ŚWIAT BEZ KOŃCA pisze: ↑05-05-2025, 13:41
Rejwan pisze: ↑05-05-2025, 13:20
ojtam ojtam czepianie sie tytułu, historia zweryfikuje

btw. ktos inny pisał o Somalii parę dni temu, nie Ty chyba xD
O nie nie nie, mow co dokladnie powiedzialem, a nie co zrozumiales i jak. Somalia w rzeczy samej dosc dokladnie oddaje idealy anarchokapitalizmu: bardzo slaby rzad centralny, calkowita prywatyzacja uslug (wlacznie z infrastruktura), wolny rynek - co ma prowadzic z zalozenia do powszechnej szczesliwosci:) Czy jestes w stanie pokazac jakiekolwiek inne panstwo, ktore tak scisle by oddawalo te anarchokapitalistyczne idealy, zwlaszcza skrajnie slaby rzad centralny, i odnioslo sukces o jakim marzyli austriaccy ekonomowie?
Akap w Somalii to jest mem. nic takiego nigdy tam nie było i nie będzie
nie chce mi sie z tym nawet polemizowac no to strata czasu, masz tu z cloda ai jak ci sie chce poczytac:
W Somalii nie występuje anarchokapitalizm jako celowo wdrożony system polityczno-ekonomiczny.
Somalia od lat 90. XX wieku doświadczyła upadku centralnego rządu i długotrwałej wojny domowej, co doprowadziło do fragmentacji władzy między różne klany, grupy zbrojne i lokalne struktury. Ten stan nazywany jest czasem "upadłym państwem" lub "państwem w stanie rozkładu".
Choć niektórzy teoretycy libertariańscy i anarchokapitalistyczni próbowali wskazywać na Somalię jako przykład społeczeństwa funkcjonującego bez centralnego rządu, to sytuacja w tym kraju znacząco różni się od filozoficznych założeń anarchokapitalizmu, który zakłada dobrowolne interakcje, poszanowanie własności prywatnej i zastąpienie funkcji państwa przez prywatne podmioty działające w warunkach wolnego rynku.
W Somalii mamy raczej do czynienia z:
Systemem klanowym i tradycyjnymi strukturami władzy
Lokalnymi konfliktami zbrojnymi
Występowaniem grup ekstremistycznych
Brakiem stabilnych mechanizmów ochrony własności prywatnej
W ostatnich latach Somalia podejmuje próby odbudowy struktur państwowych, z federalnym rządem w Mogadiszu, choć wciąż zmaga się z poważnymi problemami stabilności i bezpieczeństwa.