym klipie dungeon synth od 1996 r. Ale tak właśnie wyszło. Nowy klip i (prawie) nowa muzyka, która wraca do Ery I."

  Bilety w cenach:
  65 zł - przedsprzedaż;
  75 zł - w dniu koncertu;
  Są dostępne w sprzedaży na TicketClub Polska, eBilet oraz going:
  ticketclub.pl/miejsca/klub-zascianek-krakow-40/
  www.ebilet.pl/miejsce/klub-zascianek/
  goingapp.pl/place/1782/1/klub-zascianek

  Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/485221358898003/


  added by: Olo
  source: Iron Realm Productions

  MortiisIron Realm Productions


 • Straight Hate "Black Sheep Parade" – premiera we wrześniu

  2019-08-20

  Ponad trzy lata od wydania debiutu "Every Scum Is A Straight Arrow" Straight Hate wraca ze swoim drugim pełnym albumem – "Black Sheep Parade". Pewny siebie, okrzepnięty, głodny poszukiwań i otwierania nowych drzwi.

   

  Zespół wywodzi się z nurtu grindcore i cały czas na nim bazuje. Zachowując własny charakter, nie boi się penetrować nowych obszarów muzycznych i stosować nieużywanych wcześniej rozwiązań.
  Na nowym albumie słyszalne są wpływy death metalu w szwedzkiej odmianie czy nawet black metalu. Nie przypadkowo gościem na płycie jest S. (Blaze Of Perdition, Ulcer).

  16 kawałków w 30 minut wystarcza by udowodnić, że Straight Hate stoi w jednej linii z najlepszymi bandami grindcore z Polski ad 2019. Potężny, energetyczny i nowoczesny materiał dla fanów takich ekip jak Rotten Sound, Nails, Napalm Death, Extreme Noise Terror, Nasum czy Entombed. Autorem okładki jest Maciej Kamuda.

  W sieci do odsłuchu jeden kawałek z nadchodzącego albumu – "Patostream":

   

  Premiera płyty zaplanowana jest na 21.09.2019. Ukaże się ona w formie płyty CD (standardowy jewel case + 16-stronnicowy booklet + slipcase) oraz limitowanej do 250 sztuk 12" płyty winylowej spakowanej w solidny gatefold. Wydawca: Deformeathing Prod.

  Z okazji premiery wytwórnia przygotowuje specjalny koncert na którym oprócz Straight Hate na scenie pojawią się zaproszeni goście: Ulcer, Epitome i Odi Profanum Vulgus. Szczegóły:
  www.facebook.com/events/416361828973740/

   

  Straight Hate online:
  www.facebook.com/sthtpl
  www.straighthatepl.bandcamp.com
  Label:
  www.facebook.com/Deformeathing
  deformeathing.com
  deformeathing.bandcamp.com

  added by: Olo
  source: Deformeathing Production

  Straight HateDeformeathing ProductionMaciej Kamuda


 • Mgła - utwór z nowej płyty

  2019-08-04

  Northern Heritage publikuje utwór "Age of excuse" zapowiadający nowy album Mgła. Jak czytamy w krótkiej notce "Tradycyjnie najpierw ukaże się wersja CD, a po niej, tak szybko jak to możliwe wersja winylowa. Northern Heritage i No Solace będą informować o możliwości zamówień i rezerwacji przez dystrybutorów. Album jest naprawdę wspaniały i potwierdza pozycję Mgła w panteonie zespołów godnych zapamiętania z aktualnej ery Black Metalu!"

   

   

  www.facebook.com/mglaofficial
  northern-heritage.net
  www.no-solace.com

  added by: Olo
  source: Northern Heritage

  MgłaNorthern HeritageNo Solace


 • Sempiternal Dusk (us) publikują utwór z nadchodzącego albumu

  2019-08-04

  27 września nakładem Dark Descent ukazuje się na CD, winylu i w formacie cyfrowym drugi długograj amerykańskiego Sempiternal Dusk "Cenotaph of Defectuous Creation". Płyta zawierać będzie pięć masywnych tracków ponurego death/doom metalu, których nagrania i miksy miały miejsce w The Autopsy Room (gdzie nagrywali m.in. Drawn And Quartered, Splatterhouse, Aldebaran). Masteringiem zajął się Dredged Oblivion, a okładką D. Desecrator. Preordery dostępne są tutaj, a tymczasem posłuchać możemy udostępnionego w serwisie Cvlt Nation utworu "Excavated Filth from Dimensional Incarnations".

  Pełna tracklista:
  1 Caverns of Aural Decay
  2 Excavated Filth from Dimensional Incarnations
  3 Orgiastic Feast Upon Martyred Flesh
  4 Beneath the Emblems of Death
  5 Refracted Suffering Through the Windows of Hell
  6 Spears of Pestilence

  Album na Bandcamp: darkdescentrecords.bandcamp.com/album/cenotaph-of-defectuous-creation-2

   

  facebook.com/SempiternalDusk/
  darkdescentrecords.com
  facebook.com/darkdescentrecords
  twitter.com/DarkDescentRec
  darkdescentrecords.bandcamp.com

  added by: Olo
  source: Clawhammer PR

  Sempiternal DuskDark Descent RecordsThe Autopsy RoomDredged OblivionD. Desecrator


 • Pestilence (nl) w Agonia Records

  2019-08-04

  Legendarni progresywni death metalowcy Pestilence podpisali umowę wydawniczą z Agonia Records. Nowy album, nad którym zespół obecnie pracuje, będzie się nazywał "Exitivm", ale na więcej info na ten temat musimy jeszcze trochę poczekać.

   

  Wytwórnia przypomina nam w pigułce historię Pestilence. Formacja powstała w 1986 w Holandii i zaczynała karierę od thrash metalu, by następnie zmienić styl i na początku lat dziewięćdziesiątych przejść w progresywny death metal. To właśnie dzięki tej zmianie zespół uznawany jest dzisiaj za jednego z prekursorów gatunku, obok Death, Cynic i Atheist. Jego pierwszym wydawcą był Roadrunner Records. Na łamach tej wytwórni ukazały się pierwsze cztery albumy grupy, dzięki którym formacja święciła sukcesy aż do pierwszego rozpadu w 1994. Pomimo burzliwej przeszłości (zespół znikł ze sceny na piętnaście lat, a następnie dwukrotnie się reaktywował) Pestilence należy do czołowych przedstawicieli gatunku obok swoich amerykańskich rówieśników. Od początku istnienia, jego główną siłę napędową stanowił założyciel, gitarzysta i wokalista, Patrick Mameli, który tak skomentował  podpisanie umowy:

  "Pestilence i Hadeon Records [wydawnictwo należące do Pestilence] są bardzo podekscytowani podpisaniem ekskluzywnej umowy z Agonia Records, na terytorium całego świata. Będziemy wspólnie pisać historię i poznawać nowe szlaki".

  Mameli to obecnie jedyny oryginalny członek zespołu, którego styl przetarł szlak dla kolejnych generacji na scenie. Pierwszy skład Pestilence tworzyli także Randy Meinhard (gitara) oraz Marco Foddis (perkusja). Niedługo później dołączył do nich Martin van Drunen (Apshyx). W niemal niezmienionym składzie (miejsce Meinharda wkrótce zajął Patrick Uterwijk), Pestilence wydał dwa albumy: "Malleus Maleficarum" (1988) i "Consuming Impulse" (1889). Drugi z nich (wprowadzony do "Hall Of Fame" amerykańskiego magazynu Decibel w 2013), okazał się przełomowym i zainaugurował wspomnianą na wstępie transformację Pestilence; z zespołu grającego surowy thrash metal, w death metal. Nie tylko wokale Martina van Drunena przeszły metamorfozę; Pestilence zyskał międzynarodową renomę, stojąc na czele sceny którą tworzył razem z Death, Obituary, Sepultura, Morbid Angel, Bolt Thrower i Autopsy.
  Po tym jak van Drunen opuścił zespół by skupić się na Asphyx, Mameli stanął przed koniecznością rekonfiguracji Pestilence. Dołączył wówczas basista Tony Choy (grający także w Cynic), natomiast Mameli na dobre przejął rolę wokalisty. Efektem tych zmian był wydany w 1991 album "Testimony Of The Ancients", współcześnie oceniany jako klasyka gatunku. Materiał nie był tak szorstki jak wcześniejsze dokonania, zyskał za to dojrzałe brzmienie,  za sprawą Scotta Burnsa ze sławnego Morrissound Studios na Florydzie, gdzie album został nagrany. Zainteresowanie Pestilence było jeszcze większe i zaowocowało licznymi trasami koncertowymi oraz legendarnym już występem na festiwalu Dynamo Open Air.

  W jakiś czas po wydaniu albumu Choy powrócił na Florydę być grać z Atheist. Do składu dołączył wtedy Jeroen Paul Thesseling (w późniejszym czasie członek Obscura), a Pestilence wydał album "Spheres" w 1993. Był to ich ostatni album dla Roadrunner Records, a jednocześnie pierwszy który połączył elementy jazz fusion z death metalem. Z początku niedoceniany, "Spheres" wyprzedzał swoje czasy. Był inspiracją dla takich formacji jak Gorguts, Necrophaigst czy Obscura.

  Wewnętrzne napięcia w Pestilence, do których doszło po wydaniu "Spheres", doprowadziły do pierwszego rozpadu zespołu w 1994. Zespół przestał istnieć na ponad dziesięć lat, jeśli nie liczyć albumu "the best of" wydanego przez Roadrunner Records oraz licznych reedycji, z których wiele wydano bez zgody czy nawet świadomości zespołu.

  Mameli po raz pierwszy przywrócił Pestilence do życia w 2008. Wraz z nim do składu powrócił basista Tony Choy, perkusista Peter Wildoer oraz gitarzysta Patrick Uterwijk. Wydany w 2009 dla Mascot Records album nosił przewrotny tytuł "Resurrection Macabre", a w ślad za nim podążyła północnoamerykańska trasa koncertowa. Razem z albumami "Doctrine" (2011) i "Obsideo" (2013), które ukazały się nakładem Candlelight Records, stanowiły one zróżnicowany obraz reaktywowanego Pestilence, który odważnie eksplorował granice gatunku.

   

  O tym, że Mameli to niespokojny duch, można było się przekonać w 2014, kiedy znienacka ogłosił zawieszenie działalności Pestilence, by pełni poświecić się pobocznemu projektowi o nazwie Neuromorph. Przerwa w działalności zespołu okazała się jednak krótka. Mameli ponownie wskrzesił Pestilence w 2016 (dołączyli do niego basista Tilen Hudrap z Testament, gitarzysta Santiago Dobles z Cynic oraz perkusista Septimiu Harsan) i podpisał kontrakt z rodzimą wytwórnią Hammerheart Records, do czego skłoniły go liczne spotkanie z jej właścicielem. Kontrakt objął także ponowne wydanie wczesnych albumów grupy. Agencją koncertową zespołu została Eternal Rock Music Agency.

  Ostatni album Pestilence, "Hadeon", został wydany w 2018, ku uciesze i zaskoczeniu fanów: stanowił powrót do korzeni, w przeciwieństwie do wcześniejszych, zawsze innowacyjnych posunięć grupy.  Po jego wydaniu zespół koncertował niemal do końca roku, zaczynając od dużej europejskiej trasy, poprzez trasy w Afryce Południowej i Ameryce Południowej, a kończąc na licznych festiwalach i pojedynczych występach. Nie zwolnił tempa wraz z początkiem 2019, kiedy to udał się na trasę po Wielkiej Brytanii i Europie. Latem tego roku, Pestilence wystąpił m.in. na Netherlands Deathfest 2019 (NL), Maryland Deathfest 2019 (USA), Metal East Fest 2019 (UA), Dokk'em Open Air 2019 (NL), Goathell Fest 2019 (HU), In Flammen 2019 (GER), a także zagrał ekskluzywny koncert w Singapurze. Jeszcze w tym roku, Pestilence wystąpi podczas Leyendas Del Rock 2019 (ESP), Iberian Warriors Metal Fest 2019 (ES) i Kaltenbach Open Air 2019 (AT), natomiast w październiku zagra w Japonii.

  Nadchodzące koncerty:
  09.08.2019: Vilhena @ Leyendas Del Rock, ESP
  24.08.2019: Spital Am Emmering @ Kaltenbach Open Air, AT
  27.0.2019: Zaragoza @ Iberian Warriors Metal Fest, ESP
  11/12.10.2019: Tokyo @ Asakusa Deathfest, JP

  Skład:
  Patrick Mameli - gitara, wokal
  Tilen Hudrap - bass
  Calin Paraschiv - gitara
  Septimiu Harsan – perkusja

  Pestilence on-line:
  Website: www.Pestilence.nl
  Facebook: www.facebook.com/Pestilenceofficial
  Instagram: www.instagram.com/Pestilenceofficial/
  Spotify: open.spotify.com/artist/6JcFn4PlXFuXmhRXpOpsan

  Agonia Records:
  Website: agoniarecords.com
  Webshop: tinyurl.com/agoniashop
  Facebook: facebook.com/agoniarecords
  Twitter: twitter.com/agoniarecords
  SoundCloud: soundcloud.com/agoniarecords
  Bandcamp: agoniarecords.bandcamp.com
  Instagram: instagram.com/agoniarecordsofficial
  YouTube: youtube.com/AgoniaRec

  added by: Olo
  source: Agonia Records

  PestilenceAgonia RecordsPatrick Mameli


Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.